Vuokratyöfirma

Pettynyt14

Kysyisin tälläisestä asiasta kun en ole ollenkaan saanut työvuoroja vuokratyöfirmasta, vaikka töitä luvattiin enemmän kuin tekijöitä olisi, että onkohan mahdollista saada soviteltua työttömyysetuutta tai kokonaista työttömyysturvaa Kelasta, koska toimeentuloa ei muuten tule ollenkaan tällä hetkellä?

Olen keskeyttänyt ammatilliset opintoni, koska kyseinen ala ei ollutkaan minun juttuni, joten työkkäri rokottaa minua siitä, enkä saa työttömyysetuutta ellen ole työvoimakoulutuksessa tms.

Olenko oikeassa että jos työkkärillä ei ole tarjota sopivaa koulutusta/harjoittelua niin niiden kuuluu maksaa silti työttömyysturvaa? Työkkärin mukaan esto on voimassa silti vaikka kävisin osa-aikatyössä tai ei olisi saatavilla sopivaa koulutusta, eli eivät suostu antamaan sellaista lausuntoa Kelalle, joka loppukädessä päättäisi asioista.

4

418

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • työttömyys

      Olisiko teillä omakohtaisia neuvoja tai ylipäätänsä kuinka tulisi toimia tässä tilanteessa?

    • mikä esto?

      Hankala tilanne.
      "Työkkärin mukaan esto on voimassa silti vaikka kävisin osa-aikatyössä tai ei olisi saatavilla sopivaa koulutusta, eli eivät suostu antamaan sellaista lausuntoa Kelalle, joka loppukädessä päättäisi asioista. "

      Mikä tämmöinen esto on? Työkkärillä on 21 viikon pituinen odotusaika, eli sen jälkeen saa työtön työnhakija työttömyysturvaa, vaikka ehtoja ei täytä. Sitäkö tarkoitat? Karenssi taas on eri asia, liittyy töiden lopettamiseen, ei koulutuksen. Oletko alle 25-vuotias?

      "Olenko oikeassa että jos työkkärillä ei ole tarjota sopivaa koulutusta/harjoittelua niin niiden kuuluu maksaa silti työttömyysturvaa? "
      Tarjonta ei vaikuta asiaan, eli pitäis maksaa jokatapauksessa. Jos työttömyysturvan ehdot täyttyy.

      Joo, mä en nyt ymmärtänyt tuota estoa, mitä perusteluja sille sanottiin tai sen kesto? Pyydä kirjallisena, sano, että tarvitset toimeentulohakemukseen perustelut.

      Asumistuki kuuluu sinulle samoin toimeentulotuki. Tosin molemmissa taitaa olla jonoa pari kuukautta sekä käsittelyajat kestää viikkoja. Ja nekin tarvii sen työkkärin tai kelan lausunnon, että et ole oikeutettu työkkäriin, koska...

      Seurakunnilta, pelastuarmeijalta voi saada tilapäistä taloudellista ja ruoka-apua. Ja leipäjonoja löytyy... Oisko helpinta käydä joku työkkärin pilipali-kurssi, niin saisit ainakin jotain toimeentuloa?

    • Estot

      Laittoivat sellaisen eston päälle, josta vapaudun vasta kun oon ollut 21 täyttä kalenteriviikkoa jossain työkkärin koulutuksessa tai työssäoloehtoon kuuluvassa työssä, valmistun ammattiin tai täytän 25 vuotta.
      Eli en kuulemma täytä työttömyysturvan ehtoja.

      Niitä työkkärin kurssejakaan ei ole kauheasti saatavilla, joihin voisin mennä ja työkkäri ei tarjoa mitään tilalle, joissa voisin käydä.
      Itsekin olen lukenut, että pitäisi silti työttömyysturvaa maksaa, vaikka kurssitarjontaa ei ole.

      Ihmettelen suuresti, että vaaditaan käydä työvoimapoliittisissa koulutuksissa että saa rahaa ja sitten kun ei olekaan tarjontaa niin ei makseta mitään, vaikka sehän ei riipu minusta ettei niillä ole tarjota kursseja.

      Täytyy ottaa Kelaan yhteyttä ja selvittää asia sinne, jos se jotain hyödyttäisi.
      Kai se on pakko sitten vaan sitä toimeentulotukea hakea, että pärjäisi jotenkuten.

    • jellouna1

      eli sinulla ei ole ammatillista koulutusta koska jätit sen kesken? silloin saat työttömyysetuuttakin vain jos olet työelämävalmiseenuksessa tai työharjoittelussa tai työkkärin koulutuksessa. en tiedä tulisiko toimeentulotuki tässä kohtaan vastaan.

      voisit toki siirtyä toisenkin vuokratyöfirman listoille, jos kerta tiedät millaista työtä haluat tehdä. mikään ei estä tekemästä niin. nuita firmojahan on ihan loputtomiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1339
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1236
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      96
      977
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      823
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      723
    6. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      609
    7. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      528
    8. Mikä on vahvuutesi palstalla?

      Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr
      Sinkut
      111
      520
    9. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      44
      488
    10. Tunnetta ja sinua on vaikea kuvailla

      Paremmin se varmaan aukeaa muulla tavalla. Olen merellä, jossa kovin usein puhkeaa rajuilma ja huomaan taistelevani hu
      Ikävä
      33
      465
    Aihe