Pitäisikö muutamien naisten hakeutua jonkinlaiseen terapiaan. Koska kynsistä on tullut heille selvästi pakkomielle. Elämä on yhtä manikyyriä. Kynsiä tuijotetaan koko ajan ja niitä räplätään. Lakataan ja viilataan ja niihin liimataan tarroja ja niitä kuvataan nettiin. Huomio kiinnittyy liikaa kynsiin. Se tuntuu jotenkin todella sairaalta.
Kädet ja kynnet voi pitää siisteinä.
Mutta jos se on tälläistä. Suosittelen terapiaan menoa. Elämässä on muutakin kuin kynnet!
Kynsipakkomielle
11
266
Vastaukset
- kyllästynyt
No jos olet tuota mieltä niin...entä hiukset sitten? Niitäkin räplätään ja laitetaan koko ajan!
- Sormensuojat
Kyllä olen sitä mieltä että monilla naisilla on selvästi pakkomielle kynsistään.
Omituista, ettei joillakin riitä mihinkään muuhun kropassaan kiinnostusta kuin kynsiin.
Kynsiään hoiteleva nainen saattaa muuten olla homsuinen, ylipainoinen ja hänen elintapansa on epäterveelliset. Hänen kotinsakin on epäsiisti ja lastenhoitokin laiminlyötyä. Mutta kynsienlaittaminen kiinnostaa ylikaiken. Ihan hyvä tutkailla milloin kynsihomma on lähtenyt lapasesta. - hullukynsinainen
Njaa.. mulle kynsipakkomielteestä kehittyi ammatti. Saanen mennä terapiaan kun tienaan leivän pöytään kynsillä. Ohhoh! Apua!
*selaa jo terapiapaikkoja- Nailznailzglitter
Sama täällä. Osastolla tavataan, muahaha!
- geelikynnet
Kynnet on tärkeä elementti. Kynsien hoitaminen itsestään huolehtimista. Minulla omat kynnet haurastuivat niin että lokeilivat veresnahkaan asti. Nyt geelikynnet vahvistavat omia kynsiä ja nautin joka hetki laitetuista kynsistä ja koristeista. Ei enää verestäviä kynsien alusia.
- hoitsut
Onneksi ei minun tarvi pelata kynsien kanssa, olen sairaanhoitaja ja meillä on rakennekynnet kiellettyjä, koska kynsien alle jää aina bakteereja.
- pelaillaan
Bakteeritulehdus vielä pahempi kun kynnet lohkeilee kokonaan pois ja kipu kauhia. Rakennekynnet ainoa pelastus.
- gmsups
No voi näitä kaikki tietäviä. Mulle ei lääkäri osannut antaa neuvoa kuin kokeilla jos geelikynnet vahvistaisivat. Omat kynnet ku paperia. Mitä noista.
- abcysari
Mikä aiheuttanut kynsien ohenemisen. Onko taustalla joku sairaus. Seurannut mielenkiinnolla keskustelua. Kauheaa jos kynnet noin heikkenee.
- Kyllästyttäviä
Kynsipakkomielle ei vaan naisilla hellitä. Pahenee vaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle202656Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom671679Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A71637Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1121590Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.471523Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell911454Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681366Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001214Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311147En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?521106