Miksi pitää syödä suolaa vai pitääkö. Mikä on päivän saantisuositus?
Mitä hyötyä suolasta?
suolaa1
4111
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Suolaan on yleensä lisätty jodia. Kilpirauhanen tarvitsee sitä. Puoli teelusikallista riittää on suositus.
Keskimäärin ihmiset syövät liikaa, kun sitä on joka leipäpalassakin
Minulla on alhainen verenpaine. Syön paljon raasteita enkä syö valmisruokia vaan laitan kaikki tuoreesta alunperin itse.
Joskus huimaa tolkuttomasti ja tähtiä näkyy. Auttaa kun heittää sirottimesta vähän suolaa kielelle.
Se on välttämätön kivennäisaine. "Suolan fysiologinen tarve on 1,3-2,5 g/vrk "
sanotaan mm. tässä:
http://www.kuntolehti.com/ravinto/suola/
Mitä suola on?
http://www.saltlife.fi/Mitae-suola-on
Puhdistetusta suolasta on poistettu lähes sata erilaista mineraalia, jotka tasapainottaisivat suolan vaikutusta elimistössä. Lisäksi puhdistettuun suolaan on lisätty mm. paakkuuntumisenestoaineita, joista ei terveydellemme ole mitään hyötyä, päinvastoin. Paras suola olisi puhdistamaton merisuola, josta elimistö saa tarvitsemansa mineraalit, joka ei kohota verenpainetta, ei kerää nestettä elimistöön, ei rasita munuaisia ja joka säilyttää elimistön homeostaasin.
Valtaosa meistä pitää suolaa pahana asiana ja sitähän se normaali kaupan yliprosessoitu valkoinen jauhe onkin. Ruokasuola on teollisuuden jäte, kitkerä ja halpa säilöntäaine, ei mauste, joka maistuu pahalle ja pilaa ruuan maun. Mutta kun puhumme aidosta raffinoimattomasta merisuolasta, niin se on jo aivan eri juttu.
http://www.raikasweb.com/syokaa-suolaa
http://www.raikasweb.com/muista-jodi
Ihminen tarvitsee suolaa, joten varmista että saat sitä 3-5 grammaa päivässä, jotta nesteaineenvaihduntasi toimii. Ilman riittävää luonnollista suolaa ja vettä keho kerää nestettä, joka aiheuttaa turvotusta, väsymystä ja lihaskramppeja.
Lisää suolaa vaan!
http://elamakasissamme.blogspot.fi/2011/05/suolaa-suolaa-enemman-suolaa-lisaa.html
Meille on väitetty ainakin 60 vuotta, että liiallinen suolankäyttö nostaa verenpainetta ja aiheuttaa verenpainetautia. Sitä potevia on kehotettu vähentämään suolan käyttöä. Nyt uudet tutkimukset osoittavat, että sokeri (hiilihydraatit) nostavat verenpainetta enemmän kuin suola. Tutkimukset ovat taas uusia nauloja ravitsemustieteen arkkuun. Sen ehdottomina ja ikuisina totuuksina pidetyt opit kaatuvat yksi toisensa jälkeen. Ei taida olla kovin mukavaa olla ravitsemustieteilijä tai ravitsemusterapeutti, jotka joutuvat puolustelemaan vanhentuneita käsityksiä.
http://www.tritolonen.fi/index.php?page=news&id=2671
Suola on tärkeä myös kaikille eläimille: Suolakivi soveltuu suolan lähteeksi nautakarjalle, hevosille, riistalle ja lampaille natriumin saannin turvaamiseksi.