Kuinka lopettaa kynsien lakkaaminen?

wannabe-chic

Minulla on ongelma. Pidän lakkaamattomia, hoidettuja kynsiä kauniimpina kuin lakattuja, mutten pysty lopettamaan kynsieni lakkaamista.

Minun tekee aina kauheasti mieli lakata kynteni: ensin puhdistus, sitten aluslakka, sitten joku herkullisen värinen lakka - kirkkaanpunainen, voimakas violetti, syvä fuksianpunainen, pinkki, oranssi..........

Rakastan noita kirkkaita, syviä, voimakkaita, hehkuvia värejä!

Kuitenkin näytän omasta mielestäni paremmalta ja tyylikkäämmältä, jos kynteni ovat värittömät. Minusta värikkäät kynnet ovat aina hieman halvan, tyylittömän näköiset.

Ainoa poikkeus on kirkkaanpunaiset kynnet mustien tai mustavalkoisten vaatteiden kanssa. Mutta en halua joka päivä pukeutua mustiin, vain siksi, että voisin lakata kynteni!

Ihailen muutamien julkkisnaisten tyyliä; esim. Cambridgen herttuatar Catherine on minusta todella tyylikäs nainen. Hänellä eikä muillakaan tyylikkäillä julkkisnaisilla ole koskaan värillisiä kynsiä, vaan aina hoidetut, naturel kynnet. Korkeintaan väritöntä kynsilakkaa on heillä. Kun Cambridgen herttuatar Catherine oli vielä tavis nimeltä Kate Middleton, hän oli silloinkin tyylikäs eikä hänellä silloinkaan ollut koskaan kynsilakkaa! Katsokaa vaikka vanhoja kuvia hänestä.

Juuri äsken hoidin kynteni, ja ne ovat nyt siistit ja kauniit naturellit, joten minun pitäisi lopettaa tähän. Mutta meikkipussini hehkuvat, upeat värit houkuttavat aivan kauheasti minua... Olen melko varma, että sorrun taas lakkaamaan kynteni jollakin niistä. Rakastan voimakkaita värejä, erityisesti punasävyisiä, mutta miksen voi pitää niitä erossa kynsistäni?

Onko jollakulla toisella sama ongelma? Kuinka lopettaa tämä?

9

572

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kynnetön

      nyt heiti pahan, en ole koskaan aloittanut lakkaamista, joten en osaa neuvoa lopettamisessakaan ;)

    • joooooooooo

      Mulla on sama juttu huulipunien kanssa. Oon käyttänyt aina huulipunaa ja lähinnä vain kirkkaita sävyjä, joista sain kehujakin. Eivät olleet mitään hulluja värejä, oikeasti sopii mulle. Hillitymmät värit ei näytä juuri miltään mun kasvoilla, eikä mikään muu tuote (esim. poskipuna tai huulikiilto) voi korvata samaa. Oon nyt etsimässä kuitenkin sitä hillitympää väriä, kun kyllästyttää nuo kirkkaat. Ehkä sitten keväällä taas..

      Mun mielestä niin huulissa kuin kynsissä naturelli on kaunista ja hienostunutta. Mitä jos hoitaisit aina myös kädet kuorimalla ne? Käsistä tulee ihanan sileät. Onhan kynsinauhatkin hoidettu?

      Ihan oikeasti mä ajattelen että sun ei pitäis lopettaa lakkaamista. Ne kiinnittää positiivisella tavalla huomiota :) Niistä saa aina kehuja!

    • Olkihattu

      näytän sinulle kuinka asiat saadaan näyttämään paremmilta ilman tahtomaasi. Vaaditaan hiukan järjestystä ja valintoja puhdista niillä itsesi. valitse väliaikainen tuote tee siitä itsellesi tärkeä. omistaudu siihen menetä se ja katso oletko luopunut vanhasta ajatuksestasi.
      katso itseäsi kohden ja sano minä tahdon uusiutua haluat uuden tavan toimia. Siitä alkaa tapoihisi kiinnostuminen ja valintojesi hyväksyminen. suuntaa voi antaa mukavilla ajatuksilla tukemaan päätöstäsi. Tee niin kuin tunnet tilanteessasi olevan tarpeen

    • no jopas jopas

      älä osta kynsilakkaa.
      anna vanhat jollekki.

    • Lakkaaja

      Käytän lähes ihonväristä vaaleanpunaista lakkaa..Aika luonnollisen näköinen ja kynnet hoidetun näköiset ja kiiltävät.
      Arkisin sitä ja sitten voi säväyttää juhliin.

      • wannabe-chic

        Voisitko suositella jotain ihonväristä lakkaa? Itse ostin vähän aikaa sitten Lumenen lakan, joka purkissa näytti ihanalta nude-sävyltä, mutta kynnellä se paljastuikin lähes läpinäkyväksi!


    • väritön

      Luonnollinen on aina kaunista,kyllä näkee kuinka hirveän näköiset haukankynnet on nämä tekokynnet luonnottomat kuka tähänkin kierteeseen on joutunut.Riippu myös kynnen mallista voiko kynttä maalata kirkkailla sävyillä.

    • ewwewer

      "Kuinka lopettaa kynsien lakkaaminen"

      Lakkaat vaan.

      • wannabe-chic

        Lakkaaminen ei ole aina helppoa, varsinkaan kynsien lakkaamisen lakkaaminen :-(


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      124
      7092
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      409
      6793
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3443
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      132
      3008
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2594
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      43
      2144
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1874
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1737
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1407
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1297
    Aihe