Lukion opettajat luokittelevat lapsemme hyviin ja toisarvoisiin. Lukion opettajat kokevat olevansa ylempiarvoisia. Mitä jos opettajan lapsi haluaisi ammattikouluun tai kihlautuisi kauppaopistolaisen kanssa.
Opettajat eivät arvosta ammattikoululaisia
Lukiovai
20453
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Oli siinä sulla johtopäätös. Tahallasi et näe metsää puilta. Vääristelet tahallasi asioita saadaksesi oman tahtosi läpi. Kysymys ei ole arvostuksista tai sen puutteesta, vaan näkemyksestä ja toimimisesta todella lasten ja nuorten parhaaksi. Lapuakin tarvitsee koululaisille nykyaikaiset opiskelu-olsuhteet ja ennenkaikkea terveellisen koulun.
Höpöjä taas puhellaan.Ei kai näitä kouluja tehdä yksistään opettajia varten.Oppilaathan tässä ovat pääosassa.Eipä näillä lukion opettajilla taidakkaan olla ylivertaista asemaa verrattuna muiden oppilaitosten opettajiin.Rahasta opettajat työtään tekevät.
No minkäs takia sitten töissä käydään jonsei rahan takia???
Kyllä ihmisen itse pitää tajuta oman arvonsa, jos se arvo on näinkin hataralla, niin henkisiä vaikeuksia tulee, koska puheheittelijätkin on heikolla arvosteluissaan, tässähän kaatuu- niinsanotusti koko minä, jos mun arvostukseni on muitten heiveröisten kynsissä -puheissa.
Kyllä opeilta tarvitaan kanttia selvitäkseen näitten uusinuorten vanhempien arvosteluista, nämä on pahempia -kuin oppilaat.
Opettajat ovat muutenkin ihmeissään näitten väliästi kasvatettujen uusien vanhempien kanssa, nämä ovat joissain tapeuksissa pahempia, kuin oppilaat, luulevat itseänsä nyt lapsenomistajana ylivertaiseksi ja heittäytyvät räiviksi, aitojen kaatajiksi, nyt me mailman repäisemme auki.
Lukion opettajien olisi hyvä nähdä kokonaisuuksia. Kovin hataralta vaikuttaa, että lukion ja alakoululaisten yhteispelillä olisi jotakin merkitystä, no ehkä niille opiskelijoille, joista tulee lastentarhanopettajia tai luokanopettajia. Heitä auttanee alakoululaisten seuraaminen lukioaikana.
Kaikki ei-akateeminen käytäntö on lukion opettajainhuoneen sohvalla istujille vähintäänkin hepreaa. on siellä istuen vaikea käsittää, että tehdään tuotetta ja muuta tylsää, tekeminen vaatii kuitenkin työnjohtoa. Lukio ja ammattikoulu pystyvät yhdessä antamaan hyvän lähdon amk-opiskeluu. Tällainen yhteistyö on alakouluyhteistyötä paljon merkittävämpää.
Vähintään pari kertaa viikossa pitää opea vaemuueksi muistuttaa ns. maijasta jotta hän on hyyyyyvä oppilas vaikkei aina muista tehtäviään tehä, kun valvoo niin myöhään.
Lukion opettajat ovat liiaksi vieraantuneet todellisuudesta.
Ymmärrys tekemiseen kadonnut. Olaan niin akateemisia niin akateemisia että.
Pannaanpa härmän metalliyritykset toppiin niin osaiskohan ne sitten arvostaa
myös tekemistä kun verotulot/heidänkin palkanmaksu loppuu??
Kiviristiin uusi lukiorakennus, siis uusi lukiorakennus kauppaopiston viereen! Uudet opiskelija-asunnot oppilaille koulun viereen. Oppilaat kakevat lukio-, kauppa- ja ammattikoulutusta Lapualta. Kaikki hyvin, opettajat tyytyväisiä.
Ei oppiarvot enää takaa yhtään mitään, ajat ovat toiset kuin 10-60 luvuilla
tuplamaisteri peruspäivärahall
Minun mielestäni lukion arvostaminen on vanhanaikaista, tuntuu että varsinkin vanhat ihmiset ylistävät lukiota ja arvostavat sitä. Itse olen käynyt ammattikoulussa 2 eri tutkintoa ja tällähetkellä opiskelen kolmatta vuotta insinööriksi ja voin sanoa että aika hukassa olisin ollut ilman ammattitutkintoja ja tuntuu että ammattikorkeakoulussakin on huomattavasti enemmän hyötyä saman alan ammattikoulututkinnnosta kuin lukio-opinnoista... Jos tietää heti lukioon mennessään pyrkivänsä yliopistoon, nin saattaa olla hyötyä lukiosta, mutta jos haluaa töitäkin tehdä niin voi olla aika hiljaista...
Näitä älyttömiä pikkuvirkamiehiä sikiää lukioista.....ym muut turhat tutkinnot päälle.Todellisestä tavallisten ihmisten elämästä ei mitään hajua.
Kokoomuslaiset eivät arvosta ammattikoululaisia
Kyllä se on Lapualla niinpäin, että kepulaiset eivät arvosta amiksessa olevia....tästähän koulukiistassa on kysymys ...MOT
Ainakin yrittäjät pitävät kaksoistutkintoa tärkeänä.
amiksilta puuttuu yleissivistys
ja lukiolaisilta puuttuu realismi. Ollahan johnakin pilvilinnoissa!!!!
ennemmin pilvissä kuin juntti
Siis juntti pilvessä....vai
Eiköhän totuus ole kuitenkin se, että kaikkia aloja tarvitaan tämän armaan yhteiskuntamme pyörittämiseen.
Erilaisuus ei ole uhka, vaan rikkaus, jota kannattaa hyödyntää.