Ja minuahan se sapettaa ja miehen exsäkin sen varmasti tietää.
Siks se haluaakin tiukemmin pitää yhteyttä,
Kun tietää kuinka paljon harmittaa mua.
Eivät halua olla pitämättä yhteyttä.
Olen yrittäny olla reakoimatta asiaan.
Mielessä käy, että haluavat palata yhteen ainakin naisen osalta.
Mies tietää, että en pidä heidän yhteyden pidosta. Ei tee asialle mitään, koska se ei ole hänestä tärkeetä.
Eikö mun mielipide ollenkaan merkitse mitään?
Siks se haluaakin tiukemmin pitää yhteyttä,
Kun tietää kuinka paljon harmittaa mua.
Eivät halua olla pitämättä yhteyttä.
Olen yrittäny olla reakoimatta asiaan.
Mielessä käy, että haluavat palata yhteen ainakin naisen osalta.
Mies tietää, että en pidä heidän yhteyden pidosta. Ei tee asialle mitään, koska se ei ole hänestä tärkeetä.
Eikö mun mielipide ollenkaan merkitse mitään?
Vastaukset 23
Vanhimmat
Öööö... ilmeisesti ei?
En tekisi ongelmaa asiasta. Olen kolmen exäni kanssa facebook kamuja, ja välillä kommentoimme toistemme seinäjuttuja, välillä priveviestejä, mutta ei yhteen olla palaamassa. Samoin nähdään kun on sama kaveriporukka osin ja myös viestitään tekstareita. Sitä kun oltiin pari, oltiin myös hyviä ystäviä, ja se ystävyys ei ole mihinkään kadonnut vaikka suhde on.
Riippuuu yhteydenpidosta.
Tulee väkisinkin mieleen koska miestä ei hetkauta sinun mielipiteesi että kumpin haluaisivat palata yksiin.
varsinkin jos viettävät aikaa paljon yhdessä ja ehkä viettävät yönsä yhdessä.silloinhan tuo on varmaa
Itse antaisin kylmästi kenkää ja kehoittaisin palaa exän luo! Exät on exiä ja en pidä heihin mitään yhteyttä! Ja jos exä menee uuden suhteen edelle niin jätä tyyppi.....
Kummallista tämä nykyajan tapa roikuttaa exiä mukana elämässä. Ei kenenkään parisuhteelle tee todellakaan hyvää, jos siinä pyörii kolmansia ja ties kuinka monensia osapuolia.
Eiköhän pitäisi keskittyä pitämään huolta nykyisestä suhteesta ja tehdä kaikkensa, ettei puolison tarvitse vaivata päätään näillä menneisyyteen kuuluvilla jutuilla.
Meillä ei exät kummittele nurkissa aiheuttamassa riitaa ja väärinkäsityksiä. Näin on sovittu yhteisesti. Exien kanssa yhteisten lasten asioiden takia tietysti on oltava yhteydessä loppuelämä, mutta se ei ole ongelma.
Exät suhteessa ovat merkki siitä ettei toinen tosissaan....
Minusta on kummallista, ettei exään pidettäisi yhteyttä. Eikö yhdessä olleet ihmiset ole olleet myös ystäviä kun ovat olleet yhdessä? Miksi ystävyys täytyisi lopettaa jos rakkaus loppuu? Minä enemmän ihmettelisin mitä mies on tehnyt, jos ei ole exän kanssa missän väleissä. Ollut todennäköisesti silloin pettäjä tai joku sekopää mustasukkainen.
Jos uusi ei halua exää mukaan suhteeseen niin jätä 1 ja ota se exäs idiootti! Mitä täällä itket existäs....
Annatteko te oikeesti määrätä kuka on teidän kaveri ja kuka ei? Kyllä on huono itsetunto, jos ei kestä kumppaninsa ja exän kaveruutta. Ei kaikki halua aina palata yhteen. Keskenkasvuista meininkiä!!
Ystävyyssuhteet päättyvät joskus. Erityisesti silloin, jos välit ovat tulehtuneet siinä määrin, että parisuhde pitää päättää, ystävyydelle ei ole yleensä edellytyksiä.
Tietysti, jos et ole ollut parisuhteessa rakkaudesta, niin sitten ystävyys voi olla perusteltua, mutta silloin sen olisi alunperinkin olla vain ystävyyttä.
Aika lapsellista ja kypsymätöntä käytöstä on ripustautua exään tuolla tavoin. Ymmärrän kyllä, että kun olet tullut jätetyksi, niin tarvitset edelleen toisen hyväksyntää.
Kasva aikuiseksi ja opettele elämään omaa elämääsi. Exien ei siihen pitäisi enää kuulua.
Mä en ikinä olis ihmisen kanssa joka ei osaa pysyä väleissä exiensä kanssa. Jos mäkin olen jotain ihmistä rakastanut, haluun kyllä sen ystävänä elämässäni eronkin jälkeen pitää.
Tosi vaikeaa,kun on lapsia.Tarvisi apua käytännön päätöksiin siis lapsen kannalta parasta. Nyt päätökset on tehtävä yksin.Lähtenyt nautiin virheistäni.
Juuri näin! Jos ei exä ole pettänyt, lyönyt, ole hullu, niin tottakai ystävyys säilyy. Vaikkei heti mut ajan kanssa. Mä viestin eilen juuri kahen exän kanssa
No joku valitsee ennen ecät kuin uuden suhteen. Mulla paljon exiä eikä mitään syytä ja tarvettä pitää heihin minkäänlaista yhteyttä. Toki moikataan jos vastaan kävelee...erottu ihan hyvissä väleissä. Exät on exiä! En halua rasittaa nykyistä naista millään tavoin exillä ja myös päinvastoin...,,,en ymmärrä miksi eciä pitäisi pitää mukana????
Minä taas en ikinä olisi ihmisen kanssa joka haluaa pysyä ystävänä exänsä kanssa.
Ystävänä tai kaverina voi pysyä, mutta toisessa roikkuminen ja jatkuva yhteydenpito ei kuulu järkevään toimintaan, ellei mies sitten samalla tavalla roiku kaikissa muissakin kavereissaan. Tosin siinä kohtaa tuskin riittää aikaa enää parisuhteelle, joten tack och adjö.
Mun mielestäni on ainakin pakko olla toimivat välit ex:n kanssa jos sattuu olemaan yhteisiä lapsia. Viimeksi tänään olin äitini kanssa ex-vaimoni luona lapsen synttärikahvilla. Siitä vaan kärsii kaikki jos välit eivät toimi ja ovat täynnä vihaa.
Tietysti juttu on hiukan eri jos ei ole ainakaan yhteisiä lapsia. Toisaalta jos ylipäätään on lapsia jotka ovat ehtineet ystävystyä vaikkeivat yhteisiä olekaan on välien täysi katkaiseminen aika surullista.
Mitä ihmeellistä tuossa nyt on? Itsekin kin haen tai vien lapsia niin halaisen ja joskus suukottelenkin exän kanssa. :)
Olet idiootti!
EX means:
Thanks for the EXperience.
Our time has EXpired.
Now EXit my life.
Itse en pidä yhteyttä exiini, exäni piti yhteyttä exäänsä enkä ikinä ymmärtänyt miksi.
Erottiin 2 viikkoa sitten eikä hän kyllä minuun ole koittanut pitää yhteyttä vaikka en ole sanonut että en aijo pitää yhteyttä häneen.
Hän muutenkin aina puhui exästään pelkkää hyvää ja vertaili meitä.
Siitä hänen vertailusta tuli viha tätä exää kohtaan vaikka en edes tunne häntä
Kannattaisi vaan antaa ihmisen eli miehen tässätapauksessa huomata itse kenen kanssa kannattaa ja haluaa olla tekemisissä.
Mun mies ei tykkää jos olen exn kanssa tekemisissä, mutta ei puutu siihen: Mutta koska exä on exä jostain syystä, niin niinhän se loukkasi ja mokasi minua kohtaan ihan ystävyystasollakin niin että nykymies tuntuu entistä mukavammalta.
Näin toimin itsekin, seurailen sivusta kun mies exälleen laittaa face viestiä mutta annan olla. Hoidan oman osuuteni suhteesta ja olen miehelle niin hyvä kumppani kun osaan, ja jos mies sen jälkeen vielä haluaa palata exän luo niin siitä vaan.
Yleensä on kyllä käynyt niin että suhteen alussa mies pitää exään yhteyttä ja pian se loppuu, ihan siksi ettei exää enää tarvita ja mies alkaa verrata minua exään ja kun en puutu asiaan kuuntelen vaan, pian mies jo sanoo että sulle sentään voi puhua toisin kun exälle. Sä sentään et ole mustis, toisin kun se ex. Pian mitä paremmin hoitelen oman osuuteni suhteesta, niin exästä aletaankin puhua miehentoimesta kuin ei voisi exä vähempää kiinnostaa. Pian menee taas aikaa ja kohta huomaan että mies on hävittäny exän kavereistaan;: Ja ihan omia aikojaan, eikä minun patistamana.
Sivusta laitan asian merkille mutten puutu mitenkään, mies sitten joskus tokaisee ohimenneen että tuli exäkin poistettua kavereista yms. Mutta siihen suhtaudun neutraalisti, ja mies lakkaa kokemasta tarvetta mainita koko asioita.
Yksi tapa pitää exiä tapetilla, on ruveta niistä mustasukkaiseksi koska sittne miehelle tulee niin hirveä elämä kotiin, että se haluaa jutella melkein kenen naisen kanssa tahansa, ja yleensä helpoin kenen kanssa puhua on exä joka kyttää siellä miehen kavereissa ja tarjoaa olkapäätä kun suhteessa menee huonosti hänen rakkaalla exällään. Ja kokee voitonriemua "olen sittenkin miehelle se parempi" ja uusi jää kakkoseksi. mut siihen voi ihan omalla käytöksellä vaikuttaa että onko sillä miehellä sunkans parempi kuin exän kanssa. Voitto on suht helppo koska se exä on jostain syystä exä. Ei tarvi kun siitä vähän parantaa.