Mitä mieltä

serkkuni pahastui

Mitä mieltä olet siitä, kun serkkuni äiti (siis tätini) sanoi lapselleen, serkulleni, että hänen pitää aikaa meikkaamaan, koska hän on niin ruman näköinen? Mielestäni todella rumasti sanottu. Serkkuni on 16v eli vuoden minua vanhempi ja tätini sanoi ihan oikeasti noin rumasti, kuulin nimittäin kun hän sanoi.
Nyt serkkuni itkee omaa ulkonäköään ja haluaa oppia meikkaamaan, mutta hänen äitinsä ei anna ostaa meikkejä. Siis ensin käskee alkaa meikkaamaan, mutta meikkien ostaminen on kiellettyä? Kaikki muut 4 poikia,

3

222

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • iokujv

      Olipas rumasti sanottu! Mutta oletko varma että Se ei ollut vitsi?

      ja kuulostaahan Se oudolta että ensin haukutaan ja sitten kielletään meikkien osto!:( ehkä voisit ostaa serkullesi "lahjaksi" meikkejä ja sitten täti ei voi valittaa;)

    • serkkuni pahastui

      Ei se ollut vitsi, koska hän on aina ollut hirveän töykeä serkkuani kohtaan, ainoa tyttö kun hän perheessä on. Mutta se, että on ainoa tyttö perheessä, ei oikeuta millään tavalla ulkonäön tai minkään muunkaan haukkumiseen. Tosiaan, hän sanoi, että pitää alkaa meikkaamaan, mutta meikkien osto ei kuulema tule kysymykseenkään, koska tätini mielestä se on liian uskonnollista eivätkä he ole uskovaisia. Mielestäni asia on aivan toisin, koska läheskään kaikki uskovaiset eivät meikkaa/ saa uskonnollisuuden asemansa takia meikata ja meikkaaminen ei kylläkään katso sukupuolta, ikää, eikä tarvitse olla uskovainen jos haluaa meikata.
      En ole itsekään koskaan meikannut, mutten koe sitä myöskään millään tavalla tarpeelliseksi ja pidän sitä jotenkin "nolona ja outona" tapana itselleni, koska en ollenkaan vaikuta sellaiselta ihmiseltä joka meikkaa. En siis todellakaan tarkoita, että meikkaaminen olisi jollain tavalla noloa ja outoa, vaan meinaan sitä, että pitäisin sitä outona tapana, jos itse meikkaisin, vaikken sitä henkilökohtaisesti edes tarvitsisi.
      Jokainen saa meikata, mutta se, haluaako meikata, pitäisi tulla suoraa oman pään sisältä eikä siihen pitäisi painostaa esim. rasististen tai loukkaavien ulkonäkökommenttien avulla.
      Meikkejä en varmaankaan serkulle osta, koska rahatilanne on hyvin niukka ja en usko siitä olevan apua. Kohta serkku kuitenkin muuttaa omilleen ja saa siellä vaikka seisoa päällään koko ajan, hänen oma asiansa kun se on - ja jos kokee tarpeelliseksi, hän saa meikata siellä, eikä ole muita kommentoijia mukana. Uskon, että serkkuni ymmärtää, ettei moista kritiikkiä kannata ottaa liian vakavasti, tätini ei varmaan suoranaisesti tarkoittanut, että serkkuni olisi ruma ilman meikkiä, vaan hän todennäköisesti valitsi väärän sanamuodon. Joka tapauksessa, oli se alkuperäinen sanamuoto sama tai erilainen, on se silti saattanut mahdollisesti olla melkoisen töykeä, koska täti on kylmä ihminen serkulleni.
      Enköhän lopeta tämän romaanin nyt tähän. Katsotaan, miten serkkuni jatkaa tästä, uskon hänen jo unohtaneen koko asian. Aion puhua hänelle ja selittää, ettei kannata ottaa kommenttia tosissaan ja oma mielipide on tärkein. Jos ei halua meikata, niin sitten ei halua, eikä siihen voi ulkopuolinen vaikuttaa.

    • R. osacea

      Kun oma äiti (tai kuka tahansa) sanoo tyttärelleen tuolla tavalla, hän ainakin tekee tyttärelle helpoksi irrottautua perheestään/äidistään. Ja sittemmin itsenäistyä henkisesti ja fyysisesti.

      Tollaista pascapuhetta ei tarvitse kenenkään ottaa vastaan, vaikka joku sellaisen lauseen ilmoille päästääkin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkkeet ovat pois työntekijän palkasta

      Jokainen työeläkkeen nimissä maksettu euro on otettu pois työtä tekevältä palkansaajalta. Mitä korkeampi työeläketaso o
      Maailman menoa
      161
      1952
    2. Etkö sä muru mussakaiseni ymmärrä

      Että me päästään lähenemään vain kaveruuden kautta? Vain siten mä voin lähettää sulle kuvia ja viestejä 😌 Tänäänkin o
      Ikävä
      51
      1517
    3. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      121
      1509
    4. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      71
      1409
    5. Kaksi viikkoa enää Rakas...

      Tietäisinpä miten toimia...
      Ikävä
      77
      1388
    6. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      12
      1242
    7. Terveisiä lintutornilta

      Viipurista nousee kauhea savupatsas. Miksi ?
      Maailman menoa
      66
      1237
    8. Martina Aitolehdeltä kova tilitys podcastilla: "Kyllä mä turpaan vetäisin"!

      Martina Aitolehti tilittää brutaalin rehellisesti Eskolle podcastilla syitä, miksi hän ei ole lähtenyt mukaan julkkisten
      Kotimaiset julkkisjuorut
      220
      1032
    9. Tulisitko kahville..

      Jos pyytäisin?
      Ikävä
      71
      1029
    10. Talousasiantuntija sanoo säästämisestä

      " parin kuukauden tulo on sellainen, joka voi olla vaikka tilillä tai jossain korkorahastossa, eikä se ole tuottohakuine
      Sinkut
      195
      896
    Aihe