Puren hampaita yhteen tosi kovaa ja jatkuvasti, leuka on taaksepäin vetäytynyt, olen hoitoon menossa, jonossa vielä, laitetaan raudat ja leuka leikataan.Mutta kun leuan ja kasvojen lihakset on tosi kipeät ja jumissa ajoittain, niinkuin tälläkin hetkellä. Tuli mieleen kun telkkarissa mainostetaan semmoista voidetta kun relaxant lihasrentouttaja, tietääkö kukaan voiko sitä käyttää leukojen ja kasvojen lihaksiin, ja auttaako se ollenkaan. Hoitoon odotellessa olisi ihanaa löytää jotain lievitystä kipuihin.
leuan lihakset kipeenä,apua
miuku
7819
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kuulostaa että sinun olisi hyvä käyttää ainakin jotain kipua lievittävää lääkettä. Kantsii kysäistä hammaslääkäriltä tosta voiteesta, en usko ainakaan että siitä olisi mitään haittaa. Mutta hyödystäkään ei ole mulla tietoa..
Olen itse just sellasella osastolla töissä jossa hoidetaan tällasen leikkauksen jälkeen potilaita. Hyvin ne leikkaukset aina menee ja potilaat on tyytyväisiä. Ulkonäkö kohenee huomattavasti siinä samalla. :) Tsemppiä sulle!!
Suosittelisin kysymään hammaslääkäriltäsi purentakiskoa ainakin jonotuksen ajaksi. Kisko suojaa hampaitasi ja rentouttaa leukanivelen.
Mulla onkin ollut nämä purentakiskot käytössä jo useamman vuoden ajan, alkuun ne auttoikin, mutta nyt ei ole enään tehoa.
Onko kisko alkuperäinen, jo monta vuotta vanha? Jos näin on, mene ihmeessä hammaslääkärille. Hän tarkistaa onko se enää edes toimiva. Niillä, jotka bruksaavat pahasti, kisko kuluu hyvinkin nopeasti ja sitä täytyy korjailla/ uusia aina tarpeen niin vaatiessa.
Mä en tota tienny, luulis että oisivat kertonut sillon kun sain kiskot, ne tosiaan on jo noin kolme vuotta vanhat, ehkä vähän vanhemmatkin, en nyt muista tarkkaan koska ne kiskot sain. Täytyypä ottaa ne mukaan seuraavan kerran kun meen hampilääkäriin. Ja hoitsulle, kiitos kannustavasta vastauksesta, mua pelottaa ihan sikana toi leikkaus, vaikka siihen onkin aikaa vielä pari vuotta, eli sen ajan kun raudat on, jos nyt sais ne raudat tässä lähiaikoina, jonossa kun oon. Mä oon jo 32 vuotias, vähän pelottaa ne raudatkin, kamalan näköiset varmaan, mut parempi sekin kun kärsiä koko loppuikä.
Saan nyt pariksi vuodeksi raudat, mutta kauhistuttaa, että miten pahasti narskutan hampaitani oikomishoidon aikana. Tilanne on nimittäin aika paha - leuat jatkuvasti jumissa. Onkohan olemassa kiskoja, joita voisi käyttää myös oikomishoidon (telaketjuista huolimatta) aikana?
Kysy hammaslääkäriltäsi miten tilanteessa voitaisiin toimia. Perinteisiä kiskoja ei yleensä pysty käyttämään rautojen kanssa. Kiskot valmistetaan siten, että niiden pysyminen suussa perustuu hampaiden poskenpuoleisen pinnan muotoon. Useimmissa oikomiskojeissa juuri tälle puolelle tulee erilaisia kiinnikkeitä, braketteja jne. Tällöin kiskoa jouduttaisiin keventämään reippaasti, että saisit sen yleensä suuhun. Asiaa auttaisi, jos pari hammastasi jäisi poskenpuolelta kiskolle "vapaaksi": niitä voitaisiin käyttää kiskon retentioon ja redusoida kisko muiden kohdalta niin, että se on vain purupinnalla/ suulaenpuolella, jos mahdollista. Olen myös kuullut joskus jonkun valmistavan jonkinlaista minikiskoa, jota pidetään vain kulmahampaissa. Mutta konsultoippa hammaslääkäriäsi, hän tietää millaisia ratkaisuja hänen käyttämällään labralla on tarjota.