raha

Onko nykyään niin että omaisuus tai sen puute määrää voiko toiseen rakastua? Joo minä olen se joka on rahaton ja velkaantunu ja se toinen on hyvin toimeentuleva. Mutta suhteemne loppui lähinnä tämän takia että meillä ei voinut olla tulevaisuutta koska itselläni ei ole varaa ostaa taloa tai matkustella.. alkuun rakkautta oli mutta kun raha asiat tulivat esille niin tunteetkin laantuivat toisen osalta..
10117
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Kun suhteemme alkoi, mieheni oli suuri tuloisempi kuin minä. Nykyään mieheni on se "huonommin" toimeentuleva, eikä se rakkauttamme ole muuttanut kummaltakaan. Ihmisiä on tietysti monen sorttisia joten...

Äänestä
  • En voi olla hänelle siitä katkera koska joutuisihan hän "elättämään" minua tai niin hänen sanoin olisi käynyt.. itselleni raha ei merkkaa jos tunteita on. olisin voinut elää vuokra kaksiossa vaikka lopun elämääni hänen kanssaan mutta hän ei.. kai olin huono vaihtoehto..

    Äänestä

En ole itsekään varakas enkä hyvätuloinen, mutta luovuin matkustelusta ja keskustassa asumisesta, jotta pystyn hoitamaan meidän taloutemme. Mieheni osallistuu sen mukaan kuin pystyy, ja se riittää minulle hyvin. Sanoisin, että tää on rakkautta.

Äänestä

Toisaalta ymmärrän kyllä exääsi. Jos toisen unelma on se punainen mökki ja oma perunamaa niin ei se vuokrakaksio välttämättä lopun elämää riitä. Miten jos lapsia tulee? Tai eläimiä? Kyllähän silloin isompi asunto on tarpeen. Ei millään pahalla, mutta ei tulevaisuutta voi niinkään rakentaa että exäsi olisi ottanut esim lainaa tai maksanut omista säästöistään teille asunnon. Ymmärrän kyllä tiettyyn pisteeseen asti sen ettei raha merkkaa paljoa, ja ettei jokaista lanttia tarvitse laskea, mutta kirjoitit olevasi esim velkaantunutkin.. tuskin kukaan suostuu elättämäänkään, niinkuin miehesi ilmaisi. Vaikeaa mitään oikeen sanoa, kun kaikki tämäkin oli vain oletusta,netin ksutta vaikea neuvoa

Äänestä
  • Joo kyllä minäkin hänen ratkaisunsa ymmärrän. Mutta en usko että olen tässä tilanteessa koko elämääni. Mutta tavan duunari kun olen niin kyllä se mikä tulee myös menee. Varakkaita vanhempia ei ole eli todellakin alinta kastia ollaan. . Ehkä se lapsuuden Tuhkimo tarina olikin vain satua ja pitää aikuistua ja pärjätä yksin :)

    Äänestä

Jos tuo on nykyaikaa niin olen tyytyväinen kuuluessani iltaruskon ikäluokkaan.

Avioituessamme olin rahaton, velkaantunut ja kuluneissa ryysyissä kulkeva heppu.
Ei ollut edes fillaria tai potkukelkkaakaan.
Vaimoni oli ollut vakituisessa työssä jo vuosikausia ja hänellä oli hieman säästöjäkin.
Eipä tuo asetelma haitannut mitään.

Eikä sekään, että 6-vuotta myöhemmin, muutaman vuoden ajan, anus oli auki kuin se tuuran putki.

Missään vaiheessa todellinen puute ei aiheuttanut häiriötä parisuhteeseemme.
Päin vastoin. Motivoi meitä harrastamaan reipasta ulkoilmaelämää keräilytalouden muodossa.
Minä kävin syksyisin lahtaamassa kahden lampolan lampaita ennen Karjaportin auton tuloa. 10 lammasta vaati tottumattomalta muutaman tunnin työn.

Nykyinenkään, köyhyysrajalla hoippuminen ei uhkaa yhteiselomme harmoniaa.

Äänestä

Ei voi mitään, jos olet työtön, koditon, varaton, ns. sairas, vaikka akateeminen ja omalla tavallaan lahjakas, parisuhdekelpoinen, niin en vaan voi tehdä aloitetta menestyneelle, varakkaalle, ihanalle, komealle, omaan, niin makuuni sopivalle miehelle?

Äänestä
  • Yksikön ensimmäinen ja toinen persoona samassa virkkeessä?! Miksi?

    Asiasta vakavasti. Miksi et voisi tehdän aloitetta? Se ihastuksesi kohde ei ehkä ole sinun kaltaisesi materialisti.

    Äänestä

Työttömyyttä on todella liikaa Suomessa, jokainen ihminen ansaitsisi saada työtä.
Joskus vain on niin, että henkilö itse ei halua tehdä mitään.
Eräs henkilö on alkoholisoitunut siinä määrin, että hänestä ei ole. Tarvitsee joka päivä hakea 24 prk:n pakkauksen kaljaa, ajatelkaa 24 prk ja polttää 2-3 askia päivässä tupakkaa.

Käy lääkärissä yhtenään, nämä laittavat kaikenlaisiin tutkimuksiin, kalliisiin. Tällä hakee aina sairaslapun, että saa päivärahan.
Jos joutuu vaikka työvoimatoimiston kurssille, ihan varmasti on heti sairas.
Vielä nuori naisihminen, jatkuvasti kehuu, kuinka on tehnyt hirvittävästi töitä ja nyt pitäisi päästä eläkkeelle, todellisuudessa ei ole tehnyt oikeastaan koskaan yhtään mitään eli niitä alkoholistin valheita, Koulutusta tälläkin ihmisellä on ainakin ylioppilas, joten ei se järki aina ole puuttunut.

Työtönkin voi olla itse aktiivinen ja myös joustava, että ottaa vastaan työtä tilapäisesti vaikka muutakin kun ammattiaan vastaavaa, päivärahojen pitäisin olla sellaisia, että ne eivät innosta olemaan työttömänä.
On aloja joiltä työttömäksi jäänyt saa ainakin alkuun lähes palkkansa suurisen päivärahan, isonpalkkaisten päivärahalla elää ihan hyvin, näin ei saisi olla heidänkään kohdallaan.
Mutta ensimmäinen asia olisi, että eläkeläiset pois työstä ja varsinkin toisen palkan antavista puheenjohtajan paikoista.

Kaikkipitää tehdä että työtä olisi kaikille, eikä että vain joku armeijan eläkeläinen nostaa luottamustehtävistä moninkertiaisi palkkioita. Eräskin nostaa eläkettä jo sekin on varmaan noin 50teur vuodessa, sitten tulee kunnanvalluuston palkkiot, taipaapa olla jonkin ison järjestön johdossa, onkohan vielä kansanedustakin, ei edes asu paikkakunnalla missä kunnanvaltuustossa. tulot lähes 200 teur vuodessa. ja Ikää lähes 80 vuotta. Jotain on pielessä. Lääkärit laittakaa se alkoholin vuoksi hoitoon.

Muutoinkin nuo kansanedustajat ja mepit, heidäthän valitaan kansanäänestyksellä tietyksi ajaksi, mielestäni työ on annettu vain täksi kaudeksi ei miksikään koko elämän työksi ja monet ovatkin vapaalla omista vakituisista töistään, mutta miten kummalla on keksitty, että he tarvitsevat jonkinlaisen sopeutusrahan jos eivät enää tulekaan valituiksi. Kortistoon ne joutuvat kaikki muut ihmiset täällä, sama pitäisi koskea heitäkin ja kaiken lisäksi monella on se työpaikka mihin tullakin takaisin.

Suomen eduskunta on päättänyt näistä, se on kuitenkin kansan palvelija, joten vaihtoon koko puulaaki joka näkee vain itsensä ja jakaa itselleen etuja , joita kansa ei saa millään.

Äänestä

Kannattaa seurustella oman sosiaaliluokkansa kanssa, ei tule sitten mitään ongelmia tai yllätyksiä. Tämän näkee jo ensitapaamisella / xanolla.

Sosiaaliluokkaansa harva kykenee peittelemään yhtä iltaa pitempään.

Tyly olen, niin pitääkin elämässä onnistuakseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


-köyhä kirjoitti:

Onko nykyään niin että omaisuus tai sen puute määrää voiko toiseen rakastua? Joo minä olen se joka on rahaton ja velkaantunu ja se toinen on hyvin toimeentuleva. Mutta suhteemne loppui lähinnä tämän takia että meillä ei voinut olla tulevaisuutta koska itselläni ei ole varaa ostaa taloa tai matkustella.. alkuun rakkautta oli mutta kun raha asiat tulivat esille niin tunteetkin laantuivat toisen osalta..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu