Hei! Huomasin tänään et unohdin ottaa e pillerin eilen torstaina...!! otin sen sitte heti ku huomasin tänään perjantaina..Mutta..pillerin ottaminen oli nyt sitte 22 ja puoli tuntia myöhässä...! Mitä mun pitää tehdä nyt sitte..otin siis ne kaks samaan aikaan tänään perjantaina..toisen ajallaan ja toisen 22 1/2h myöhässä...myöhästyny pilleri on pakkauksen loppupäästä!! mitä mun ny pitää tehdä sitte?? ja koska voi taas harrastaa seksiä niin et voi olla varma ettei tuu raskaaks????? jatkanko vaan pillerien ottamista ihan niiku ennen ja??Voisko joku kertoo ja kiitos etukäteen!!!!!
E PILLERI MYÖHÄS..
Minni
4706
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mulle on käynyt noin useesti, enkä oo tullu raskaaksi. Joskus on jääny jopa 2 päivää väliin, ja silti oon harrastanu seksiä ilman suojaa. Turha panikoida... Pillereitten vaikutus kyllä kestää yli viikon viimisen ottamisesta. ainoo että menkat saattaa häiriintyä, ei muuta.
muttakun ohjeissa lukee jotain että jos pillerin ottaminen myähästyy yli 12h niin sitten ei niinku pidä taukoo niitte pakkauseten välillä tai sitte jotai et pitää sen 7 päivän tauon heti tai jotain emmä tajua niitä ohjeita yhtään mitä niis sanotaan..mut et jos on yli 12h myöhäs ja laatan alusta tai lopusta ni sit pitää jotain muuta tehä ku jatkaa normaaliin tapaan..ootko ihan sata prosenttisen varma et pillerit sit vaikuttaa ihan täysin vaik nyt unohtu ottaa se?? ei uskaltais vaa koittaa onneekaa...kiitti muuten ku vastasit!!
Kriittisintä lienee millä viikolla olet unohtanut sen pillerin ottaa. Ohjeissahan (niin sekavat kuin ne onkin) kerrotaan menettelytavat eri viikkojen unohduksiin. Sen kolmen viikon aikana, etenkin puolivälin tienoilla yhdenkin pillerin unohdus voi olla kohtalokasta ja kannattaa varalta käyttää muuta ehkäisyä käyttöohjeiden neuvoman ajan. Seitsemän päivän tauon aikana et taas voi tulla raskaaksi, jos olet syönyt pillereitä tunnollisesti sen kolme viikkoa, koska munasolua ei ole irronnut.
Ei kannata suhtautua leväperäisesti ja luottaa tuuriinsa. Kahden pillerin unohdus on jo aika huolimatonta. Älä silti turhaa hermoile, vaan lue vielä ne pillerien käyttöohjeet uudestaan, ja jos ei niistä selviä, niin soita vaikka terkkarille.
Vitut ohjeista! Ne on kirjoitettu vaan six et väki alkais panikoida. Mä oon unohtanu jopa viis pilsuu peräkköin enkä oo vielä äippä.