Sinkkujen vuorokausirytmi

Mihin aikaan yleensä heräät ja menet nukkumaan? Onko viikonlopulla ja arkipäivillä eroa?
9116
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Arkisin herätys on noin kuudelta, jotta ehtisin noin seitsemäksi töihin. Illalla pyrin menemään nukkumaan kymmeneltä, mutta se usein venyy hieman. Tämän vuoksi olen välillä yrittänyt pitää yhden (arki-)päivän viikossa, kun nukun vähän pidempään ja menen yhdeksäksi töihin. Usein herään silti silloin kuuden aikoihin.

Sama juttu viikonloppuisin - yritän nukkua vähän myöhempään, mutta käytännössä heräilen viimeistään joskus seitsemältä. Tänään meni poikkeuksellisen myöhään, kun kello oli jotain puoli kahdeksan kun heräsin.

Äänestä

puolelta öin ja herään noin seitsemältä.. Viikonloppuisin menen nukkumaan ehkä tunnin myöhemmin. Töihin en mene koskaan ennen kymmentä, joten olen siinä mielessä onnellisessa asemassa, että en tarvitse herätyskelloa. Nukun aina noin 7 tuntia.

Äänestä

Ainoa mikä on varmaa niin nukun 2.30-5.30 joka päivä. Muuten määrittelee työvuoro tai vkl menot unirytmin.

Äänestä

Arkisin menen nukkumaan jo ennen klo 22. Unenpäästä saan kiinni harvoin ennen 22. Herään aamulla klo 4:30 ja töihin lähden kävelemään klo 5.30. Työt on sitten klo 6-14. Pääosin nukun 6-8 tuntia yössä . Usein kuitenkin vähemmän, mutta aina vähintään 4 tuntia. Viikonloppuisin valvon pidempään ja aamulla herään aina ensin siinä 4:30 maissa, mutta sitten vaan käyn vessassa ja takaisin nukkumaan. Ylös nousen vapaalla siinä klo 8-9 välissä. Siinä se.

Äänestä

Yleensä vasta joskus 2 jälkeen yöllä nukkumaan ja herään yleensä siinä klo 11-12.30 kun ei ole juurikaan mitään velvollisuuksia. Itse nukun mielelläni 9-10 tuntia yössä jos ei ole pakko aikaisin aamulla mennä minnekkään.

Äänestä
  • Johtunee kylläkin masennuksesta tämä näin suuri unentarve ja nurinkurinen vuorokausirytmi. Masentuneena kun nukkuminen on melkein ainut asia mistä nauttii ja muuten elämä on enimmäkseen pelkkää kärsimistä.

    Äänestä

Kello soi joka aamu 8.00. Pakko yrittää pitää jotain rytmiä, vaikka viimeisen vuoden opiskelijana ei olekaan luentoja tai varsinaisesti mitään läsnäoloa vaativia tilaisuuksia päivittäin.
Peiton alle ryömin viimeistään puolilta öin.
Jos olen vapaalla, palautuu oma luonnollinen unirytmi herkästi - valvon yöt ja nukun päivät.

Äänestä

3-vuorotyötä kun tekee niin vuorokausirytmi vaihtuu jatkuvasti, oli vähän aika sitten 7 yövuoroa putkeen niin että vapaa viikonloppu välissä niin kyllä oli vaikeuksia nukahtaa tuon jälkeen joskus klo 23 aikoihin kun yövuorojen aikana meni nukkumaan klo 7.30..
Työvuorot töissä alkaa siis joko klo 7, 10, 12, 14 tai 22

Äänestä

Näi työttömän mä herään ko ulkon on valosaa ja illal meen nukkumaan ko ulkon on pimiää, et ei montaatuntii tartte valvoo näi syksysi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Heräsin klo 6 kirjoitti:

Mihin aikaan yleensä heräät ja menet nukkumaan? Onko viikonlopulla ja arkipäivillä eroa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu