Milloinkas nuo airbagit tulivatkaan autoihin? En oo nähny yhtään vanhempaa ku vm.-91 jossa moinen olis. Tosin joskus 50-luvul tais jenkeis jotain kokeiluja olla.. Entäs mites airbagien "säilyvyys"? Vanheneeko ajan myötä?
airbagit tulivat v.?
8
1172
Vastaukset
- taisi olla
ainakin 1987. Vanheneehan ne, merkkikohtaisia eroja on, vaihtosuositus 10 - 15 vuotta. Tulevaisuudessa varmaan katsastus valvoo, mikä tarkoittaa että auto joutaa venäjälle (vaihto ei kannata).
- Niko
Ei kai sillä ole väliä onko turvatyyny homeessa vai ei. Pääasia että toimii.
- tietoa
General Motors kehitti nykyisenkaltaisen turvatyynysysteemin 1960-luvun lopulla. Ford seurasi pian perässä. Turvatyynyt alkoivat yleistyä jenkeissä pikku hiljaa 70-luvulta alkaen, kun autojen turvallisuuteen alettiin muutenkin kiinnittää huomiota.
Asiasta kiisteltiin jenkeissä pitkään. Turvatyynyt kun voivat olla vaarallisia lapsille ja vanhuksille. Laki turvatyynyjen pakollisuudesta tuli voimaan USA:ssa vuonna 1994. Siirtymäajan vuoksi kaikissa uusissa henkilöautoissa tuli olla turvatyyny vuodesta 1998 lähtien.
Kaikissa USA:n osavaltioissa ei muuten vieläkään ole turvavyön käyttöpakkoa. Turvavyö kai rajoittaa liikaa yksilönvapautta.- Buff
GM:n eka turvatyynyauto yleisölle. GM asensi tuhanteen '73 Chevrolet Impalaan air bagit. 1974-76 sai mjoihinkin GM:n malleihin lisävarusteena.
http://www.airbagcrash.com/pages/5/page5.html?refresh=1099934368374
- CL55
SRS-Airbagit ovat lähtöisin Mercedekseltä. Saattoi joskus aikanaan olla turvatyynyjä joiden toimivuudesta nyt ei kukaan ollut varma. Mersu kehitti toimivan version, eli SRS:n, jota käyttää nykyään kaikki autot. Mersultahan kaikki on lähtöisin kuten ABS,ESP jne. Muut sitten koppaavat sitä mukaa kun Mersu kehittelee.
- paukkuratti
Kiitos ...no, mut pystyiskö kukaan tarkentamaan milloin tuli suomeen ns. normaaliautoihin airbagit? Oliko missään ennen -91? En oo löytänyt. Faktaa?
- Caddy
Nykyaikaiset airbagit kehittivät nimenomaan jenkit 70 luvulla.Ensimmäinen ihminen jonka airbagit pelastivat oli muistaakseni 1974 jolloin yhdysvaltain virkamies(tässä tapauksessa nainen)ajoi virka-autolla kolarin ja tässä autossa oli airbag,joka pelasti hänen henkensä.Ensimmäisen kaatuvan auton kehitti mersedes benz,jota muut eivät kyllä ole kopioineet jostain syystä.
- tietoa
Caddy kirjoitti:
Nykyaikaiset airbagit kehittivät nimenomaan jenkit 70 luvulla.Ensimmäinen ihminen jonka airbagit pelastivat oli muistaakseni 1974 jolloin yhdysvaltain virkamies(tässä tapauksessa nainen)ajoi virka-autolla kolarin ja tässä autossa oli airbag,joka pelasti hänen henkensä.Ensimmäisen kaatuvan auton kehitti mersedes benz,jota muut eivät kyllä ole kopioineet jostain syystä.
Mercedes Benz kehitteli turvatyynytekniikkaa jonkin verran jenkkejä myöhemmin. Vuonna 1971 aloitetun Mercedeksen turvallisuusprojektin kokeiluautossa oli sekä kuljettajan että matkustajan turvatyynyt. Tuotantomalleista ensimmäisenä oli vuorossa S-sarja: vuonna 1981 siihen sai lisävarusteena kuljettajan turvatyynyn. Mersulla ensimmäinen matkustajan turvatyyny tuli S-sarjaan vuonna 1988, silloinkin lisävarusteena.
Kuten nähdään, turvatyynyjen sarjatuotanto lähti jenkeissä liikkeelle lähes kymmenen vuotta ennen Eurooppaa eli käytännössä Mercedes Benziä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3432799SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis652266Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781939Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis651581- 1401522
- 691119
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021019Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön255936Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li7918- 39800