Elikkäs olisin ottamassa tatuoinnin liikkeessä jossa aloittelija.
Onko muita jotka käyneet liikkeessä aloittelialla?miten meni?kauanko kesti ja minkä kokoinen kuva niin ja mitä mieltä olit lopputuloksesta?
eka tatska aloittelijalla
4
132
Vastaukset
- Mototutuseseseko.
Josse on ammattilaisten liike niin eine anna sen tehdä tatuointia/tatuointeja elleivät ole varma että se pystyy siihen. Mä oon ottanu apprenticelta useitakin tatuoiteja, ekan kun se teki mulle se oli sen tatska nro 120 tms. ja hyvin se meni, ikinä ollu niin kivutonta ja olin ihan tyytyväinen. Ollaanhan me sitä vuosien myötä kerran korjattu ja tässä kuussa laitetaan lisää väriä taustalle, toki tämä on mun pyynnöstä eikä siks et sitä olis tarttenut korjailla. Anna palaa vaan! Vähän se toki saattaa olla hitaampi kuin vuosia tehnyt mutta tekee myös vastaavasti tarkempaa duunia kun täytyy keskittyä enemmän kun se ei ole sellaista rutiinia. Ja jos nyt jostain syystä sattuu menemään ketuiks niin eiköhän liikkeen ammattilaiset korjaa sen ilmasiks.
- Voisin mennä itsekin
En ole itse ollut aloittelijan käsissä, mutta veikkaisin kanssa, että tatskaliikkeeseen ei pääse harjottelemaan, jos kuvien jälki on huonoa. Olettaen siis, että se liike on ylipäätään muutenkin hyvässä maineessa :)
- BanhanKoulunRehtori
Oon tässä nyt muutaman vuoden pyöriny säännöllisesti yhdessä liikkeessä leimattavana ja sinne otettiin aikoinaan oppiin eräs nuori joka nykyään tekee jo ammattilaisena tatskoja niin hänet otettiin nollapohjalta, ihan vaan piirustustaitojen ja asenteen perusteella. Alotti ihan pohjalta, pesi vessaa, vei roskia, juoksi asioilla. Sitten laitettiin piirtämään, piirtämään, piirtämään ja vielä kerran piirtämään kunnes sai koneen. Sitten tuli appelsiinit/greipit ja harjoitusnahat kuvioihin ja ensimmäisen tatskansa teki opettajaansa ennenkuin sai luvan alkaa tekemään "helppoja" tatskoja kavereilleen ja vakiasiakkaille, siitä se sitten lähti. Muistaakseni tähän vaiheeseen meni yli 3 vuotta mutta nyyten hän on nouseva tähti suomessa ja uskoisin että tuleva suomen kärkinimi. Luulisin että tämä on oikeampi tapa aloittaa oppipojan rooli kuin se että menet sinne näyttämään omia kotona tehtyjä tatskojasi ja kysymään oppipaikkaa, toki ei se jälkimmäinenkään ole poissuljettu ja sorry mutten jaksa oikolukea tätä kosketusnäytöntuotodta.
- tatuointihaave
Kiitos vastauksista.Aika on nyt varattu ja olen muutamia kuviä hänen töistään nähnyt ja olen niistä kyllä pitänyt.Nyt vaan jännittämään minkälaista tatuoinnin ottaminen on kun on kerta ensimmäinen :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512