VAROKAA! Todella paljon kolariautoja myynnissä ilman mainintaa

Romuksi vaurioitunut

www.kkv.fi

Virhevastuu autokaupassa.

"Kertomatta jätetystä eli salatusta tiedosta on kyse silloin, kun myyjä ei kerro jotain tiedossaan ollutta kaupan päättämisen kannalta olennaista seikkaa.

Tällaisia asioita voivat olla esimerkiksi se, että auto on ollut välillä pois rekisteristä vakuutusyhtiön lunastettua sen kolarin vuoksi tai että se on tuotu käytettynä maahan.

Myyjän pitää kertoa edellä mainituista seikoista ostajalle oma-aloitteisesti. Hän ei voi olettaa, että ostaja selvittäisi itse asian auton rekisteröintiasiakirjoista."

Todella monet myyjät - jopa autoliikkeet - mainostavat autojaan ilman mitään tietoa ilmoituksissaan siitä, että auto on aikaisemmin poistettu rekisteristä vaurioituneena, ja moukaroitu sen jälkeen kasaan ties millä pajalla kyseenalaisin menetelmin.

Useimmat ihmiset eivät ostaisi kolaroidusta autosta tehtyä pommia, jos asia kerrottaisiin rehellisesti markkinoinnissa. Toisin sanoen: tietyt myyjät yrittävät johtaa ihmisiä luulemaan autoja kolaroimattomiksi, eli huijaavat.

Kannattaa siis tarkistaa autojen historia Trafista muutamalla eurolla. Jos siellä lukee, että auto on poistettu liikenteestä vaurioituneena, niin ei ole järkeä ottaa riskiä.

Kolaripommista eroon pääseminen voi olla myöhemmin vaikeaa tai peräti mahdotonta. Useimmat liikkeet eivät ota niitä edes vaihdossa. Tai jos ottavat, niin korkeintaan puolesta hinnasta verrattuna kolaroimattomaan.

16

809

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Häikäilemätöntä

      SimoWaari:
      "Tulin Itä-Suomesta Helsinkiin katsomaan kohdetta. Tavatessamme Jorma kertoi auton olleen kolaroitu. Kysyttyäni hän sanoi, ettei puhelimessa kannata auton historian tuota vaihetta sanoa sillä harva tulee sen jälkeen autoa katsomaan."

      Eli Jorma Kokko huijaa asiakkaita jättämällä kertomatta ostopäätöksiin oleellisesti vaikuttavan asian. Hän ajattaa asiakkaan vaikka toiselta puolelta Suomea katsomaan autoa. Hän ei kerro ilmoituksissa eikä edes puhelimessa auton olevan entinen kolarilintta.

      Tuossakaan ilmoituksessa ei ole mitään mainintaa siitä, että auto on romuttunut pahassa onnettumuudessa, ja parsittu sen jälkeen kasaan. www.nettiauto.com/toyota/avensis/6771403

      • Pallit solmuun

        Jos olisi minulle tehnyt tuollaisen tempun niin muistaisi lopun ikänsä.


    • Airbag-huijaus

      Kaleva:
      "Kolariautojen turvatyynyjä jätetään uusimatta
      Kolaroidun auton turvajärjestelmän uusiminen voi maksaa merkkikorjaamossa tuhansia euroja. Jos vakuutus ei korvaa vahinkoja, omistajalla on kiusaus jättää ilmoittamatta asiasta katsastusviranomaisille tai vakuutusyhtiölle ja korjauttaa auto pimeästi.

      "On olemassa tämmöisiä vilunki-ihmisiä, jotka tuolla pellon perukoilla ja ladoissa rakentelevat kolariautoja uudestaan ja ottavat turvatyynyt käytetyistä autoista", Toyotan huoltopäällikkö Harri Jyränkö valittelee.

      Vaikka vakuutusyhtiöiden lunastamiksi päätyy noin 90 prosenttia autoista, joissa kolari on laukaissut turvajärjestelmän, laittomat viritykset ovat Jyrängön mukaan yllättävän yleisiä. Pahimmassa tapauksessa turvatyynyjä ei ole uusittu lainkaan ja niiden epäkunnosta kertova varoitusjärjestelmä on ohitettu sähköisesti.

      "Käytettyä autoa ostavan on vaikea tietää, onko auto kolaroitu, saati ovatko turvajärjestelmät toimintakykyisiä", Jyränkö varoittaa.

      Vuosikatsastuksessa tarkistetaan ainoastaan toimiiko turvatyynyvalo normaalisti autoa käynnistettäessä.

      Wetterin korjaamopalveluiden Heikki Saukon mukaan automerkkikohtaiset sähköiset testit ovat huijattavissa samalla tavoin kuin turvatyynyvalo, sillä testerit mittaavat pelkkiä vastusarvoja, jotka voidaan syöttää järjestelmiin myös keinotekoisesti.

      "Silloin testeri luulee, että järjestelmä on täysin kunnossa, mutta sitä se ei pysty tietämään, onko turvatyyny ohitettu tai onko sitä ollenkaan", Saukko selvittää.

      Ajoneuvohallintokeskuksen kehityspäällikkö Marko Sinerkari myöntää, että toimimattomilla turvatyynyillä varustettuja autoja menee läpi katsastuksista ja viranomaisten on hankala puuttua ongelmaan."

    • Kuningaskuluttaja.

      "Kolariauton ostaminen on arpapeliä ilman riittävää asiantuntemusta. Huonosti tehty korjaus ei välttämättä paljastu heti, mutta voi poikia kalliita korjauksia.

      Helsinkiläinen Jouni Halinen hankki Volvo V70 -henkilöauton, joka oli joutunut kolariin. Hän luotti, että korjaus oli tehty asianmukaisesti. Melkein uutena rutatussa autossa oli kilometrejä vain reilut 10 000. Niinpä saattoi odottaa, että auto on hyvässä kunnossa.

      Mutta Volvolla ei ole ajettu kovin monta kivutonta kilometriä.

      - Nämä tärinät alkoivat melkein heti, sanoo Halinen.

      Sittemmin ovi ja ikkuna ovat reistailleet, vetonivel ja tukivarsi rikkoutuneet, ja muitakin vikoja on ilmaantunut. Halisen auto on niin sanottu lunastusauto, jonka vakuutusyhtiö on ensin lunastanut ja sitten myynyt korjattavaksi.

      - Oli minua kolariautosta varoitettu, mutta en uskonut. Ei enää ikinä kolariautoa, sanoo Halinen."

      • Kolariauton arvo 0

        Tyhmät valehtelevat itselleen että ei se mitään haittaa että auto on kolari-pas-kas-ta tehty. Sellaisesta ongelmapesästä ei pääse eroon muuten kuin mereen ajamalla.


      • fdsafdsa

        Minusta on ylipäätään väärin, että nykyään edes sallitaan lunastettujen autojen myynti korjaustarkoitukseen. Ennen teräs oli terästä ja sitä saattoi korjata edes jotenkin, mutta mikään mahti maailmassa ei saa korjattua kunnolla pahasti kolaroitua nykyautoa, jossa on eri vahvuuksisia teräksiä siellä täällä ja kaikki on mitoitettu äärimmäisen tarkasti.


      • AVK myy uineetkin
        Kolariauton arvo 0 kirjoitti:

        Tyhmät valehtelevat itselleen että ei se mitään haittaa että auto on kolari-pas-kas-ta tehty. Sellaisesta ongelmapesästä ei pääse eroon muuten kuin mereen ajamalla.

        Ei auta. Mereen menneenkin Autovahinkokeskus myy kirkkain silmin. Tästä oli juttua tais olla alkuvuodesta. Uimassa käynyt ajoneuvo on kyllä kaikin puolin toivoton tapaus. Muitten vikojen lisäksi sähköjen häiriöt riesana varmaan koko loppukäyttöajan.


    • tietoja

      TÄSSÄ TÄLLÄNEN KIRJEENVAIHTO MIKÄ
      TAPAHTUI TOSI ELÄMÄSSÄ...

      > Moi,
      >
      > Sinulla on Mazda Familia NZZ-76 myynnissä webissä. Toivottavasti
      > jaksaisit
      > vastata muutamaan oleelliseen tietoon.
      >
      > Olisin kiinnostunut tarkemmista tiedoista:
      >
      - Sarjanumero, VIN
      > - Värikoodi?
      > - Montako omistajaa?
      > - Mistä ja milloin ostettu?
      > - Paljonko ostettaessa kilometrejä?
      > - Vakuutatko kirjallisesti kilometrilukeman paikkansapitävyyden?
      > - Onko kolaroitu? Pukkailtu, pökkäilty, jouduttu kolhituksi?
      > - Katsastuksessa 6/2005 annetut huomautukset?
      > - Missä katsastettu 6/2005?
      > - Pakokaasumittauksen mittaustulokset?
      > - Mitä 100k:n huollossa vaihdettiin tai säädettiin: Jakopään hihna?,
      > venttiilisäädöt?
      > - Onko käytetty missä huollossa? Säännöllisesti?
      > - Onko huoltohistoria/Huoltokirja kunnossa?
      > - Vaihdelaatikon öljyt?
      > - Milloin uusittu ilmansuodatin, tulpat, tulpan johdot?
      > - Iskarien kunto? Milloin uusittu, jos uusittu?
      > - Renkaiden kunto? Milloin ostettu? Paljonko ajettu?
      > - Ovatko renkaat kuluneet tasaisesti vai epätasaisesti?
      > - Ovatko talvirenkaat kitkat/nastat?
      > - Renkaiden koko ja merkit?
      > - Jarrujen kunto? Milloin vaihdettu palat eteen?
      > - Ulompien ja sisempien vetonivelien kunto? Onko vaihdettu?
      > - Pakoputken kunto?
      > - Sisustan, istuimien kunto?
      > - Sisämuoviosien kunto? Mattojen kunto?
      > - Onko tupakoitu/kuljetettu turkiseläimiä?
      > - Toimiiko ilmastointi, pitääkö meteliä, onko ilmastointiritilät
      > ehjät?
      > - Maalipinnan kunto fiksaamatta?
      > - Onko naarmuja maalipinnassa?
      > - Onko pohjamaaliin/peltiin ulottuvia naarmuja/kiveniskeymiä?
      > - Onko ruostetta maalipinnassa?
      > - Onko vahingoitettu, naarmutettu,lommotettu, hitsattu, maalattu, onko
      > lasikuitu/tekometallipaikkauksia?
      > - Muoviosien kunto; Etu- ja takapuskuri, spoilerit
      > - Alustan kunto?
      > - Onko ohjauslaitteet kunnossa, nivelet, suojakumit, hammastanko,
      > ohjausvaihde?
      > - Onko alustan suojaus kunnossa? Ruostetta?
      > - Onko alustaa huollettu?
      > - Onko tuulilasissa/takalasissa/ikkunoissa naarmuja/säröjä?
      > - Toimiiko rattilukko? Aina?
      > - Toimiiko tilttaava ratti?
      > - Toimivatko kaikki turvavyöt?
      > - Toimiiko ohjaustehostin?
      > - Milloin vaihdettu moottoriöljy/suodatin?
      > - Vaihdettiinko vaihdelaatikon öljy 90k:n huollossa vai nyt 100k?
      > - Milloin tulpat/tulpanjohdot vaihdettu?
      > - Milloin uusittu virranjakajan kansi/pyörijä?
      > - Ilmansuodatin uusittu milloin?
      > - Uusittiinko jakopäänhihnan vaihdon yhteydessä muutkin hammashihnat?
      > - Entä vesipumppu?
      > - Milloin vaihdettu jarruneste, kytkinneste, ohjaustehostimen öljy?
      > - Milloin viimeksi jäähdytysjärjestelmä on tyhjätty, puhdistettu ja uusi
      > jäähdytysneste vaihdettu?
      > - Pakoputkiston kunto? Vuotaako? Onko vaihtotarvetta?
      > - Moottorin kunto?
      > - Vaihdelaatikon ja vaihteensiirtimen kunto?
      > - Kytkimen kunto? Luistaako? Onko säädetty?
      > - Onko auto kaikinpuolin liikennöintikelpoinen?
      > - Millainen ajotapa sinulla on kuskina?
      > - Minkä ikäinen olet? Koulutus ja ammatti, jos ei kysymys ole liian
      > privaatti :-)
      > - Jos koeajaisin auton nyt, minkälaiselta auto kuulostaisi?
      > Olisikoylimääräisiä ääniä?
      > - Suhinoita? Kitinöitä? Voimakasta moottoriääntä?
      > - Onko sinulla tiedossa jokin pakosta lähimmän 6kk/5000 kilometrin
      > sisällä tehtävä korjaustoimi tai osan uusiminen? Arvon esim. yli 150?.
      > - Onko autolla ajettu kilpaa/rallia/Muuten kaskon varassa älyttömästi?
      > - Ketä ovat Mika Oksanen ja Antero Häntälä?
      > Miksi myyt juuri nyt, kun tärkeä 100k huolto tehty ja auto juuri
      > katsastettu? Onko siinä jokin
      > sellainen tiedossasi oleva vika, jonka vuoksi siitä on päästävä eroon?
      > Itse olen Oulusta. Jos tarkastaisin auton, testaisin moottorin ja
      > nostaisin pukille, onko
      sinulla tiedossa mitään sellaista oleellista tietoa, joka mahdollisesti
      olisi kaupan este?
      >
      > Maksaisin auton ilmeisimmin käteisellä, joten mikähän olisi viimeinen
      > hinta, jolla vaunu suuntaisi Oulua kohden.
      >
      > Ystävällisesti

      • 20+18

        Onneksi kysyjä halusi vastauksen vain muutamaan oleelliseen tietoon.


      • Jatka fillarointia

        Oulussa on hyvät pyörätiet


    • Teppo Ä

      Voinko vedota virhevastuuseen, kun ostin käytetyn auton ja myöhemmin ostoskeskuksen parkkipaikalla törmäsin edelliseen omistajaan vaimoineen ja muija oli niin lihava, että en kuunapäivänä olis ostanut autoa, koska oikeanpuoleinen penkki, ei voi olla enää hitsauksiltaan ehkä kunnossa, eikä myyjä roisto maininnut koko asiasta?

    • noloa
      • judel

        Kyllä huomaa, että joulukuu, noita tonttuja sikiää joka kuusen alta.


    • petos bill

      Täällä persaukiset itkee jostakin kolariautoista .

      • ei pa ostaja

        Paskan myyjät ei ole munaa kertoa kysyttäessä onko? "Kolariauto" mikä siinä on vaikeaa paikan päällä voi tulla pataan jos ei asiaa uskalla kertoa!

        Aika ja polttoaineet maksavat ostajalle ja yhdellä sanalla asia olisi helposti hoidettavissa KERTOKAA SE TOTUUS JOS ON MÄLLÄTTY?

        Suurin syy varmasti ettei ketään kiinnosta noi kootut ja kyhätyt pommit vaikka muutaman euron halvemmalla yritätte niitä myydä.


    • järjenkäyttö sallitt

      Idiootteja varten on kehitelty erilaisia tietojärjestelmiä kuten trafi, joka kyllä pien-
      tä korvausta vastaan kertoo onko 2 kilpinen tai jotain muuta. Tokihan se maksaa muutaman euron, mutta ei, meidän Ei Pa Ostaja haluaa säästää sen pari euroa ja on valmis ottamaan riskin, että hänen kallista aikaansa(tosin persaukisella ei voi olla kallista aikaa) ja kallista polttoainetta menee hukkaan. Uskoisin, että myyjä maksaisi sinulle sen trafi kyselynhinnan jos kauppaan päätyisitte (tosin jo säälittää se myyjä, joka tolle vahingossa auton myy) ja jos kyselyn vastaus on epämieluisa, niin voisit onnitella itseäsi pienestä lottovoitosta ja rintarottingilla pitkin kyliä kulkea kertoilemassa kuin olitkaan viisas.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      130
      2265
    2. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      26
      1978
    3. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      12
      1529
    4. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      12
      1377
    5. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      70
      1231
    6. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      95
      1076
    7. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      17
      997
    8. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      88
      913
    9. Kuin sonnilauma

      Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon
      Kuhmo
      17
      800
    10. Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa

      Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks
      Lieksa
      116
      759
    Aihe