Saatko

Kuinka pian ansiopäivärahahakemuksen jättämisestä rapsahti rahat tilille. Saitko sitä ennen jonkunlaisen laskelman tai tiedon siitä milloin sinulle alkaa päiväraha juosta ja tiedon siitä miten päivärahasi on laskettu ja miten irtisanomisajan palkat ja lomakorvaukset on vaikuttaneet?

Itse olen jättänyt hakemuksen elokuussa ja lypsämällä saanut tiedon lokakuun lopussa kuinka paljon saan päivässä mutta en vielä tiedä milloin ja nyt on marraskuu?

Liiton vaihtoa miettivä
5271
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

eletään vuotta 2004ja liitto toimii kuin 30luvulla. luulisi tiedon juoksevan liitossa tämän vuossituhannen ohjelmilla. ihminen joka joutuu liitonpäivärahoille tarvitsee (PITÄÄ SAADA)tieto paljonko on päiväraha ja milloin aletaan maksamaan kahden viikon sisällä. ei saatana voi mennä kuukausia ennenkuin rahaa alkaa tulla. muuten mikä liitto?

Äänestä
  • että tiedän ettei minulla irtisanomisajan palkkojen vuoksi ole vielä oikeus saada rahoja ennenkuin joskus marraskuun alusta lähtien. Mutta hämärän peitossa on kyselyistäni huolimatta ajankohta mistä lähtien sitä alkaa saamaan.Jokainen jolla on asuntolainaa yms. ymmärtää, että tuo tieto on tärkeä että saa raha-asiansa järjestykseen. Katsotaan miten käsittelijä hoitaa viimeisimmän sähköpostikyselyni ja jos vastaus ei tyydytä voin liiton nimen julkistaakin.

    Äänestä

  • Ei kannattaisi uhitella jos toisten rahoilla elää. Pitää olla hissuksiin tai sitten mennä töihin.

    Äänestä

Kunnon kommarit (sak) huolehtii vain omistaan. oletko joskus kuullut että liitot ajaisivat työttömien asiaa? :))))) Ne tarvitsevat työttömyyttä että ihmiset hädissään turvautuisivat heti liittoon kun pääsevät duuniin.

Äänestä
  • Eiköhän se ole ytk, joka tarvitsee työttömyyttä. Sehän se elää vain ja ainoastaan työttömyyden pelkoa tuntevien ihmisten jäsenmaksuilla. Liiton toiminta on pääosassa ihan muuta kuin työttömyyskorvausten maksamista.

    Täystyöllisyyden vallitessa ytk:n asiakkaat voisivat olla hyvin vähissä. Liittoon taas kuuluisi edelleen ihmisiä, jotka haluaisivat vaikuttaa työolosuhteisiinsa ja palkkakehitykseensä, joka mahdollisuus ytk-kassalta onneksi puuttuu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ansiopäivärahaa? kirjoitti:

Kuinka pian ansiopäivärahahakemuksen jättämisestä rapsahti rahat tilille. Saitko sitä ennen jonkunlaisen laskelman tai tiedon siitä milloin sinulle alkaa päiväraha juosta ja tiedon siitä miten päivärahasi on laskettu ja miten irtisanomisajan palkat ja lomakorvaukset on vaikuttaneet?

Itse olen jättänyt hakemuksen elokuussa ja lypsämällä saanut tiedon lokakuun lopussa kuinka paljon saan päivässä mutta en vielä tiedä milloin ja nyt on marraskuu?

Liiton vaihtoa miettivä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu