Työpaikka sairastuttaa minut

Minä vaan

Aloitin heinäkuussa 2014 oman alan työpaikassa. Valitettavasti työpaikalla on ilmennyt homeongelma, jonka vuoksi olen sairastellut tänä syksynä erittäin paljon. Esimieheni ja koulun johto ovat tietoisia asiasta, mutta ongelma tullaan peittämään tiivisteillä eli se ei poista itse ongelmaa. Eilen lähetin sähköpostia asiasta työsuojeluvaltuutetulle. Odotan tässä myös työterveyslääkärin soittoa. Jos asia ei ratkea pian, joudun irtisanoutumaan koeajalla eli viimeinen työpäivä olisi 28.11.2014.

3

241

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oli pakko jaksaa

      Normaalia touhua koulumaailmassa, olen ollut useissa homekouluissa töissä, työsuhteeni loputtua ne on sittemmin menneet käyttökieltoon. Kaikki nuo homekouluvuodet sai aikaan sen, etten kestä enää varttituntiakaan sisäilmaongelmaista rakennusta. Saikulla ei voinut olla, koska alle 6kk:n soppareilla olevilla ei ollut oikeutta työterveyshuoltoon ja vain työterveyshuollon saikkulaput kelpuutettiin. Tällaista peliä siis aikoinaan pienemmissä kunnissa..

    • upeat kulissit

      Sisäilmaongelmia vetkutetaan kaiken aikaa. Työnantaja haluaa pelata aikaa. Ongelmaan puuttumista siirretään kaikenlaisilla tekosyillä eteenpäin; siihen kuuluvat nimenomaisesti katteettomat lupaukset asiaan puuttumiseksi. Meillä oli keväällä "puolueeton" sisäilman mittaus. Sen tuloksia ei ole saatu vieläkään. Se siitä puolueettomuudesta. Sitä ennen työterveyteen toimitettiin työsuojelupäällikön kautta peukalohangallinen paperia. mahtoivatko mennä perille? Kaikenlaisilla helppoheikeillä teetetään asbestisaneerauksia, mitkä eivät päivänvaloa siedä. Sitten esitetään täyttä paskaa isoihin pomoihin ja ministereihin päin siitä miten hommat hoituu työntekijöiden terveyttä ylläpitävästi. Näin se menee!

      • 3men lapsen veronmaksaja

        Miettikää niitä lapsia ja nuoria, vetävät tuoreilla keuhkoilla eliöt keuhkoputkiin möyrimään.Kotona ja koulussa ihmetellään poissaoloja ja samalla haukutaan lintsareiksi.Herra Kunnankaakattaja ja ministeri vois tehdä jotain.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      262
      4606
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      132
      3003
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2797
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1761
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1624
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1493
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      59
      1360
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      94
      1253
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      212
      1138
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1129
    Aihe