Nyt menettää työnsä maisteri

http://www.talouselama.fi/uutiset/nyt menettaa tyonsa maisteri/a2274094

Lähes 50 000 akateemisesti koulutettua on työttöminä ja työttömyytensä on kasvussa.

Työttöminä on muunmuassa jo 3700 tradenomia.

Onkohan TYP:llä on tarjota heistä mahdollisimman monille koneen osien puhdistamishommia painepesurilla, kuntouttavasti 9 euron päiväpalkalla?
3234
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Laittavat katuja lakaisemaan.
Kunnan puhtaanapito voidaan irtisanoa ja lakaisukoneet myydä teollisuusmaihin.

Äänestä

Teollisuus lahjoitettiin maasta pois aivan itse - politikkomme määkivät kuorossa, että palvelut pavelut, - savupiippu teollisuus on vanhanaikaista - ja siksi nyt saatiin suomeen massa-työttömyys, kun luovuttiin työpaikoista -- todella naivia politiikkaa !!!!!

On siirrytty leipäjono palvelu kokoomus - yhteiskuntaan. Kepulaisten työreformi on täällä ja sdp-vihreä idealismi kukkii !- nälkä tulee...

Äänestä

Ah! Tradenomi, tuo akateemisista akateemisin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


16 + 5 kirjoitti:

http://www.talouselama.fi/uutiset/nyt menettaa tyonsa maisteri/a2274094

Lähes 50 000 akateemisesti koulutettua on työttöminä ja työttömyytensä on kasvussa.

Työttöminä on muunmuassa jo 3700 tradenomia.

Onkohan TYP:llä on tarjota heistä mahdollisimman monille koneen osien puhdistamishommia painepesurilla, kuntouttavasti 9 euron päiväpalkalla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu