Hemmotellut romahtaa tappioista

Tappiot kasvattaa

http://www.iltalehti.fi/tanssi/2014111718844150_tn.shtml
Ne, aikuiset kilpailijat, jotka ottaa tappionsa näin rankasti. Ovat tietyllä tavalla lapsesta alkain hemmoteltuja.Heitä on aina kehuttu ja jumaloitu.
He eivät ole tottuneet ottamaan vastaan kielteistä palautetta, tai nielemään minkäänlaisia tappioita.
Heitä pitäisi aina kehua ja ylistää, muuten pääsee itku ja he järkyttyvät pahemman kerran. Tälläiset ihmiset eivät ole kestäneet esim. lapsinakaan sitä, että häviävät muille jossakin peleissä. Heidän pitäisi aina olla, voittajia ja parhaita kaikessa. Ellei näin käy, tulee itkupotkuraivari tms. Tälläiset tappiot on vain kasvattavia ja tekee ihan hyvää, tälläisille tapauksille. Ettei jatkossa se itku tulisi niin herkästi, ellei aina voita. Siitä huolimatta, että on voittonsa eteen tehnytkin kaikkensa.

7

266

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kunnon finalistit

      Sammaa mieltä. Janna oli jotenkin linssiludetyyppinen ja ylimielinen, Matti-parka. Oikeat finalistit! Molemmissa on karismaa toisin kuin J:ssä.

    • mölömatti

      "Leikkiähän se kisa on, ja ihan sulassa ystävyydessä kisataan ja toisiamme tuetaan, olemme hyviä ystäviä ja meillä on hauskaa, ei olla kateellsia"...niinhän ne aina hehkuttaa kun kisa alkaa :)

    • Tappiohepulit

      Puhuvat mitä puhuvat. Pisteiden ja tappioiden jälkeen on nähty.Siihen sakkiin eksyy myös aina jotakin hemmoteltuja tuittuilijoitakin, jotka ei kestä tappioita.
      Turha kilpailijoiden on valehdella kisan olevan heille, muka leikkiä. Aika tosissaanhan he tuntuvat treenaavan kisaan. Silti pitäisi aikuisten ihmisten kestää tappionsa, järjestämättä lapsellisia kohtauksia.

    • jenkkakahvat

      Olisikohan tää nyt sitä, että jotkut eivät ole koskaan kokeneet lapsena pettymyksiä, kun vanhemmat on suojelleet niiltä kaikin tavoin. Aina on kehuttu ja päätä silitelty. Sitten kun niitä tulee aikuisena, ei osata suhtautua kypsästi vaan käyttäydytään kuin 5-vuotias lapsi käyttäytyis?

      Pettymykset kuuluu elämään. Ikävä vaan että melkein kolmikymppisenä niitä vasta tulee teen.

    • Roz

      Minä taas en niinkään usko hemmotteluun ja suojeluun vaan siihen, että ihminen on luonteeltaan kunnianhimoinen ja täydellisyyttä tavoitteleva - sellainen ottaa tappiot ja epäonnistumiset hirveän raskaasti... eikä "tappion" tarvitse olla sen kummempi kun jossain kisassa toiseksi tuleminen. Joo, olen tuntenut ja tunnen tällaisia.

      Ja sitten: toisilla vaan yksinkertaisesti on tunteet enemmän pinnassa, ovat herkempiä itkemään tms., ja minkäs sellaiselle mahtaa. Jos itsensä hyvin tuntee, osaa vetäytyä pois sellaisella hetkellä kun ei halua kaikille näyttää tunteitaan.

    • Kyllä Janna oli asenoitunut voittavansa, uskoi niin aidosti ja teki parhaansa jopa mainosti ylimääräisellä treenillä...

      Mutta hän ei ollut oppilas.

      Samalainen kivikorva oli Susannalla parina..

    • Huono laulaja

      Janna on karsee kolmekymppinen teinipissis.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      84
      1622
    2. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      88
      878
    3. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      8
      842
    4. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      829
    5. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      53
      822
    6. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      58
      773
    7. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      189
      749
    8. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      80
      715
    9. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      41
      700
    10. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      172
      680
    Aihe