Puukenkien pysyvyys?

Eija-sin

Ostin puukengät työkengiksi ja huomasin että eihän ne pysy jalassa jos käyttää sukkia/sukkahousuja. Aiemmat kengät oli myös pistokas malliset kumipohjaiset, mutta ne pysyi hyvin jalassa. Onko mitään keinoa saada pysymään paremmin puukengät jalassa? Onko jotain pohjallisia esim.? Vai onko ainut vaihtoehto käydä suutarilla laittamassa jonkunlainen kantaremmi :(

Veilä toinen kysymys, voiko puukenkien puisen osan värjätä jollakin värillä? Kengissäni on pohja vaaleaa puuta ja haluaisin että se oli musta tai jotenkin muuten tummempi.

4

308

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puukkaritlipsuu

      Hei. Itselläni ollu samaa ongelmaa puukenkien ja tietynlaisten crocks kenkien kans. Missä vaiheessa askelta sulla kenkä lähtee jalasta? Itselläni kenkä ikään kuin jatkaa matkaa kun jalka siirtyy eteenpäin, eli vähä kuin potkasis kengän pois jalasta vaikka sitä ei käytännössä tee. Samaten takaperin kävely on ihan mahotonta puukengät jalassa mulla.

    • maltti on valttia

      Puukengät ovat hyvät työkengät ja varsinkin jos joutuu paljon seisomaan. Minä olen käyttänyt paljonkin puupohjaisia jalkineita monia vuosia töissä, on ollut remmikenkiä ja pistokasta. Sanoisin että alkuun ne vaatii totuttelua, koska ne ovat pohjastaan taipumattomia ja aivan toisenlaisia näin ollen kuin esim. kumipohjaiset. Uskon että kun olet jonkun aikaa niitä käyttänyt niin huomaat että ne pysyvätkin jalassasi :) Voithan tietysti kokeilla vaikka myös joitain geelipohjallisia jos ne auttaisivat. Puukengissä jalat aktivoituu ja tekevät työtä, ne ovat oikeasti hyvät terveysjalkineet riippumatta siitä mitä työtä tekeekään. Tuohon värjäämiseen en osaa sanoa oikein mitään, mutta voisiko joku kuultomaali olla sopivaa?

    • Klop klop

      Miksi ostit vaaleat, jos mustat miellyttää enemmän? Niitä saa ostaa kaupasta ihan valmiiksi sen värisinä.

      • Eija-sin

        Puukengät (Hasbeens) jotka ostin ei saa ymmärtääkseni kuin vaalealla pohjalla, olisin kyllä ostanut mustilla pohjilla jos niitä olisi ollut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      351
      1011
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      69
      711
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      34
      607
    4. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      547
    5. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      513
    6. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      39
      512
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      315
      478
    8. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      449
    9. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      74
      448
    10. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      411
    Aihe