airbagit tulivat v.?

Milloinkas nuo airbagit tulivatkaan autoihin? En oo nähny yhtään vanhempaa ku vm.-91 jossa moinen olis. Tosin joskus 50-luvul tais jenkeis jotain kokeiluja olla.. Entäs mites airbagien "säilyvyys"? Vanheneeko ajan myötä?
81189
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

ainakin 1987. Vanheneehan ne, merkkikohtaisia eroja on, vaihtosuositus 10 - 15 vuotta. Tulevaisuudessa varmaan katsastus valvoo, mikä tarkoittaa että auto joutaa venäjälle (vaihto ei kannata).

Äänestä

Ei kai sillä ole väliä onko turvatyyny homeessa vai ei. Pääasia että toimii.

Äänestä

General Motors kehitti nykyisenkaltaisen turvatyynysysteemin 1960-luvun lopulla. Ford seurasi pian perässä. Turvatyynyt alkoivat yleistyä jenkeissä pikku hiljaa 70-luvulta alkaen, kun autojen turvallisuuteen alettiin muutenkin kiinnittää huomiota.

Asiasta kiisteltiin jenkeissä pitkään. Turvatyynyt kun voivat olla vaarallisia lapsille ja vanhuksille. Laki turvatyynyjen pakollisuudesta tuli voimaan USA:ssa vuonna 1994. Siirtymäajan vuoksi kaikissa uusissa henkilöautoissa tuli olla turvatyyny vuodesta 1998 lähtien.

Kaikissa USA:n osavaltioissa ei muuten vieläkään ole turvavyön käyttöpakkoa. Turvavyö kai rajoittaa liikaa yksilönvapautta.

Äänestä

SRS-Airbagit ovat lähtöisin Mercedekseltä. Saattoi joskus aikanaan olla turvatyynyjä joiden toimivuudesta nyt ei kukaan ollut varma. Mersu kehitti toimivan version, eli SRS:n, jota käyttää nykyään kaikki autot. Mersultahan kaikki on lähtöisin kuten ABS,ESP jne. Muut sitten koppaavat sitä mukaa kun Mersu kehittelee.

Äänestä
  • Kiitos ...no, mut pystyiskö kukaan tarkentamaan milloin tuli suomeen ns. normaaliautoihin airbagit? Oliko missään ennen -91? En oo löytänyt. Faktaa?

    Äänestä

  • Nykyaikaiset airbagit kehittivät nimenomaan jenkit 70 luvulla.Ensimmäinen ihminen jonka airbagit pelastivat oli muistaakseni 1974 jolloin yhdysvaltain virkamies(tässä tapauksessa nainen)ajoi virka-autolla kolarin ja tässä autossa oli airbag,joka pelasti hänen henkensä.Ensimmäisen kaatuvan auton kehitti mersedes benz,jota muut eivät kyllä ole kopioineet jostain syystä.

    Äänestä

  • Caddy kirjoitti:

    Nykyaikaiset airbagit kehittivät nimenomaan jenkit 70 luvulla.Ensimmäinen ihminen jonka airbagit pelastivat oli muistaakseni 1974 jolloin yhdysvaltain virkamies(tässä tapauksessa nainen)ajoi virka-autolla kolarin ja tässä autossa oli airbag,joka pelasti hänen henkensä.Ensimmäisen kaatuvan auton kehitti mersedes benz,jota muut eivät kyllä ole kopioineet jostain syystä.

    Mercedes Benz kehitteli turvatyynytekniikkaa jonkin verran jenkkejä myöhemmin. Vuonna 1971 aloitetun Mercedeksen turvallisuusprojektin kokeiluautossa oli sekä kuljettajan että matkustajan turvatyynyt. Tuotantomalleista ensimmäisenä oli vuorossa S-sarja: vuonna 1981 siihen sai lisävarusteena kuljettajan turvatyynyn. Mersulla ensimmäinen matkustajan turvatyyny tuli S-sarjaan vuonna 1988, silloinkin lisävarusteena.

    Kuten nähdään, turvatyynyjen sarjatuotanto lähti jenkeissä liikkeelle lähes kymmenen vuotta ennen Eurooppaa eli käytännössä Mercedes Benziä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


paukkuratti kirjoitti:

Milloinkas nuo airbagit tulivatkaan autoihin? En oo nähny yhtään vanhempaa ku vm.-91 jossa moinen olis. Tosin joskus 50-luvul tais jenkeis jotain kokeiluja olla.. Entäs mites airbagien "säilyvyys"? Vanheneeko ajan myötä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu