Ero ja mahdollinen työttömyys

HyvääUuttaVuotta

Useamman vuoden mittainen parisuhde päättyi eroon miehen toiveesta. Itsekin olen ratkaisuun tyytyväinen enkä enää edes haluaisi yhteen palata. Mitään riitoja, pettämistä tai muutakaan ongelmaa ei ollut. Suhde vaan muutui kaverilliseksi ja tuli tiensä päähän.

Mies oli varsin eläväinen tapaus ja usein menossa harrastuksissa ym. Olen siis tottunut viettämään aikaa yksinkin ja viihdyn hyvin yksin. Nyt vaan on välillä tuntunut että yksin oloa on hieman liikaa ja samalla tulikin sitten myös ahdistus mahdollisesta töiden loppumisesta. Työsopimus päättyy vuoden loppuun ja jatko ei ole vielä varmaa. Kovasti on kyllä vakuuteltu että jatkoa on, mutta nykyaika on mitä on. Eli mitä sitä sitten tekee jos töitäkään ei ole?

Asiaan saattaa tulla selvyyttä jo ensi viikolla tai sitten vasta useamman viikon kuluttua. Tähän asti olen ollut pääkylmänä ja vältellyt asian pohtimista, mutta nyt asia on hiipinyt väkisin mieleeni. Kesällä oli mies ja töitä ja nyt on mahdollista että tammikuussa ei ole miestä eikä niitä töitäkään. Että voihan voi.

2

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaikki uusiksi!

      Ilman miestä pärjää, mennen tullen. Ilman¨työtä onkin sitten kinkkisempää.
      Itse ratkaisin samanlaisen "ongelman" lähtemällä ulkomaille töihin, ja tänne jäin! Ensi vuoden toukokuussa 18vuotta tulee täyteen. Enkä Suomeen päin edes k-use!
      Että jos rohkeutta löytyy ja keilitaitoa, auttava englanti, niin miten olis?

    • HyvääUuttaVuotta

      Ilman miestä ei tosiaan ole mitään ongelmaa elellä. Mieluummin vaan olis työtön ja parisuhteessa tai sinkku ja töissä. Rohkea ratkaisu lähteä Suomesta. Eihän sitä itsekkään tiedä miten tässä vielä sisuuntuu jos työttömäksi jää. Pahinta olisi jos ei saisi mitään aikaiseksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      176
      4977
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4366
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3097
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      250
      2924
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2872
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2491
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    9. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1727
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      64
      1685
    Aihe