Ketä kiusataan ?

lisää kuria töihin..

Tuntevatko osaamattomat ja pikkasen laiskat työntekijät tulevansa sorretuksi ja kiusatuksi työpaikoilla.

Nykyaikana jokaisella työntekijällä, olit sitten ahkera ammattitaitoinen, tai laiska ammattitaidoton (käytännössä), on samat oikeudet työyhteisössä, eikä heitä voi irtisanoa vaikka perusteet olisi olemassa.

Usein lukee kirjoituksia että ahkeria työntekijöitä kiusataan, laiskojen taholta.

Onko se että laiskaa työntekijää patistetaan tehokkaampaan työtahtiin työpaikkakiusaamista? Usein näin varmasti laiskoista siltä tuntuu.

Ihmisten yleisellä kiusaamisella on pitkät ja vahvat perinteet kuten,esim. lihavuus, laihuus, pienuus, ihon väri, rotu, siis ulkoinen erillaisuus, tai puhevika.

Ihmisiä kiusataan ja ahdistellaan joka paikassa, päiväkodista vanhustentaloon.

Yritykset liikaa syyllistetään kiusaamisiin, ja saavat ehkä jopa kiusaaja maineen, paikka jossa työntekijöiltä vaaditaan 8 h panos palkkansa eteen. Velttoilulle ei löydy sijaa.

Yrityksissä pitäisi vaatia enemmän armeja kuria, joka on tuttua Japanilaisessa yrityskulttuurissa.

Tehottomuus yrityksissä luo harhoja työvoimapulasta koska johtajien lepsuilu jopa ammatillinen osaamattomuus saa tuöntekijät veltostumaan ja käyttäytyvän tehkokapasiteetilla.

1

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • verkostot rulettaa

      "Tuntevatko osaamattomat ja pikkasen laiskat työntekijät tulevansa sorretuksi ja kiusatuksi työpaikoilla?"

      Lepsuileva palkannauttija saattaa kokea, että aivan kaikki eivät ota häntä vakavasti. Näin se vaan menee, jos on tultu suhteilla töihin, eikä kiinnostusta hommiin ole. Toisaalta lepsun palkannauttijan ei tarvitse ryhdistäytyäkään, koska suhteet osaamattomiin ja laiskoihin esimiehiin ovat ja pysyvät. Jos itse olisin etuileva suhdenautiskelija, olisin erittäin tyytyväinen osaani näinä yt-neuvottelujen ja työttömyyden aikoina.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      193
      7297
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      129
      3300
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      116
      1942
    4. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      59
      1901
    5. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      61
      1857
    6. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1809
    7. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      81
      1786
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      6
      1675
    9. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1561
    10. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      69
      1393
    Aihe