Olen ajatellut ruveta venyttämään korvankorun reikiä... Millaisilla kannattaa alottaa ja Miten se käytännössä taphtuu??? Mistä kysellä korvaan isompia koruja....
korvakorun reijän venytys????
MinäV@in
3804
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Osta vähän nykyisiä koruja paksummat renkaat ja työnnä ne väkisin reikien läpi. Sitten annat parantua ja sama uudestaan jne. Kannattaa edetä riittävän hitaasti.
Toinen vaihtoehto on ostaa laajennustikku. Tikulla voit kivuttomasti venyttää reikiä työntämällä sitä pikkuhiljaa pidemmälle. Jos yhtään kestät kipua, niin tikun voi survoa reiän läpi kerrallakin.
Kannattaa mennä jonkun asiantuntevan lävistäjän juttusille. Sieltä saat neuvoja ja koruja. Jos haluat nopeasti isot reiät, ne voi myös tehdä leikkaamalla.
Korjaus : Älä missään nimessä työnnä mitään väkisin läpi. Korvanlehti vain repeää ja lopullinen tulos on perseestä.
Jos sinulla on ollut reiät jo jonkin aikaa korvanlehdissä, pitäisi niiden olla sen verran löysät että niihin menee esim. napakoru. ( tai jokin muu 1.6 mm paksuinen koru, norm. korvanreiät ovat n. 0.8-1.0 )
Ja kun 1.6 mm koru on ollut jonkin aikaa, kannattaa korvanlehteä sananmukaisesti venyttää, eli silloin tällöin kun ei vaikkapa ole muuta tekemistä niin venyttää korusta kiinni pitäen korvanlehteä alaspäin. Tämän tarkoitus on saada reikää taas löysäksi. Kun tuntuu että reikä on melko löysä, kannattaa aloittaa oikeiden venytyskorujen käyttö. löytyy sarvia yms. Näitä saat lävistysliikkeistä tai http://a-ilusion.com tilaamalla. esim. aloittaen 2mm. Ja tuon "venytystikun" kerralla survomisen voit unohtaa, korvanlehti repeää ja reikä tulehtuu ja lopputulos voi olla erittäin pahannäköinen. Ja onhan tuo "leikkaus" = skalpellointikin vaihtoehto mutta miksi skalpata kun saman lopputuloksen saa halvemmin ja kivuttomastikin. Ellet todella isoja reikiä ajatellut, mihin tarvitaan jo skalppausta. Kaikenlainen väkisinsurvonta ym pois, rauhassa vain ja anna parantua aina ennenkuin venytät uudestaan. lävistäjien suosittelema nopeus olisi 1mm / kuukausi.
Tein itselleni viime kesänä venytyksen. Korvassa oli vanha reikä joka ei ollut ummessa mutta jota en ollut pahemmin viimeaikoina käyttänyt. Laitoin 3 mm venytyspuikon, meni ilman runnomista läpi kerralla. oli pari päivää hieman arka, sen jälkeen Ok. Kuukauden jälkeen laitoin 4 mm plugin, meni ihan heittämällä, eikä ollut kipeä. ja taas kuukautta myöhemmin 5 mm plugi, ilman ongelmia.
Ajattelin jäädä tähän 5 mm:iin.
Vaimolla samat venytykset olivat hieman hankalampia, piti mennä hissukseen läpi. ja 4 mm:iin ostaa eri venytyspuikko. Korvissa taitaa olla eroja.
Kannattaa kuitenkin mennä asiantuntevaan lävistysliikkeeseen.