Seksuaalinen identiteetti :)

ifiif

Tarvitsisin puolueettomia mielipiteitä tilanteestani.

Aloin seurustelemaan 20 -vuotiaana jonkin verran vanhemman miehen kanssa. Minulle mieheni oli ensimmäinen ja hänelle meni myös neitsyyteni. Nyt olen 26 -vuotias ja olemme edelleen mieheni kanssa yhdessä. Suhteemme on kuitenkin ajautunut pieneen kriisiin ja tunnistan, että syynä on minun oma henkinen kasvuni. Toiset miehet ovat alkaneet kiinnostaa vastustamattoman paljon, lähinnä seksuaalisesti. Olenhan jo näin 'vanha', mutta seksuaalisesti melko kokematon.
Olen puhunut tästä mieheni kanssa ja hän ymmärtää tunteeni. Olen jo ajautunut jonkinlaisiin yhden yön juttuihin/seksisuhteisiin. Rakastan miestäni, mutta tuntuu, että minun pitää saada toteuttaa itseäni.
Pitäisikö minun ottaa selkeästi jonkinlainen tauko tästä suhteesta, jolloin saataisiin tapailla muita, vai jatkaa suhteessa ja harrastaa satunnaisia seksisuhteita?

5

247

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eroeroko

      Jos miehesi hyväksyy nuo satunnaiset seksisuhteet, ja itse ihan oikeasti rakastat miestäsi niin mikset jatkaisi.

      Jos ne taas lasketaan teillä pettämiseksi , eikä teillä ole lapsia ja sinun menojalka vipattaa vastustamattomasti, niin ei kun ero ja baanalle.

      Ymmärrän hyvin ajatuksesi. Itse menin ihan pentuna parisuhteeseen ja nyt vasta erottuani 40 olen päässyt keräämään kokemuksia.

    • aloittaja---

      Kiitos asiallisesta vastauksesta.

    • ss491

      On ihaltävä nähdä kuinka kaunis teidän tarina on olut. Varmasti oli ihana kun tapasitte ja aloitte seurustelemaan! Jokaisen suhteen on jossain vaiheessa kriisejä. On se henkisia tai ajallisia. Ymmärrän sinua että sinulla on vastustamattomia tunteita. Mutta me voimme vastusta niita! Tärkein suhteessamme on se mitä rakennamme yhdessä, on se rakaus,arvostusta, kunnioitusta ja tunnemme toista kohta ja siitä että voimme jakaa elämämme ja olla tukena ja ilona toinen toisiamme. Seksi on osa suhdettamme mutta se ei ole kaikkia oikeastaan se on piene asia jos vertaamme ne muut ilot ja ihanat asiat joka voimme yhdessä yehdä ja näytti. fysystä suhdetta tärkeä mutta ei ole kaikki. Uskon että tullet saamaan loppupelissä enemmän onea, iloa ja rauhaa jos kuniotat sinun kumppania ja yrittäisi ymmärtää ja hillitä tämmöisiä tunteita joka ei todennäköisesti tulee auttamaan sinun kehitytystä päinvaistoon tulee enemmän sotkemaan sinun todellinen minä. Ja niin kuin sanoin voimme hillitä ne tunteet jotka haluavat viedä meitä hunonpaan suuntaan, kyllä ne tulevat mutta meillä on älyä ja viisauta valita oikein ja parempa. Meidän ruumiimme on paljon haluja mutta meillä on voima hillitä sen ja löytää ihan eri tasosta iloa ja rauha. Ja jos olemme joskus antautunut halujamme on aina mahdollisuus tehdä muutoksia, aina!!

    • heihaloo-nainen

      En kutsuisi tuota henkiseksi kasvuksi. Jokin muu kohta on kasvanut kuin sielu?
      Käy jonkun psykologin kanssa juttelemassa. Mitähän alemmuuskompleksin kompensointia tuo seikkailusi lie, ihmettelen miten mies sietää tuota ympäriinsä huoraamista?

      • Onnellinen~~

        Ihan totta, aloittajan viestistä tuli mieleen, kun minulla oli joskus seksiaddiktio, meinasin sen takia tehdä peruuttamattomia virheitä moneen otteeseen ja menettää elämässäni kaiken sen mikä on minulle tärkeää. Ei tarvinnut kuin yksi kokonainen vuosi yrittämällä yrittää kasvaa oikeasti henkisesti, meditoin ja opettelin rakastamaan itseäni, löysin paljon vastauksia itseltäni omiin erilaisiin henkisiin ongelmiini ja vähitellen huomasin, että olen ensinmäistä kertaa elämässäni oikeasti onnellinen. En vain tiennyt aijemmin mitä elämä voisi olla, niin en osannut tehdä asialle mitään aijemmin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      212
      4692
    2. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      188
      2616
    3. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      67
      1542
    4. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      96
      1220
    5. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      126
      1154
    6. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      9
      1142
    7. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      107
      1140
    8. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      71
      1091
    9. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      139
      1072
    10. Bim bom ovikello soi!!

      Mitä tekisit jos kaivattusi ilmestyisi ovesi taakse?
      Ikävä
      109
      999
    Aihe