Useamman vuoden mittainen parisuhde päättyi eroon miehen toiveesta. Itsekin olen ratkaisuun tyytyväinen enkä enää edes haluaisi yhteen palata. Mitään riitoja, pettämistä tai muutakaan ongelmaa ei ollut. Suhde vaan muutui kaverilliseksi ja tuli tiensä päähän.
Mies oli varsin eläväinen tapaus ja usein menossa harrastuksissa ym. Olen siis tottunut viettämään aikaa yksinkin ja viihdyn hyvin yksin. Nyt vaan on välillä tuntunut että yksin oloa on hieman liikaa ja samalla tulikin sitten myös ahdistus mahdollisesta töiden loppumisesta. Työsopimus päättyy vuoden loppuun ja jatko ei ole vielä varmaa. Kovasti on kyllä vakuuteltu että jatkoa on, mutta nykyaika on mitä on. Eli mitä sitä sitten tekee jos töitäkään ei ole?
Asiaan saattaa tulla selvyyttä jo ensi viikolla tai sitten vasta useamman viikon kuluttua. Tähän asti olen ollut pääkylmänä ja vältellyt asian pohtimista, mutta nyt asia on hiipinyt väkisin mieleeni. Kesällä oli mies ja töitä ja nyt on mahdollista että tammikuussa ei ole miestä eikä niitä töitäkään. Että voihan voi.
Ero ja mahdollinen työttömyys
2
159
Vastaukset
- kaikki uusiksi!
Ilman miestä pärjää, mennen tullen. Ilman¨työtä onkin sitten kinkkisempää.
Itse ratkaisin samanlaisen "ongelman" lähtemällä ulkomaille töihin, ja tänne jäin! Ensi vuoden toukokuussa 18vuotta tulee täyteen. Enkä Suomeen päin edes k-use!
Että jos rohkeutta löytyy ja keilitaitoa, auttava englanti, niin miten olis? - HyvääUuttaVuotta
Ilman miestä ei tosiaan ole mitään ongelmaa elellä. Mieluummin vaan olis työtön ja parisuhteessa tai sinkku ja töissä. Rohkea ratkaisu lähteä Suomesta. Eihän sitä itsekkään tiedä miten tässä vielä sisuuntuu jos työttömäksi jää. Pahinta olisi jos ei saisi mitään aikaiseksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus166313- 1972490
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan971894En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.761497Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k1911049- 41980
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va46929- 77843
- 45719
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka7708