Tuntevatko osaamattomat ja pikkasen laiskat työntekijät tulevansa sorretuksi ja kiusatuksi työpaikoilla.
Nykyaikana jokaisella työntekijällä, olit sitten ahkera ammattitaitoinen, tai laiska ammattitaidoton (käytännössä), on samat oikeudet työyhteisössä, eikä heitä voi irtisanoa vaikka perusteet olisi olemassa.
Usein lukee kirjoituksia että ahkeria työntekijöitä kiusataan, laiskojen taholta.
Onko se että laiskaa työntekijää patistetaan tehokkaampaan työtahtiin työpaikkakiusaamista? Usein näin varmasti laiskoista siltä tuntuu.
Ihmisten yleisellä kiusaamisella on pitkät ja vahvat perinteet kuten,esim. lihavuus, laihuus, pienuus, ihon väri, rotu, siis ulkoinen erillaisuus, tai puhevika.
Ihmisiä kiusataan ja ahdistellaan joka paikassa, päiväkodista vanhustentaloon.
Yritykset liikaa syyllistetään kiusaamisiin, ja saavat ehkä jopa kiusaaja maineen, paikka jossa työntekijöiltä vaaditaan 8 h panos palkkansa eteen. Velttoilulle ei löydy sijaa.
Yrityksissä pitäisi vaatia enemmän armeja kuria, joka on tuttua Japanilaisessa yrityskulttuurissa.
Tehottomuus yrityksissä luo harhoja työvoimapulasta koska johtajien lepsuilu jopa ammatillinen osaamattomuus saa tuöntekijät veltostumaan ja käyttäytyvän tehkokapasiteetilla.
Ketä kiusataan ?
lisää kuria töihin..
1
185
Vastaukset
- verkostot rulettaa
"Tuntevatko osaamattomat ja pikkasen laiskat työntekijät tulevansa sorretuksi ja kiusatuksi työpaikoilla?"
Lepsuileva palkannauttija saattaa kokea, että aivan kaikki eivät ota häntä vakavasti. Näin se vaan menee, jos on tultu suhteilla töihin, eikä kiinnostusta hommiin ole. Toisaalta lepsun palkannauttijan ei tarvitse ryhdistäytyäkään, koska suhteet osaamattomiin ja laiskoihin esimiehiin ovat ja pysyvät. Jos itse olisin etuileva suhdenautiskelija, olisin erittäin tyytyväinen osaani näinä yt-neuvottelujen ja työttömyyden aikoina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808522644596Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään923453Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka242636Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv582305Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?962189TUNNISTELAATIKKO
Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain921489Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?
Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään281319- 411306
Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?
Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli721255- 56840