Seksuaalinen identiteetti :)

ifiif

Tarvitsisin puolueettomia mielipiteitä tilanteestani.

Aloin seurustelemaan 20 -vuotiaana jonkin verran vanhemman miehen kanssa. Minulle mieheni oli ensimmäinen ja hänelle meni myös neitsyyteni. Nyt olen 26 -vuotias ja olemme edelleen mieheni kanssa yhdessä. Suhteemme on kuitenkin ajautunut pieneen kriisiin ja tunnistan, että syynä on minun oma henkinen kasvuni. Toiset miehet ovat alkaneet kiinnostaa vastustamattoman paljon, lähinnä seksuaalisesti. Olenhan jo näin 'vanha', mutta seksuaalisesti melko kokematon.
Olen puhunut tästä mieheni kanssa ja hän ymmärtää tunteeni. Olen jo ajautunut jonkinlaisiin yhden yön juttuihin/seksisuhteisiin. Rakastan miestäni, mutta tuntuu, että minun pitää saada toteuttaa itseäni.
Pitäisikö minun ottaa selkeästi jonkinlainen tauko tästä suhteesta, jolloin saataisiin tapailla muita, vai jatkaa suhteessa ja harrastaa satunnaisia seksisuhteita?

5

259

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eroeroko

      Jos miehesi hyväksyy nuo satunnaiset seksisuhteet, ja itse ihan oikeasti rakastat miestäsi niin mikset jatkaisi.

      Jos ne taas lasketaan teillä pettämiseksi , eikä teillä ole lapsia ja sinun menojalka vipattaa vastustamattomasti, niin ei kun ero ja baanalle.

      Ymmärrän hyvin ajatuksesi. Itse menin ihan pentuna parisuhteeseen ja nyt vasta erottuani 40 olen päässyt keräämään kokemuksia.

    • aloittaja---

      Kiitos asiallisesta vastauksesta.

    • ss491

      On ihaltävä nähdä kuinka kaunis teidän tarina on olut. Varmasti oli ihana kun tapasitte ja aloitte seurustelemaan! Jokaisen suhteen on jossain vaiheessa kriisejä. On se henkisia tai ajallisia. Ymmärrän sinua että sinulla on vastustamattomia tunteita. Mutta me voimme vastusta niita! Tärkein suhteessamme on se mitä rakennamme yhdessä, on se rakaus,arvostusta, kunnioitusta ja tunnemme toista kohta ja siitä että voimme jakaa elämämme ja olla tukena ja ilona toinen toisiamme. Seksi on osa suhdettamme mutta se ei ole kaikkia oikeastaan se on piene asia jos vertaamme ne muut ilot ja ihanat asiat joka voimme yhdessä yehdä ja näytti. fysystä suhdetta tärkeä mutta ei ole kaikki. Uskon että tullet saamaan loppupelissä enemmän onea, iloa ja rauhaa jos kuniotat sinun kumppania ja yrittäisi ymmärtää ja hillitä tämmöisiä tunteita joka ei todennäköisesti tulee auttamaan sinun kehitytystä päinvaistoon tulee enemmän sotkemaan sinun todellinen minä. Ja niin kuin sanoin voimme hillitä ne tunteet jotka haluavat viedä meitä hunonpaan suuntaan, kyllä ne tulevat mutta meillä on älyä ja viisauta valita oikein ja parempa. Meidän ruumiimme on paljon haluja mutta meillä on voima hillitä sen ja löytää ihan eri tasosta iloa ja rauha. Ja jos olemme joskus antautunut halujamme on aina mahdollisuus tehdä muutoksia, aina!!

    • heihaloo-nainen

      En kutsuisi tuota henkiseksi kasvuksi. Jokin muu kohta on kasvanut kuin sielu?
      Käy jonkun psykologin kanssa juttelemassa. Mitähän alemmuuskompleksin kompensointia tuo seikkailusi lie, ihmettelen miten mies sietää tuota ympäriinsä huoraamista?

      • Onnellinen~~

        Ihan totta, aloittajan viestistä tuli mieleen, kun minulla oli joskus seksiaddiktio, meinasin sen takia tehdä peruuttamattomia virheitä moneen otteeseen ja menettää elämässäni kaiken sen mikä on minulle tärkeää. Ei tarvinnut kuin yksi kokonainen vuosi yrittämällä yrittää kasvaa oikeasti henkisesti, meditoin ja opettelin rakastamaan itseäni, löysin paljon vastauksia itseltäni omiin erilaisiin henkisiin ongelmiini ja vähitellen huomasin, että olen ensinmäistä kertaa elämässäni oikeasti onnellinen. En vain tiennyt aijemmin mitä elämä voisi olla, niin en osannut tehdä asialle mitään aijemmin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      182
      22399
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      79
      9611
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      44
      7602
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      86
      6401
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      189
      6093
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      48
      5092
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      116
      4747
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      105
      4466
    9. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      94
      2185
    10. Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa

      Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k
      Maailman menoa
      84
      1477
    Aihe