Aina ja ikuisestikko

piparminttuli

On kamalaa lukea sitä että joku ei tykkää miniästä tai anopista. Ymmärrän jos kyseessä on alkoholisti-ihmiset tai muuten päihteen käyttäjät.

Mutta kyllä ihmisten tulee tulla toimeen toistensa kanssa.

Valitettavasti se vain on niin, että se miniä joutuu joustamaan alkuun enemmän. Mutta se on ihan normaalia. Miniä tulee perheeseen uutena jäsenenä ja ei pidä edes kuvitella että hällä on paikka perheessä heti mutkattomasti. Vie aikansa ennen kuin se paikka löytyy ja vakiintuu.

Ja vanhempia ihmisiä tulee kunnioitaa Vanhemmat ihmiset ajattelevat lähes poikkeuksellisesti eri lailla kun nuoret, mikä on myös luonnollista sillä heillä on jo takana pitkä elämän kokemus. Ja jokaisella se elämän kokemus vaihtelee suuresti.

Seurasin yhden perheen elämää läheltä. Miniä ja anoppi ei tullut toimeen keskenään se oli kaikkien tiedossa. Kerran sitten satuin samaan pöytään tämän miniän kanssa. Hän haukku anoppinsa ihan lyttyyn. Anoppi ei kunnioittanut lapsiaan ja oli määräilevä ym.ym.

Koska tunsin perheen taustan erittäin hyvin, kysäisin häneltä tietääkö mitä kaikkea se nais parka on joutunut kokemaan. Kerroin kuinka hän menetti miehensä onnettomuudessa ja parin kuukauden päästä kuoli kaksi lasta myös onnettomuudessa. Yksikään lapsista ei vaivautunut olemaan äidille henkisenä tukena tuona vaikeana aikana. (lapset asui omillaan, heillä oli viisi lasta yhteensä) Me naapurit autettiin häntä siinä tilanteessa.

On täysin ymmärrettävää ettei se nainen anna lastensa määräillä häntä eikä hän kunnioita lapsiaan enään. Minä en olisi enään ees tekemisissä sellaisten lasten kanssa jos olisin heidän äitinsä.
Eipä olleet kertoneet miniälle tätä. Kun myöhemmin juttelin hänen kanssaan hän oli ihmeissään. Kun oli ottanut asian puheeksi, lapset nimitti äitiään kaheliksi. Oli ollu hoidossakin. Huh. eikä ihmekkään.

Nykyään tämä anoppi ja miniä on mitä rakkaimmat ystävät. Omat lapset kyllä ihmettelevät miten ne tulee niin hyvin toimeen. He ovat oppineet kunnioittamaan toisiaan.

Tästä ottakaamme opiksi. Jos joku käyttäytyy (eikä ole alkoholi ongelmia) mielestäsi kummasti. On määräilevä, omistuksen haluinen ym. Niin siihen on varmasti jokin syy. Ottakaapa selvää miksi se ihminen käyttäytyy niin kuin tekee ehkä näkö kantanne tulee muuttumaan häntä kohtaan.

On helppo tuomita ihminen sanojen tai tekojen takia, kun ei nähdä niiden takaa ihmistä ja syytä miksi hän käyttäytyy niin.

0

85

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

        Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
        Maailman menoa
        138
        2368
      2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

        Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
        Maailman menoa
        71
        2289
      3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

        Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
        Maataloustuki
        66
        1959
      4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

        Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
        Maailman menoa
        75
        1658
      5. Mitä kirjainta kaipaat?

        Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
        Ikävä
        105
        1533
      6. Topi osti Askon

        Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
        Maailman menoa
        102
        1498
      7. Oliko se oikeasti epäselvää

        sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
        Ikävä
        119
        1391
      8. Uskomatonta touhua!

        Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
        Haapavesi
        32
        1254
      9. Kastaa ja upottaa on eri sanat

        Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
        Kaste
        219
        1191
      10. Miten hän sinua katsoi?

        😊😊😊😊😊😊
        Ikävä
        81
        1134
      Aihe