5 päiväinen työviikko

Kelpaa kaikille

Muistaako kukaan enää kenen ansiosta Suomeen saatiin 5-päiväinen työviikko?

7

1936

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3333

      smp ?

    • 13+16

      Ja kuka sen nyt puolestaan ottaisi meiltä pois, tai varmaan vielä ottaakin tätä vauhtia.... Mikäs sen helpompaa, onhan maa täynnä työttömiä, hyvin on hommat hoidettu. Ja ketkä ovat nyt vallankahvassa?Herätkää!

    • kuuklasin

      Eduskunnan "ansiota" se oli. Työaikalakia muutettiin 1965.

      Wikipedia:
      Kansainvälinen työkonferenssi suositti 1930-luvulla viikoittaisen työajan lyhentämistä 40 tuntiin. Monissa maissa tämä toteutuikin 1960-luvulla. Esimerkiksi Suomessa työaikalakiin tehtiin tällainen muutos vuonna 1965 ja se oli toteutettava vuoden 1970 alkuun mennessä. Käytännössä tämä merkitsi samalla siirtymistä viisipäiväiseen työviikkoon, jolloin sunnuntain lisäksi tavallisimmin myös lauantai on vapaapäivä.
      http://fi.wikipedia.org/wiki/Työaika#Historia

      SAK:n historia kertoo, että vuonna 1965 SAK, SAJ, ja TVK sopivat työnantajajärjestö STK:n kanssa että siirtyminen 40 tunnin työaikaan aloitetaan 1966

      http://www.sak.fi/tama-on-sak/historia

    • 11+4

      Kyllähän se on SAK:n saavutus!
      SAK:n saavutuksia
      1965
      SAK, SAJ ja TVK sopivat STK:n kanssa, että vuonna 1966 aloitetaan siirtyminen 40 tunnin viikkotyöaikaan. Lyhennettyyn työviikkoon siirrytään 1.1.1970 mennessä.

      http://netti.sak.fi/sak/tupo/tausta6.html

      • TotuusOnNäin

        Eiköhän se ole STK:n saavutus.


      • ghe
        TotuusOnNäin kirjoitti:

        Eiköhän se ole STK:n saavutus.

        Kannatan eduskuntaa. Järjestöjen neuvottelema sopimus olisi jäänyt vain järjestöjen neuvottelemiin työehtosopimuksiin. Työsopimuslain muutos mahdollisti 40 tuntisen työviikon koskemaan kaikkia työntekijöitä kaikissa työpaikoissa.


      • uiuiuiuiuiuijui

        Miten niin vain SAK:n saavutus? Sopimiseen tarvitaan vähintään kaksi. Tässä oli myös mukana kaksi muuta työntekijäjärjestöä ja vastapuolena STK.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      351
      11687
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      41
      3517
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      78
      3078
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      112
      2848
    5. 93
      2700
    6. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      56
      2559
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      158
      2459
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      275
      2334
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1501
    10. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      15
      1478
    Aihe