Hyväkin auto menee pilalle kun siinä on paskalaatikko voimansiirtona, siinä menee ajon mukavuus.
Vihaan manuaali paskalaatikoita
automaatti oltava
12272
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Onkos niissä Fagin tuotteissa ajomukavuuttakin:D
Olet oikeassa. Paskalaatikko voimansiirrossa on huono. Muuta käyttötarkoitusta en keksi kuin lannoitus.
Mutta jos omaan autoosi et ole saanut mieleistäsi voimansiirtoa, kyse on tyhmyydestä tai köyhyydestä. Köyhyyskin johtuu tyhmyydestä.
Ja tästä voidaan tehdä johtopäätös: Olet tyhmä.
VAG:in tuotteissa saa kaupanpäälle paljon ongelmia isoa rahatukkua vastaan..........
Ja niitä kutsutaan ominaisuuksiksi kirjainyhdistelmien kera...
Jossain autoissa on törkeän hyvä käsivaihteisto. Esim. uusimmassa Sprinterissä (2007 lähtien)
En usko että monellekaan se manuaali on rahakysymys jos on alle 10 vuotta vanha auto, meinaan vähän tinkimällä jostain muusta saisi automaatin.
Oma autoni on nyt manuaalivaihteinen, koska maksoin siitä 13.000€, halvin vastaava mahdollinen olisi ollut 26.000€ ja se olisi ollut siis vaihderobotti, joka ei aina toimi niin viisaasti kuin olettaisi.
Mutta kyllä, jos voi valita, niin ehdottomasti automaatti, vaikka se manuaalin ajo sujuukin monella aivan "selkärangasta"
Ainut että tosiaan pakuissa ja esim. asuntoautoissa voi joutua tekemään komromissin, koska vastaa autoa automaattina voi olla tuplat kalliimpi. Normi henkilöautoissa ei tätä ongelmaa juurikaan ole. Itselläni ollut noin 5 henkilöautoa "pidemmän aikaa" ja kaikki olleet automaatteja, ja suurin osa 2000 luvulta... Silti löytyy mooonta noita kalliimpaa käsivaihteista autoa....
Köyhien autoissa on manuaalivaihteet, herrasmies ajaa automaatilla.
Kumpi onkaan köyhempi, se joka ajaa tällä
Automaatti http://www.nettiauto.com/ford/focus/6807192
Manuaali http://www.nettiauto.com/opel/insignia/5924900
Aivan... kyllä esim. tuossa tapauksessa se manuaalikuski on maksanut autosta paljon enemmän kuin automaatilla ajava... Eli oikeasti se ei ole rahakysymys juuri ikin
Taitamattoman ja liikuntavammaisen on joskus hankalaa tai mahdotonta käyttää vaihteita ja kytkintä, mutta normaalikuntoisille se ei ole mikään ongelma ja jotkut jopa pitävät ajaa parempana manuaalilla kuin automaatilla.
Tomaattia ota. Tomaatti on luusereille, munattomille..
Riippuuhan se moottoristakin kaipaako se automaattia pysyäkseen virkeänä, vai riittääkö voimaa käsivaihteistolle.
Muistelen yhtä pientä vuokra-autoa jossa ei ollut väliä oliko 4. vaiko 5. vaihde, kaasu pohjassa se ei kiihtynyt ylämäessä 80 km/h vauhdissa. Automaatti olisi tarjonnut 3- vaihdetta, jolloin tehonpuutetta ei olisi huomannut.
Ja onhan noita automaattejakin monenlaisia; portaaton CVT, robottivaihtaja, momentinmuuntimella, kaksoiskytkimellä, ja vaihteiden määräkin vaihtelee.
Hyväkin auto menee pilalle kun siinä on paskalaatikko voimansiirtona, siinä menee ajon mukavuus.
nyt et vain kommentoinut kumpi on se "paskalaatikko" manuaali tai automaatti.
Onneksi kuitenkin lähes jokaisen auton saa kummalla tahansa vaihteistolla, joten pakko ei ole ajaa vääränlaisella.
Paitsi esim. mulla. Citroen Jumpperiin kun ei saa kunnon automaattia, saa vain manuaalin ja robotin. Itse valitsin siis manuaalin, vaikka automaateista tykkäänkin muuten