Lihavuus

Kuinka paljon onkaan ylipainoisia ihmisiä jotka taistelee kilojen kans. Lähes jokaisella on paheita, ilman tupakkaa ja alkoholia selviää hengissä. Mutta syödä pitää. Minä pidän NIIN huonona epäterveelliset mainokset, varsinkin tv-mainokset, suklaa-, jäätelö-, sipsi-, karkki-, pizza ym ym... Monet epäonnistuu yrityksissä laihtua kun joku tuutin täydeltä kiellettyjä herkkuja. Väestö liho ja sairastuu, se on kallis hinta hetken nautinnosta.
Pois huonot mainokset! Tilalle terveellisiä hyviä ruokavinkkejä ja Suomi kuntoon!
4101
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ja niistä mainoksista ojentuu käsi joka PAKOTTAA mättämään tuota noskaa kitaansa?
:-D no olipa taas yksi (huono) tekosyy sille, että p.rse leviää ja ihrapoimut lisääntyy!
Kun se on IHAN PAKKO mennä kuin pässi narussa kaikkien houkutusten perässä!

Äänestä

Tämän maan ihmisten ongelmat on aika paljon monimutkaisempi vyyhti, missä kaikki vaikuttaa kaikkeen kuin se kuvitelma, et asiat olennaisesti paranisi jos jokainen oppisi arvioimaan kaloreita. Jos ei ymmärrä kontekstia, missä ihmiset elää, on turha tuputtaa edes hyviä neuvoja.

Äänestä

Minä hoikkana miehenä en ole huolissani ruokamainoksista, mutta auto- ja elektroniikkamainosten katsominen tulee aivan helvetin kalliiksi. Pakkohan niitä on ostaa, kun niitä mainostetaan...

Äänestä

pahin on ehkä silti mukaterveelliset safkat!!!

Ostin ns. "fitness"muroja, kun olivat tarjouksessa. Ei htto oikeesti! Ne maistui ihan sokerihuurrutetuilta muroilta, aivan järkyttäviä! Siis sen takia, että niissä oli vähän enemmän kuituja kuin tavan muroissa, niitä saa myydä "fitness" muroina? Vaikka sokeria niissä on tuplasti perus maissimuroihin verrattuina?

Ihmiset ei ehdi tai jaksa tarkastaa tuoteselosteita, ja menee tällaiseen mukaan... Se on ihan sama, kuin että hampurilaispaikka myy salaattia, mutta auta armias, sen salaatinkastikkeen lisäämisen jälkeen se salaatti on itse asiassa kaloripitoisempi kuin perushamppari!

Eli, eikö muka ole lobbausta suomessa... varmasti on, miksi muuten nuo "terveystuotteet" saa mainostaa terveyttään, mutta esim. valion maito saa sanktiota mainoksista, joissa sanotaan että maito tulee lehmästä? Hmm

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Terveet elämäntavat kirjoitti:

Kuinka paljon onkaan ylipainoisia ihmisiä jotka taistelee kilojen kans. Lähes jokaisella on paheita, ilman tupakkaa ja alkoholia selviää hengissä. Mutta syödä pitää. Minä pidän NIIN huonona epäterveelliset mainokset, varsinkin tv-mainokset, suklaa-, jäätelö-, sipsi-, karkki-, pizza ym ym... Monet epäonnistuu yrityksissä laihtua kun joku tuutin täydeltä kiellettyjä herkkuja. Väestö liho ja sairastuu, se on kallis hinta hetken nautinnosta.
Pois huonot mainokset! Tilalle terveellisiä hyviä ruokavinkkejä ja Suomi kuntoon!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu