On kamalaa lukea sitä että joku ei tykkää miniästä tai anopista. Ymmärrän jos kyseessä on alkoholisti-ihmiset tai muuten päihteen käyttäjät.
Mutta kyllä ihmisten tulee tulla toimeen toistensa kanssa.
Valitettavasti se vain on niin, että se miniä joutuu joustamaan alkuun enemmän. Mutta se on ihan normaalia. Miniä tulee perheeseen uutena jäsenenä ja ei pidä edes kuvitella että hällä on paikka perheessä heti mutkattomasti. Vie aikansa ennen kuin se paikka löytyy ja vakiintuu.
Ja vanhempia ihmisiä tulee kunnioitaa Vanhemmat ihmiset ajattelevat lähes poikkeuksellisesti eri lailla kun nuoret, mikä on myös luonnollista sillä heillä on jo takana pitkä elämän kokemus. Ja jokaisella se elämän kokemus vaihtelee suuresti.
Seurasin yhden perheen elämää läheltä. Miniä ja anoppi ei tullut toimeen keskenään se oli kaikkien tiedossa. Kerran sitten satuin samaan pöytään tämän miniän kanssa. Hän haukku anoppinsa ihan lyttyyn. Anoppi ei kunnioittanut lapsiaan ja oli määräilevä ym.ym.
Koska tunsin perheen taustan erittäin hyvin, kysäisin häneltä tietääkö mitä kaikkea se nais parka on joutunut kokemaan. Kerroin kuinka hän menetti miehensä onnettomuudessa ja parin kuukauden päästä kuoli kaksi lasta myös onnettomuudessa. Yksikään lapsista ei vaivautunut olemaan äidille henkisenä tukena tuona vaikeana aikana. (lapset asui omillaan, heillä oli viisi lasta yhteensä) Me naapurit autettiin häntä siinä tilanteessa.
On täysin ymmärrettävää ettei se nainen anna lastensa määräillä häntä eikä hän kunnioita lapsiaan enään. Minä en olisi enään ees tekemisissä sellaisten lasten kanssa jos olisin heidän äitinsä.
Eipä olleet kertoneet miniälle tätä. Kun myöhemmin juttelin hänen kanssaan hän oli ihmeissään. Kun oli ottanut asian puheeksi, lapset nimitti äitiään kaheliksi. Oli ollu hoidossakin. Huh. eikä ihmekkään.
Nykyään tämä anoppi ja miniä on mitä rakkaimmat ystävät. Omat lapset kyllä ihmettelevät miten ne tulee niin hyvin toimeen. He ovat oppineet kunnioittamaan toisiaan.
Tästä ottakaamme opiksi. Jos joku käyttäytyy (eikä ole alkoholi ongelmia) mielestäsi kummasti. On määräilevä, omistuksen haluinen ym. Niin siihen on varmasti jokin syy. Ottakaapa selvää miksi se ihminen käyttäytyy niin kuin tekee ehkä näkö kantanne tulee muuttumaan häntä kohtaan.
On helppo tuomita ihminen sanojen tai tekojen takia, kun ei nähdä niiden takaa ihmistä ja syytä miksi hän käyttäytyy niin.
Aina ja ikuisestikko
piparminttuli
0
73
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.5194342Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek183471Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2842292Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4762169Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.861486- 1571363
Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel641281Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1021276- 641188
- 841134