Naturdiet, Nutrifast, Nutrilett.............

Niin, markkinoilla on nyt jos jonkinnäköistä tuotetta laihdutukseen. Mitä suosittelette ja millaisia kokemuksia niistä. Ja sitten hintatasosta, minkä hintaisia noin ja kuin kauan kannattaa jatkaa kuuria?
82898
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

ei kannata aloittaa kuuria vaan muuttaa ruokailutapansa pysyvästi järkeväksi. Unohda kaiken maailman rahanreiät fastit, letit sun muut. Parhaiten ja terveellisimmin (!) laihdut, kun jätät pois leivonnaiset (wienereissä on eniten rasvaa), makeiset, hampurilaiset, läskipizzat, limsat. Siitä kun sitten lähdet pohtimaan sitä ruokavaliota, niin kyllä se syntyy:
kanaa
vähärasvaista kalaa
vähärasvaista lihaa
vihanneksia
hedelmiä
kokojyväleipää
kokojyvähiutalepuuroa
kevyitä juustoja
Tee salaatteja joiden kastikkeessa on kylmäpuristettua rypsiöljyä tai syö muuten pari teelusikallista tuota öljyä päivässä.
Syö myös kalaöljykapseleita ja vitamiinipilleri.
Tuolla jos et laihdu ja pysy hoikkana, saat rahat takaisin :))

Äänestä
  • Miten se öljy vaikuttaa? Ja miksi sitä olisi hyvä ottaa joka päivä? Ja sit, kun mun ruokavaliossa ei ole yleensä pullaa tai karkkia jne, syös aika vähän vaaleaa leipää..en vain tiedä mistä tämä paisumunen oikein johtuu...

    Äänestä

  • --- - - - ---- kirjoitti:

    Miten se öljy vaikuttaa? Ja miksi sitä olisi hyvä ottaa joka päivä? Ja sit, kun mun ruokavaliossa ei ole yleensä pullaa tai karkkia jne, syös aika vähän vaaleaa leipää..en vain tiedä mistä tämä paisumunen oikein johtuu...

    Öljy ei tietenkään laihduta, mutta ravinnossa on oltava rasvaa, jotta elimistö toimii hyvin, ja jotkut ravintoaineet vaatii imeytyäkseen rasvaa.
    Laihduttaja syö yleensä kaikenlaista vähärasvaista ja vielä yleisemmin ihmisten ravinnossa on huonolaatuista rasvaa, siksi korostin tuota rypsiöljyä ja kalaöljyä.
    Jos ei ruoan laadussa ole vikaa, niin vika on määrässä. Lisää kasviksia, vähennä perunaa, riisiä, leipääkin ehkä - riippuu miten paljon syöt.

    Liikuntaa: harrasta arkista hyötyliikuntaa. Ota lisäksi ohjelmaan jokin liikuntalaji, vaikka kävelyretket, jos ei muu huvita, jota jatkat koko lopun ikää.
    Vielä sitten on mahdollista, että laihtmista estää jokin sairaus, lähinnä kilpirauhasen vajaatoiminta, Mutta siinä on sitten muitakin oireita (väsymys, flunssaisuus, hiusten lähtö, kuiva iho, masennus)

    Äänestä

  • Mä aloitan huomenna ja syön pelkkiä nutriletteja 3viikkoa lääkärin valvonnassa. siitä saa kaikki mitä ihminen tarvitsee. Sen lisäks lisään kevyttä liikuntaa joka polttaa kaloreita.

    Tottakai mä sen kuurin jälkeen teen remontin ruokavalioon. Tai ainakin yritän kaikkeni. Musta vaan näin on hyvä aloittaa.
    Ja motivaatiokin on. Kun pitää näyttää OK näköiseltä juhlapuvussa 3:n viikon päästä.=)

    Äänestä

  • nutri kirjoitti:

    Mä aloitan huomenna ja syön pelkkiä nutriletteja 3viikkoa lääkärin valvonnassa. siitä saa kaikki mitä ihminen tarvitsee. Sen lisäks lisään kevyttä liikuntaa joka polttaa kaloreita.

    Tottakai mä sen kuurin jälkeen teen remontin ruokavalioon. Tai ainakin yritän kaikkeni. Musta vaan näin on hyvä aloittaa.
    Ja motivaatiokin on. Kun pitää näyttää OK näköiseltä juhlapuvussa 3:n viikon päästä.=)

    Älä usko kaikkea mitä mainosmiehet puhuu. Ei se hölmä oo joka myy, vaan se on hölmö joka ostaa

    Äänestä

Itse syön ateriankorvikkeita, koska niissä on tarvittavat vitamiinit ja muut.Kaksin muksun kanssa ei juuri tule kokattua terveellistä ja kevyttä ruokaa.

Äänestä
  • "Kaksin muksun kanssa ei juuri tule kokattua terveellistä ja kevyttä ruokaa."
    - Ja miksei tuu. Kaikenlaisia tekosyitä ihmisllä on. Et taida ajatella muksus terveyttä. Olin 18 vuotta yksinhuoltaja, joka joka ikinen päivä tein muksulle kunnon ruoan. Katsoin että se saa vihanneksia ja hedelmiä. Rajoitin roskaruoan syöntiä niin kauan kuin pystyin ja senkin jälkeen motkotin siitä jatkuvasti.

    Nyt on muksu aikuinen ja ymmärtää mistä puhuin. Rakastaa ruoanlaittoa, syö terveellisesti. Roskaruoka on vain erikoistilanteiden herkkua.

    Äänestä

saat apteekista esitteitä heillä myytävissä olevista tuotteista. Niissä kerrotaan, miten toimia. Lue ne ensin, samalla voit tarkastaa hinnat ja laskea paljonko rahaa menee.
Rahaa kuluuu, mutta niin kuluu muuhunkin ruokaan. Eikä niitä keittoja loppuikää syödä.
Itse söin nutrilettia ja vihanneksia. Pudotin 10 kg/2 kk. eka lähti suolaturvotus, 4 kg ekalla viikolla.
Söin viikonloput kunnon ruokaa, viikot keittoja ja vihanneksia.
23-27 € paketti, 12 pussia. Hinta riippuu apteekista, vertaile.
Nyt liikun niin perkeleesti (6xtunti/viikko) ja syön oikeeta ruokaa. Ei oo paino noussu, ei kyllä tippunutkaan, mutta kroppa tuntuu ja näyttää paremmalta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


--- - - - ---- kirjoitti:

Niin, markkinoilla on nyt jos jonkinnäköistä tuotetta laihdutukseen. Mitä suosittelette ja millaisia kokemuksia niistä. Ja sitten hintatasosta, minkä hintaisia noin ja kuin kauan kannattaa jatkaa kuuria?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu