Terho-kodilla on taloudellisia vaikeuksia. Tämä ongelmaa ja myös asenteen muutos potilaan kivunlievitykseen pitäisi ehdottomasti saada kuntoon.
Marssisitko asian puolesta?
http://www.iltalehti.fi/iltvuutiset/201411070203723_v0.shtml
Marssisitko asian puolesta?
http://www.iltalehti.fi/iltvuutiset/201411070203723_v0.shtml
Vastaukset 2
Vanhimmat
Mihis ollaan matkalla?
Mut joo - en ole perehtynyt. Oletan että kaikki tällaiset, mielestäni inhimilliseen hoitoon liittyvät palvelut on poistettu menuusta siihen mennessä kun meikä tarvitsee saattohoitoa tuonpuoleiseen.
Sivistysvaltiossa luulisi olevan resursseja tällaiseen.
Se on ihme sana, siitä vois veistellä vaikka mitä.
Lukemani mukaan Terhokodissa on poikkeuksellisen hyvä saattohoito verrattuna muihin vastaaviin laitoksiin. Rahoituksen puute onkin toinen ongelma.
Olen joskus miettinyt, että missä menee raja, jolloin kuolema on parempi vaihtoehto kuin kituminen. Yhteiskunnan pitäisi hoitaa asia niin hyvin, ettei asiaa tarvitse hoitaa rahalla, eli laittomilla huumeilla tai itsemurhalla.