Kevyt pakettiauto?

tietämätönnnn

Pitäisi löytää mahdollisimman edullinen pakettiauto ylläpitää ja ajaa.

Bensa-auto on kiva, mutta ne kuluttavat tosi paljon polttoainetta, lähes 9-10l/100km kaupungissa. Dieselissa taas on se vero, joka määräytyy auton painon mukaan. Eli pitäisi löytää sitten kai mahdollisimmat kevyt diesel pakettiauto? Onko ehdotuksia?

Koolla ei ole niin väliä, kunhan pesukone mahtuu, niin tilaa on riittävästi.

7

2194

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pieni on kallista

      Osta kevyt kuorma-auto, dieselvero alle 100€ / Vuosi, ei mitään muita henkilö- ja pakettiautoja riivaavia veroja.

      • epulis

        Kuorma-auton liikennevakuutus käsittääkseni maksaa omaisuuden, sen rinnalla joku dieselvero on pennejä.


      • tyytyväinen N2 omist
        epulis kirjoitti:

        Kuorma-auton liikennevakuutus käsittääkseni maksaa omaisuuden, sen rinnalla joku dieselvero on pennejä.

        Omaisuutesi täytyy olla todella pieni, muuten vertauksessasi omaisuuteen ei ole mitään järkeä. Muutamasta sadasta eurosta on vakuutusmaksuissa kyse vuositasolla.


      • kysyn vaan
        tyytyväinen N2 omist kirjoitti:

        Omaisuutesi täytyy olla todella pieni, muuten vertauksessasi omaisuuteen ei ole mitään järkeä. Muutamasta sadasta eurosta on vakuutusmaksuissa kyse vuositasolla.

        Paljonko se on muutama satanen? 900€ ja 70% bonuksilla?

        Ainakin Suzuki Carry Van pakettiauton liikennevakuutus ilman bonuuksiakin on alle 300€/vuodessa.


      • 304€ omaisuus?
        kysyn vaan kirjoitti:

        Paljonko se on muutama satanen? 900€ ja 70% bonuksilla?

        Ainakin Suzuki Carry Van pakettiauton liikennevakuutus ilman bonuuksiakin on alle 300€/vuodessa.

        Kokonaispainoltaan 4,6 tonnin kevyt kuorma-autossa on liikennevakuutus 304,14€. Bonuksia tuli heti uuteen vakuutukseen 70%. Tuollainen Suzuki Carry on naurettavan pieni riisikippo ja hengenvaarallinen kolaritilanteessa. Itse en sellaisella uskaltaisi ajaa liikenteessä, hulluja ja päihdekuljettajia on liikaa joukossa suhaamassa.


      • N2G :)
        epulis kirjoitti:

        Kuorma-auton liikennevakuutus käsittääkseni maksaa omaisuuden, sen rinnalla joku dieselvero on pennejä.

        Chevyn kuorma-auton liikennevakuutus on minulla 0-bonuksella 748 euroa eli täysillä bonuksilla 224 euroa.

        Trafille menee 85 euroa vuodessa.

        Siinä kaikki lakisääteiset maksut. Katsastus tietysti on vähän arvokkaampi, mutta sen voi sentään kilpailuttaa.


    • joku noista

      Pesukonetta olen kuljettanut monasti tavallisella farmarilla, mutta jos paku, niin:
      Opel Combo = Fiat Doblo, Peugeot Partner=Citroen ?, VW Caddy, Nissan NV200, Rellu Kangoo, MB Citan, Dacia Dokker.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      52
      1023
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      17
      926
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      501
      810
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      747
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      674
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      639
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      606
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      172
      565
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      550
    10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      59
      548
    Aihe