korkean moraalin yhteiskuntaa niin on pakko todeta, että ihmishenki ei ole missään niin halpa kuin Suomessa. Ei siis missään. Me olemme aina arvostelemassa Afrikan maiden lainsäädäntöä mutta sielläkin tappamisesta osataan antaa sellainen rangaistus mikä siitä kuuluukin antaa. Ei meillä Meillä myymälävarkaus tai rattijuoppous vakavuudeltaan on samaa luokkaa kuin tappo tai kuoleman tuottamus. Näin se vaan on. Tässä maassa pitää tehdä kansanmurha saadakseen edes 13 vuoden mittaisen "elinkautisen".
http://www.google.fi/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CB4QFjAA&url=http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288769787676.html&ei=eJxoVJOIBou5ygOuwoDoAQ&usg=AFQjCNEx0X_O_gnu2KOUBHf8oaUon9Mnzw&bvm=bv.79142246,d.bGQ&cad=rja
http://www.google.fi/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CB4QFjAA&url=http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288769787676.html&ei=eJxoVJOIBou5ygOuwoDoAQ&usg=AFQjCNEx0X_O_gnu2KOUBHf8oaUon9Mnzw&bvm=bv.79142246,d.bGQ&cad=rja
Vastaukset 1
Vanhimmat
Kannattaa perehtyä kehitysmaidenkin ihmisarvoon :D
Ei suomessa saa myymälävarkaudesta ehdotonta vankeutta.
Rattijuoppous, väsyneenä ajaminen, sairaana ajaminen, huonoilla ajotavoilla ajaminen, kaikki tahallisia mutta näin vain tehdään. Ps, osa kykenee ajamaan myös päihtyneenäkin, ei se ole mikään tarkka määrä alkoholia joka vaikuttaa samalla lailla jokaiseen, joku voi olla täysin selvä promillen humalassa kun taas nuorelle ihmisille se promille vie jalat alta. Ei se ratrtijuoppous oli iso synti mutta se mitä sillä aiheuttaa ja kuinka päihtyneenä on liikenteessä.
Itse ihmettelen sitä että tekotavan vaarallisuudella ole merkitystä.
Jos hakkaan sua puukolla selkään monta kertaa niin että puukko menee kahvaa myöten sisään ja et kuole siihen kuitenkaan. Tuomio on varsin lievä silloin, ikään kuin se kertoo sen että puukottaja kai tiesi sitten niin tarkkaan että kun puukotti että siihen ei voi kuolla. MUTTA jos kuolee niin sanktiot on paljon kovammat, mistä hitosta voi tietää kuka kuolee puukotukseen ja kuka ei.