"onko oikein ja fiksua kirjoittaa keskustelupalstalle toisista ihmistä, tässä tarkoitan esimerkiksi omista exmiehistä/vaimoista, lapsista ja muista sukulaisista.
Kannattaako miettiä mitä kirjoittaa ajatellen muita ihmisiä mutta itselle voisi myös heittää kysymyksen miksi kirjoittaa? Monet sanoo, vertaistuki, mutta siihen ei tarvita yksityiskohtaista selontekoa miten "kengät ostetaan" tyyliin".
Miksi uskottomuuspalstalla keskustellaan jos ei saa puhua asiasta jonka vuoksi tänne tullaan, ja mitä tarkoitusta varten tämä palsta on.
Antaisikohan pahantekijä luvan kertoa pahoista teoistaan uhriaan kohtaan jos uhri kysyisi sitä.
Pitäiskikö pettäjien/kakkosten/ykköstyneiden alkaa vaatiin petetyltä kirjallinen lupaus, että tämä ei puhu edes anonyyminä mistään asiasta.
Kannattaako miettiä mitä kirjoittaa ajatellen muita ihmisiä mutta itselle voisi myös heittää kysymyksen miksi kirjoittaa? Monet sanoo, vertaistuki, mutta siihen ei tarvita yksityiskohtaista selontekoa miten "kengät ostetaan" tyyliin".
Miksi uskottomuuspalstalla keskustellaan jos ei saa puhua asiasta jonka vuoksi tänne tullaan, ja mitä tarkoitusta varten tämä palsta on.
Antaisikohan pahantekijä luvan kertoa pahoista teoistaan uhriaan kohtaan jos uhri kysyisi sitä.
Pitäiskikö pettäjien/kakkosten/ykköstyneiden alkaa vaatiin petetyltä kirjallinen lupaus, että tämä ei puhu edes anonyyminä mistään asiasta.
Vastaukset 41
Vanhimmat
Olen tietyiltä osin samaa mieltä. Ei ole fiksua kirjoittaa muiden tekemisistä tai sanomisista. Siinä tulee ulkoistettua omat kokemukset.
Aivan totta. Täällä on mahdollisuus kertoa itselle tapahtuneista asioista. Ainakin minä sievistelin puolison tekoja kaikille. En voinut kertoa, miten hän kohteli ja mitä kaikkea teki. Sen minkä kerroin, herätti hirvittävän vihan muissa. Minun olisi pitänyt, erota ja kostaa, jättää ja haukkua, keskustella ja vaikka mitää. Ja sen lisäksi sain valtavaa kritiikkiä siitä miten kestän, millä minkään merkitystä, koska asiat ei hoidu hetkessä.
Niin. Miksi valehtelemme sellaisten ihmisten puolesta, jotka pahoinpitelevät meitä henkisesti? Sitä häpeää samalla tavalla kuin fyysistä pahoinpitelyä. Asian myöntäminen ja kertominen läheiselle aiheuttaa vielä hankalampia ongelmia.
Niin ja mitä noihin kieltoihin tulee, niin nehän on trolleilta, tai vainoharhaisilta. Väärin tekeminen voi herättää voimakasta kiinnijäämisen pelkoa.Syystäkin. On tarve saada pitää asia salassa ja "hiljentää äänet".
Tietenkin ovat kiusaajat/petturit sitämieltä, että heidän tekosistaan ei saisi puhua.
Ehkäpä juuri senvuoksi harrastavat uhrin/petetyn/jätetyn parjaamista, yrittäen näin saada ihmisten katseet pois itsestään.
Se onkin kumma, että uhrin pitäisi vaieta aina, mutta syyllinen saa jatkaa, syyllistyä kunnianloukkauksiin kerta kerran jälkeen kun hälle ei laki ja tuomiot merkkaa mitään.
Kokemus samanlaisesta toiminnasta työpaikkakiusauksen yhteydessäkin.
Onkohan tämä lainaus jostakin muusta keskustelusta? En haluaisi ottaa kantaa asiayhteydestä irrallaan.
Kyllä tietyn anonyymisyyden on syytä säilyä, ihan jo lain ja palstan sääntöjenkin mukaan. Se tarkoittaa sitä, ettei puhuta liian tunnistettavasti ja toisaalta sitä, ettei vatvota esim. median henkilöiden asioita yksilöidysti.
Tässä on nyt sohaistu aloittajaa joka on kaikella todennäköisyydellä eräsex joka keskustelee tuossa linkitetyssä ketjussa myssyt päässä henkilön kanssa.
Kaikilla saa olla ja pitääkin omat mielipiteet miten asiat ilmaistaan ei tässä muuten kannata keskustella se olisi pelkkää nyökyttelyä jos aina olisimme samaa mieltä.
Tuossa ketjussa on myös komentti jossa uhataan tutkintapyynnöllä joten meitä on niin moneksi! Eli eräsex ei halua rajoittaa kirjoittamista mutta tutkintopyyntö haluaa...repikää nyt sitten siitä.
jingjangjing; niin tuon toisen ketjun aloittaja en todellakaan ole minä eräsex, ja mielestäni on minulla täysi oikeus yrittää todistaa se koska joku viitsii nähdä vaivaa tuonkin kauhean aiheen yhteydessä syyllistää minua teksteistä joita en ole kirjoittanut.
OLen monesti muulloinkin joutunut syytetyksi kirjoituksista joita en ole postannut. Ette tiedäkään kuinka monen teistäkin arvoisat vakkari keskustelijat tekstejä on tulosteltu ja levitelty todisteina minua vastaan. .
Siksi olen todellakin pyytänyt apua nettipoliisilta.
se, että olen aikoinaan kertonut avoimesti, kuten moni muukin, kokemuksistaan ei tee minusta rikollista kuten kiusaajani yrittää live elämässä todistaa.
Olen muutenkin sitämieltä, että keskustelu vertaistuki palstalla estää monia poliisi-ilmoituksia. Kun täällä purkaa mieltä ja saa toistenkin näkökantoja asioihin, niin halu tehdä tutkintapyyntö laskee. Mutta minun jatkuva mollaus ja syyttely teksteistä joita en ole kirjoittanut on nyt johtanut tutkintapyyntöön minun taholta.
Voitte mennä takaisin väittelemään aiheesta siihen alkuperäiseen asiayhteyteen. Ne jotka jaksavat ja näkevät tarpeelliseksi. En tykkää siitä metodista, että kun jossain menee nahinaksi, aloitetaan uusi keskustelu ja provosoidaan lisää ihmisiä ottamaan kantaa asiaan, jonka taustoja ei kunnolla edes selitetä - vain siksi, että itse saisi olla oikeassa siinä alkuperäisessä riidassa.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/12810999
Joku halusi ohjata keskustelun petettyjen suuntaan. Petetyt ei saisi kertoa kokemuksistaan joka keskustelu ei edes kuulunut tuohon ketjuun. Mautonta edes ottaa esille jotain niin absurdia kuin petetyn oikeus kirjoitta kokemuksistaan tuollaisen asian yhteydessä, jolla ei mitään tekemistä kenenkään pettämisen kanssa vaan ainoastaan syyttömän järkyttävää mustamaalaamista.
Jos joku haluaa vastata tuohon ketjuun, niin hänhän menee suoraan tuohon ketjuun itse. Okei, on mennyt riitelyksi, ihmiset solvaavat toisiaan ja uhoavat tutkintapyynnöillä. Ja nyt tehtailtiin tämä aloitus, jotta saataisiin vielä jauhettua samasta ja erehdytettyä joku ulkopuolinen olemaan "samaa mieltä" eli sekoittamaan lusikan soppaan.
Juuri näin!
Väärässä olija. ole niin paljon väärässä kuin huvittaa, mutta toivon todella, että nettipoliisi tekee työnsä ja paljastaa olenko kyseisen ketjun aloittaja. KOska näyttää, että minun omalla sanalla ei näy olevan juurikaan painoa tämän palstan syyttäjille.
En edes mielestäni riidellyt siellä kenenkään kanssa, olin samaa mieltä kuin monte muutkin siitä, että ketjun keskustelu oli alhainen ja ylläpidon olisi pitänyt puuttua siihen.
OLen edelleen sitä mieltä, että vastoin parempaa tietoa tapahtuva isän petturiksi haukkuminen on sairasta ja väärin.
En haluaisi sanoa tätä loukkaavasti, mutta minua eivät kiinnosta kenenkään tutkintapyynnöt. En pidä siitä, että minua houkutellaan sotkeutumaan muiden riitoihin.
No, kukaan ei houkutellut vaan itse valitsit ottaa kantaa, ja se näkyy.
miten joku tunnistaa jonkun täällä kirjoittelevan. joku kirjoittelu voi tuntua tutulta juuri siltä itselle tapahtuneelta, mutta tossa vaiheessa kannattaisi miettiä tiedätkö mitä naapuriseinan takana tapahtuu. mikään joku petti / haukkui / morkkasi / teki sitä tai tätä täällä juttu ei ole niin yksilöllinen ainutlaatuinen kun nimiä ei manita että se ei voisi tapahtua jollekulle muullekkin - vaikka sille seinänaapurille.
ja jos itse täältä nyt sattuisin tunnistamaan "sata varmasti" jonkun joka kertoisi täällä minun asioitani, kävisin kysymässä ihan kasvotusten selvitystä.
Kummallista tämä on. Mitä tässä nyt haetaan? Jos pelkää tulevansa tunnistetuksi ei ole pakko kirjoittaa. Jos haluaa tulevansa tunnistetuksi...hakeudu lähimpään hoitolaan.
seekaisin, se joka väittää tunnistavansa saisi hävetä tyhmyyttään.
ja harvinaisen tyhmä on hän joka haluaa tulla tunnistetuksi
Jos joku jonkun tunnistaa, niin eikö se osoita yksin ja ainoastaan, että kertoja puhuu totta, sillä eihän kukaan valheita tunnistaisi.
Kertomukset tunnistanut ihminen saa syyttää itseään, ehkä häpeän puna poskilla polttaen lukee pilkkaamansa/kiusaamsansa ihmisen anonyymia kertomusta josta kuitenkin tunnistaa omat tekonsa.
Ketään ei voi kieltää kertomasta omasta elämästään/kokemuksistaan. Kertoja ei välttämättä ajattele, että hänelle kaiken tuon pahan tehnyt henkilö kirjoittelee samoilla sivuilla.
sitä saa mitä tilaa. Ai, olet siis tunnistanut itsesi jonkun kirjoituksista. Et voi kieltää ihmistä kertomasta kokemuksistaan, vai oletko vaatinut kirjallisen lupauksen, että tekojasi ei saisi paljastaa?
valheet tunnistaa kun ne on kuultu ja luettu ennenkin about miljoona kertaa
Miljoona valhetta, sinä siis olet tunnistanut? Valheitako tulostelet todisteiksi..... niin mihin asiaan. Ainoastaan siihen, että itse syyllistyty jonkun kirjoittajan vainoamiseen täällä. Voitko ajatella että sinut on tunnistettu.
Tiedätkö vielä, että hminen joka toistaa kokemuksiaan, vaikka sitten miljoona kertaa aina samalla tavalla, ei valehtele. Aidot kokemukset ei unohdu eivätkä muutu.
aina ihmetellyt, olen samaa mieltä tuosta, miten ihmeessä joku voi anonyymina kerrotut asiat tunnistaa koskevaksi itseään. Tuota pitänee kysyä kiusaajaltani.
Oli nimittäin väittänyt minun kirjoittavan exsukulaisestani erittäin tätä loukkaavai asioita täällä.
Pyysin saada nähä todisteet. En tietenkän saanut. Koska tiedän, että en ole moiseen syyllistynyt. Yritin kyllä hakea mahdollisita sentapaisia kirjoituksia täältä, enkä löytänyt yhtäkään. Täällä on niinpaljon kirjoituskia, että tehtävä oli täysin mahdoton.
Noh, minua ei kuitenkaan uskottu, kiusaajani väittää minun väittelevän itseni kanssa eri nikien turvin. Niistäkin on kuuleman todisteet joita ei ole minulle paljastettu. Henkilö joka tuon soopan on uskonut on sydänjuuriaan myöten suuttunut minulle. En ole hänen mielestään ihminenkään. Olen kuuleman rikollinen.
Mielestäni tälle, kuten muillekin palstoille, voi kirjoittaa aivan vapaasti mitä itselle on tapahtunut, esim. onko pettänyt, tullut petetyksi, onko kakkonen, ja miten on sen kokenut, ja miten nyt menee. Voi myös kirjoittaa tuntemistaan tapauksista, jotka ovat sattuneet esim. ystävälle. Tietenkin on tärkeää kirjoittaa vain ASIASTA ja erittäin anonyymisti.
Se mikä tässä palstassa eniten nyppii, on silkka toisten haukkuminen, solvaaminen, parjaaminen, syyttely, tuomitseminen jne. Niillä ei ole mitään arvoa. Ei yhtään mitään.
------------------ Peukutin, Täysin samaa mieltä.
syytellään ja jopa tehdään tutkintapyyntöjä
Syyttely on typerää, se tulikin tuossa ylempänä selville... Mutta herjaamisesta, tai henkilökohtaisuuksiin menemisestä , ts. nettikiusaamisesta on syytäkin tehdä tutkintapyyntö. On myös erittäin törkeää keksiä omasta päästään ilkeitä jutun aiheita tänne.
Todella rakentavaa :) pitäisi miettiä mitä sanoo, eikä sanoa kaikkea mitä miettii.
Juuri näin. Jos vaikka liiton aikanakin vähän miettisi mitä ja miten sanoo, niin olisi paljon paremmat tsäässit nauttia liitostaan ja puolisostaan.
Juu. Jos ylipäänsä liiton tai parisuhteen rakoillessa/erossakin harkitsisi sanojaan, niin elämä sujuisi/erokin hoituisi paremmin. Vaikeassakin paikassa täytyisi muistaa kohdella puolisoa kunnioittaen. Vaikka hän olisi tehnyt omasta mielestä miten pieleen ja miten paljon tahansa, niin ratkaisuhan siinäkin auttaa. Ei hermostuminen ja toisen mollaaminen.
Mitäs väliä sillä on, jos ei kuitenkaan voi tunnistaa. Monilla ihmisillä on samantapaisia ongelmia, sen takia tunnistamisesta ei voi olla varma. Ja jos joku kirjoittaa kovin yksityiskohtaisesti tyyliin "olen punatukkainen parturi ja petän vaimoani", niin siitä tulee lähinnä sellainen vaikutelma, että joku haluaa kostaa jotain tuntemalleen punatukkaiselle parturille.
Keskustelupalstalla nyt voi keskustella ihan kenestä lystää, kunhan sen tekee nimettömästi. Mitä helkkarin väliä sillä nyt sitten on, jos joku pettävä luuseri sattuu tunnistamaan itsensä kyseisistä teksteistä? Se koira älähtää, johon kalikka kalahtaa - sanoo wanha kansa! Jos joku on niin selkärangaton, että katsoo oikeudekseen hyppiä sängystä toiseen ja paneskella kaikkea mikä liikkuu, muttei kuitenkaan kykene elämään sen tosiasian kanssa, että tuon toiminnan seurauksena tulee ero ja asiaa ruoditaan keskustelupalstoilla & ompeluseuroissa, niin voi kyynelvirtaa.... :P
Keskustelupalstalla pitäisi keskustella asioista, ei niinkään ihmisistä, eikä etenkään kenestä lystää. Sillä jokainen ihminen tietää ja tuntee vain omat asiansa riittävän hyvin, että niistä on keskusteluun asti.
No eikös se ole sun oma asia ja oma elämä, jos sun oma avio/avopuoliso pettää mennen tullen palatessa? Taidat kuulua itse näihin pettäviin horolorttoihin, kun noin kärkkäästi olet kieltämässä pettämisistä keskustelun...
Kerro sinä, melkein liikutuin, mikä todellinen syy voi olla tuohon pilkuntarkkaan kirjoittamiseen, samojen asioiden toistamiseen vuodesta toiseen? Onko jäänyt levy päälle? Eikö ole uudempaa kerottavaa? Eikö elämässä OIKEASTI tapahdu mitään? Onko viha jotakin/joitakin kohtaan vienyt ihmisen mennessään ja hän ei osaa muuta kuin jauhaa samaa? Miksi vääristellään asiota jopa keskustelupalstoilla? Mitä voi hyötyä TÄÄLLÄ valehtelemisesta? Onko ne kuuluisat inkkarit kadottaneet kanootin lopullisesti?
Lisään vielä syyn tuohon viimeisee kysymykseen. Miksi kertoo olevansa kiusattu ja häirinnän kohde vaikka itse on se kiusaaja ja häirikkö? Kertoo tulleensa kiusatuksi/häirityksi samalla tavalla kuin itse tekee?
eikö koskaan tajua. sinäkö olet kiusauksen uhri?
Mitähän ihmettä oikein selität?! ;D
Jos sun exä puhuu anonyymisti teidän suhteesta ja siinä tapahtuneesta pettämisestä, valehtelusta, yms, niin onko se tosiaanki sun mielestä sun kiusaamista?! Se koira älähtää, johon kalikka kalahtaa - sanoo wanha kansa!
"pitäiskö... alkaa vaatiin petetyltä kirjallinen lupaus, että petetty ei puhu edes anonyyminä"
Tämä olisi jo likainen ja typerä ihmissuhdetemppu.
Sananvapaus on perustuslaissa, sitä ei voi poisviedä, ei edes kirjallisella lupauksella, tuollainen kirjallinen paperi olisi mitätön ja kertoisi enemmän sen vaatineesta ihmisestä kuin allekirjoittajasta.
Eikö koskaan tajua. Sinä siis haluat rajottaa sananvapautta. MIelestäsi ei rikosten ja petosten uhrit sais puhua kokemuksistaan.