Kajaalit miehellä

henzqh

Moi kaikki meikkaajat :)

Oon tällanen parikymppinen nuorimies, jota on mietityttänyt ja houkututtanut pari juttua. Haluaisin nimittäin kokeilla meikkaamista, lähinnä mustaa kajaalia. Kannattaako? Koen, että se voisi sopia hyvin tyyliini...oon muutenkin erikoinen :D Loisi mukavan kontrastin tällä hetkellä hopeanvaaleisiin hiuksiini ^^

Mulla ei ole mitään hajua meikeistä, voisin ehkä poikaystävältäni kysyä. Mutta haluaisin kysyä täältä vinkkejä. Paljonko maksaa kaupassa, mitä merkkejä ja miltä hyllyiltä haen? Ja kehtaanko, tuijottaako yleisö jos mies hakee meikkejä kaupasta, pienellä paikkakunnalla asun...?

Kiitos etukäteen vastauksista!

4

2109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wsrtststr

      Tummanruskea (tai harmaakin) sävy voisi olla parempi, kun suomalaisten iho on usein vähän punakka ja kalpea ja kuvassa kulmasikin ovat suht vaaleat - paitsi jos haet jotain rokkarihenkistä yön yli nukuttu likaisen levinnyt kajaali -meikkiä. :) Lumenen Blueberry-kajaali on ihan ok ja saa tilattua nettikaupastakin, mutta luomet kannattaa pohjustaa, jos et halua meikin leviävän. Goshin Velvet Touch eyeliner on myös hyvä ja lisäksi vedenkestävä, mutta vaatii siten myös nopeampaa piirtämistä tai kynä tavallaan alkaa jämähtää/kuivua.

      Niin ja jos on kovin vaaleat ripset, voi näyttää vähän oudolta, jos on vain eyelineria muttei ripsiväriä.

      • Okei. Paljon kiitoksia vinkeistä! :)

        Kysyin eräältä likalta tuossa neuvoa ja hän opasti. Itse ehkä hakisin mielelläni jotain shokkivaikutelmaa, siksi kiinnostaa juuri musta ja violetti. Ehkä sitä "likaisen levinnyt"-tyyliä juurikin. Jos tiedät Prodigyn niin ymmärrät ;)

        Onko perinteisellä kynällä ja eyelinerilla paljon ulkonäöllistä eroa, juu typerä kysymys. Likkakaveri suositteli eyelineria. Voiko olla molempi parempi? Mulla on vaaleaveriköksi suhteellisen tummat kulmat ja ripset, mutta ihon väri ja lämpö ratkaissee. Mutta tosiaan korostan hakevani potkua ja särmää ;)


    • 4568468

      Otetaanko pieni kertaus termeistä, niin tiedetään kaikki mistä puhutaan?

      kajaali/kajal/kohl = vesirajaan eli ripsien ja silmän väliin laitettava väri, joka yleensä on kynämuodossa. Kynä on pehmeämpi kuin muut rajauskynät ja väri on tehty kestämään paremmin juurikin vesirajassa.

      rajauskynä = jos tuotetta ei ole määritelty erityisesti kajal-kynäksi, soveltuu paremmin ripsien ulkopuolen rajaamiseen. Kovempi kuin kajal ja mahdollisesti vähemmän vettä kestävä. Toki myydään myös vedenkestäviä rajauskyniä.

      eyeliner = yleisnimitys, jolla tarkoitetaan kaikkia silmienrajaukseen sopivia tuoteita. Voi olla tussimainen, geelimäinen tai kynä.


      Eli mikä tuote nyt oikeastaan on hakusessa?

      • Tavallinen kajaali oli lähinnä mielessä :) Mutta, mitä itse suosittelisitte kokemattomalle aloittelijalle?

        Ja mitä mieltä olette meikkaavista kundeista?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      84
      1349
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      51
      968
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      369
      798
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      142
      759
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      55
      699
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      123
      692
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      625
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      612
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      594
    Aihe