Vinkkejä paksupohkeiselle XL-varresta

MustanKissanPaksutPo

Olen jo pidempään haaveillut lämpimistä talvisaappaista, mutta en ole löytänyt sopivia.

Oletko löytänyt pääkaupunkiseudulta tai nettikaupoista naisille talvisaappaita, joissa seuraavat ominaisuudet:

-Nahka/mokkapinta
-Villa/turkisvuori
-H-lesti
-Leveä varsi (yli 40 cm, n. 41-43 cm)
-Korkoa n. 3-5 cm

Turkiskenkiä on muuten Emut ja Minnetonkat, mutta kaipailisin siis sellaista klassista saapasta tai saapikasta. Jotkin liikkeet mainostavat erikoislestejä jne. mutta vaikea löytää sellaisia kenkiä, joissa nuo kaikki ominaisuudet on.

Ilmeisesti paksumpipohkeisille on aika vähän saatavilla saappaita, nyt syksyn mittaan on kaupungilla tullut vastaan sellaista, että vetoketju on vaan vedetty kiinni niin paljon kuin se menee, ja jätetty sitten paksuimmasta kohdasta auki. Itse en kyllä välitä sellaisesta, joten olen tyytynyt lyhyempivartisiin kenkiin.

5

401

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Saapikkaat

      Katso duoboots.com ja siellä on. Eivät ole ihan halpoja, mutta laatu on tosi hyvä. Kokemusta on ja toimitukset tosi nopeasti

      • MustanKissanPaksutPo

        En löytänyt täältä vuorillisia saappaita, vain yhdet tekokarvavuorilliset. Muuten kyllä kauniita ja kivasti leveyttä varsissa.


      • Saapikkaaat

        Katsoppa uudestaan. Eilen tuli ainakin sähköpostia, joissa oli 3 eri mallia vuorillisia saapikkaita


    • ....................
    • Mittatilaustyönä

      Jos löydät muuten itsellesi kelpaavat saappaat, joissa varsi on liian kapea, niin suutarit tekevät varsien levennyksiä. Tuntihinta suutareilla yleensä 60 euron hujakoilla ja harvoin menee tuntia kauempaa. Saat juuri itsellesi sopivan varren leveyden.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      139
      3095
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      8
      1686
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      222
      1374
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1191
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1171
    6. 37
      1051
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1032
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      987
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      964
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      38
      918
    Aihe