Törkeästi tyytymätön

Anpiila

Olen tradenomi ja töissä vientihommissa. Käteen jää n.1600€ kuussa. Tällä hetkellä on työmotivaatio ihan hukassa. Saattaa johtua siitä, että välillä on hirveä kiire ja opastusta ei saa, mitä tarvitsisin välillä. Nyt on kriittiset ajat saada työtä ja vielä tradenomina, mutta työ ei maistu tällä alalla. Vaihtaisin mieluusti alaa, jos se olisi taloudellisesti mahdollista. Työttömyyttä en ole kokenut, josta olenkin kiitollinen ja onnekas, mutta miksi en osaa arvostaa tämänhetkistä tilannettani? Mieleeni ei tulisi jäädä omaehtoisesti työttömäksi eli haluan motivaationi takaisin!!!

5

278

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ittooidI

      Niin minäkin haluaisin motivaationi takaisin, mutta syy ei ole itse duunissa vaan ympäristössä. Kyseessä on siis aivan tavallinen suomalainen yritys jossa ympäristö koostuu kaikenlaisista tekeleistä piilo- ja suoravittuilu taitoineen. Sitä on tässä tullut kuunneltua katseltua aivan tarpeeksi. Jotain tarttis myös tehdä, mutta mitä?

      Kysymys on lähinnä siksi tämä, koska tiedän että vaikka vaihtaisin duunipaikan kuuhun niin paikalle ilmestyy joku fitun apina tai kokonainen lauma niitä kuitenkin. Lyön vetoa että aloittajan ongelma on oikeasti melkoisen saman suuntainen oikeasti.

    • hölmö2

      Tukien kanssa 1800e

    • Törkeästi tyytymätön

      Aloittaja jatkaa... Meillä töissä tarvitsisi kyllä välillä korvatulpat, jotta ei tarvitsisi kuunnella tiettyjä asioita, kohdistui ne sitten minuun tai johonkin toiseen. Tietysti pitäis osata toisesta korvasta sisään ja toisesta ulos -taito, mutta ei se aina tule onnistumaan. Toisen mieliala ei saisi olla omaan mielialaan verrannollinen.

      Surkeaa vielä kuulla päivittäin uutisia kuinka koko ajan irtisanotaan porukkaa, mutta täytyy luottaa että joku päivä se oikea työpaikka osuu kohdalle. :)

    • ittooidI

      Itse olen ajatellut asian niin, ettei tuosta problemasta taida päästä eroon kuin perustamalla oma firma. Tai sitten lottovoitolla, joka on erittäin epätodennäköinen. Oman yrityksen perustaminen vaatisi vain sen tärkeimmän, eli kunnon liikeidean. Siinä sitä olisi miettimistä eikä tarvitsisi muiden käkätyksiä kuunnella.

    • ghfdifddf

      Niin... Pitäisikö ryhtyä yrittäjäksi? Nyt mun työssäni on menee itse työn sijaan tosi paljon aikaa tehdyn työn tilastointiin jne. Ei kovin mielekästä. Ylempi korkeakoulututkinto, jää käteen n. 1700e.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      261
      3904
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      140
      2793
    3. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      16
      2282
    4. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      363
      2051
    5. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      228
      1954
    6. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      57
      1548
    7. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      49
      1466
    8. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      79
      1211
    9. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      103
      1197
    10. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      111
      1170
    Aihe