Jääkö minulle mitään? Olemme asuneet avoliitossa n. 3 vuotta. Viime keväänä ostimme omakotitalon ja koska itselläni oli merkintä luottotiedoissa niin laina ja
talo otettiin puolisoni nimiin. Kaikki kulut ja laina ollaan maksettu puoliksi. Olen
sijoittanut rahaa taloremonttiin ja mm. ison katetunterassin rakentamiseen.
Onko minulla oikeutta saada mitään korvausta taloon sijoitetulle rahalle?
talo otettiin puolisoni nimiin. Kaikki kulut ja laina ollaan maksettu puoliksi. Olen
sijoittanut rahaa taloremonttiin ja mm. ison katetunterassin rakentamiseen.
Onko minulla oikeutta saada mitään korvausta taloon sijoitetulle rahalle?
Vastaukset 7
Vanhimmat
On ja jos vielä kuitit jäljellä niin saat omasi pois mutta jos toinen ei suosilla maksa niin oeikeus päättää Asian. Miksi maksat toisen omistamaa asuntoa vaikka yhdessä asuttekin.
Tarkoitus oli että kun luottotietoni puhdistuu niin olisi muutettu talo ja laina molempien nimeen.
Aika paha tilanne. Kyllä on mentävä oikeuden kautta tuo selvittämään, eli nyt samantien asianajajaan yhteyttä, äläkä netistä enää kysele mitä pitäisi tehdä.
Ikävä kyllä, jos sinulla ei ole mitään todisteita siitä, että olet maksanut puoliksi nuo kaikki, et todennäköisesti tule saamaan puolia jo maksetuista.
Ikinä ei pitäisi isojen rahojen kanssa luottaa sanaan, vaan kirjalliset sopimukset.
Sinne meni kuin avaimet kankkulan kaivoon. Se omistaa jonka nimissä on. Ja taidatpa menettää joka tapauksessa joko hälle tai voudille. Et pysty kiertämään mitenkään.
Jos myytte talon ja hän antaa sulle osuuden niin sillon sen taitaa sulta vouti viedä. Sillä sulla täytyy olla maksamattomia velkoja kun kerran nimi on menny.
Eikö ihmiset ikinä opi ettei avoliitto ole avioliitto. Avoliitto on ihan ok. sillon kun kummankin taloudellinen tilanne on niin hyvä, että pystyy maksamaan oman osuutensa kaikista kuluista eikä ole velkoja taakkana.
Mutta harva kyllä haluaa mennä naimisiinkaan sellasen ihmisen kanssa jolla on luottotiedot menneet. Aika iso riski.
Tyhmyydestä sakotetaan.
Eipä jää mkitään...voit olla tyytyväinen, että olet saanut asua ilmaiseksi..
Miten niin ilmaiseksi, jos on maksanut lainasta puolet ja remontoinut asuntoa rahoillaan? Ei se minusta ole ilmaiseksi asumista.