Säveltarkkuutta

Baryton

Millä harjoituksilla voisi harjoitella säveltarkkuutta, jotta voisi laulaa puhtaasti ilman säestystä? Olen intervalleja jonkinverran harjoitellut, mutta varsinkin ylhäällä on epävarmuutta(c1->)...

8

2238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siivooja

      Heititpä hyvän kysymyksen! Sama ongelma on kiinnostanut minuakin lähes koko sen ajan, kun olen harrastanut laulua.

      Käytännön havaintoja: Arkipuuhissa, imuroidessa, huomaan usein laulavani, ja se tuntuu helpolta. Mukanahan on säestys! Moottori antaa perusäänen, johon oman laulunsa voi suhteuttaa. (Tilapäiset poikkeamat suuttimen tukkeutuessa kyllä huomaa.)

      Jotain laulua vakavammin harjoitellessa tapailen nuoteista ja kilautan pianosta silloin tällöin jonkin äänen - sävellajin pohjasävel tai sen oktaavi on hyvä, härveli kun on tasavireinen.

      Opettele kuuntelemaan yläsävelsarjan "huiluääniä". Niistä saat tukea.

      Laula jossain kaikuisassa paikassa. Kuuntele kaikua.

      Laulatko enemmän yksin vai ryhmässä? Yhdessä laulaminen opettaa intervalleista ja niiden suhteista paljon. Kyseessä on kuitenkin pitkä prosessi, laululihasten opettaminen on (ainakin minulle) hidasta puuhaa. Säännöllinen harjoittaminen on ehdoton juttu. Ja paineettomasti tehtynä (sekä stressittömästi, että lihasten puolesta, pönnistelemättä. Kyllä sinä sen varmaan jo tiesitkin...).

      Niitten olosuhteiden tiedostaminen, missä ääni muodostuu ja niiden vakiointi on erittäin tärkeää - siis kroppa ja mieli hallintaan. Erittäin tavallista on että hiljaa laulaessa taso putoaa jonkin verran. Ole siis tarkkana! Laula jotain laulua eri volyymeillä ja nopeuksilla tarkkaillen mitä tapahtuu.

      Et kertonut tarkemmin millainen ongelmasi on, oletko ala- ylä- vai sekavireinen. Kerro!

      • lauleskelija

        Pienyhtyelaulu ja sen nauhoittaminen & kuuntelu voisi olla hyvää harjoitusta niin korvalle kuin lauluäänelle. Itselläni se on ainakin toiminut. Isossa kuorossa möykkä voi estää tarkemman kuuntelun.

        Puhtaasti laulaminen voi myös olla tekninen kysymys. Laulutunteja on nyt viitisen vuotta takana, ja tiedän laulaneeni ison osan tästä ajasta epävireisesti, mutta minkäs teet :). Itse laulan vieläkin aina vähän kireästi, väkinäisesti, alavireisesti tms., jos ääneni ei ole auki. Pienellä venyttelyllä ja lämmittelyllä ääni aukeaa, ja sävelkorkeuteen ei tarvitse kiinnittää suuresti huomiota. Korva ja tekniikka hoitavat loput automaattisesti.

        Oma lukunsa on vielä se, että laulu ei ole tasavireinen instrumentti, kuten piano, minkä Siivoojakin tuossa toi esille. Niinpä esim. kuorossa sävellajista ja asteesta riippuen jokin sävel pitää laulaa joko korostetun korkeana tai matalana, jotta se "soi" hyvin. Kannattaa hakeutua kuoroon jossa on hyvä johtaja sekä käydä säännöllisesti laulutunneilla, niin kyllä asiat siten selkenevät!


      • ToimiJärkevästi
        lauleskelija kirjoitti:

        Pienyhtyelaulu ja sen nauhoittaminen & kuuntelu voisi olla hyvää harjoitusta niin korvalle kuin lauluäänelle. Itselläni se on ainakin toiminut. Isossa kuorossa möykkä voi estää tarkemman kuuntelun.

        Puhtaasti laulaminen voi myös olla tekninen kysymys. Laulutunteja on nyt viitisen vuotta takana, ja tiedän laulaneeni ison osan tästä ajasta epävireisesti, mutta minkäs teet :). Itse laulan vieläkin aina vähän kireästi, väkinäisesti, alavireisesti tms., jos ääneni ei ole auki. Pienellä venyttelyllä ja lämmittelyllä ääni aukeaa, ja sävelkorkeuteen ei tarvitse kiinnittää suuresti huomiota. Korva ja tekniikka hoitavat loput automaattisesti.

        Oma lukunsa on vielä se, että laulu ei ole tasavireinen instrumentti, kuten piano, minkä Siivoojakin tuossa toi esille. Niinpä esim. kuorossa sävellajista ja asteesta riippuen jokin sävel pitää laulaa joko korostetun korkeana tai matalana, jotta se "soi" hyvin. Kannattaa hakeutua kuoroon jossa on hyvä johtaja sekä käydä säännöllisesti laulutunneilla, niin kyllä asiat siten selkenevät!

        5 vuotta laulutunteja takana?????????????
        Täytyy sanoa, ettei mitään järkeä.

        Mikä sulla mättää?
        Epävireys, väkinäistä ja alavireisesti, kuten sanoit: Sulla on hengitystekniikka täysin pielessä.

        Sanoit: ääneni ei ole auki???????????
        Sinun äänesi on auki, jos suusi on auki, ei se muuta vaadi

        Unohda venyttelyt ja äänen lämmittelyt, niitä et tarvitse, koska ne on tarkoitettu niille osaajille, jotka kykenevät laulamaan täysjännitteisesti.


    • Vaimo

      Suosittelen, että opettelet oikeaa tekniikkaa, että saat äänesi lähtemään lihaksista ja olet kropassasi aktiivinen. Artikuloi myös hyvin. Nää kaikki auttaa siihen, että ei olis niin alavireinen ääni.
      Yks hyvä juttu on myös laulaminen cd:n päälle. Siis kuuntele jotain musiikkia mistä tykkäät ja missä on hyvä laulaja (esim. Stevie Wonder) ja laulat samalla kun se. Siitä oppii hyvin myös rytmiikkaa.
      Ja se mikä tuli jo aiemmin esille, että kun nauhottaa omaa laulua ja kuuntelee sitä, niin siitä sitä vasta oppii kun kuulee virheet jälkikäteen mitä on tehny. Se voi tuntua alussa vaikealle kuunnella itseään mutta siihenkin oppii.

      • Toimijärkevästi

        Et ymmärrä laulamisesta mitään!
        Moni on pilannut loppuiäksi äänensä tahdittamalla sitä jonkun mallin mukaan, näissä syntyy juuri ne virheelliset tavat laulaa, joista on vaikea päästä myöhemmin eroon.
        Kuuntelemalla ei opi omasta äänestä yhtään mitään, jos ei tiedosta äänenkäyttö virheitään.

        Parempi neuvo on tunnistaa itsessään, että:
        1. Ääni resonoituu voimakkaimmin etenkin päässä.
        2. Hengitystekniikkaa alkaa aina palleasta, joka tahdilla.
        3. Pitää huolen, että ääni ei karkaa eikä vuoda, vaan pysyy ns. maskissa.


    • Timberman

      Absoluuttinen sävelkorva on noin joka 10.000 ihmisellä.
      Sitä voi tuskin harjoituksilla täysin koskaan saavuttaa.

      • ToimiJärkevästi

        Jokainen osaa laulaa, kun oppii laulutekniikan.
        Sävelkorva perustuu kuuloaistiin, sen mukaan jokainen osaa laulaa, eduksi nuottien ymmärtäminen.
        Sävelkorva mitä ajat tarkoittaa sitä, että pystyy ensikuulemalta toistamaan sävellyksen alusta loppuun, silloin puhutaan absoluuttisesta sävelkorvasta.


    • ToimiJärkevästi

      Säveltarkkuutta on turha harjoitella, jos äänenkäyttö tökkii.
      Ääntä on avattava niin kauan kuin se alkaa menemään sujuvasti ylös täysjännitteisesti ja sieltä alas.
      Ensiksi on hyvä selvittää mikä on oma ääniala, siis onko tenori, baritoni tai basso ja vastaavasti onko sopraano, mezzosopraano jne.

      Sen oppii parhaiten kun liu'uttaa vokaaleja.....esim. aaaa, eeee jne

      Siten kun ääni toimii tökkimättä sen jälkeen kaikki muu on helppoa mm. tahdissa laulaminen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      129
      7716
    2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      93
      7244
    3. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      31
      7172
    4. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      7
      6400
    5. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      73
      6321
    6. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      111
      5687
    7. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      46
      5458
    8. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      74
      5321
    9. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      47
      5180
    10. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      5125
    Aihe