Työntekijän vastuu ylitöissä

Läheltä seuraava

Työnantaja teettää ylitöitä (reissuhomma) niin että kuukaudessa paukkuu kolmensadan tunnin raja rikki.
Ylityöt maksetaan normaalina palkkana, eli niistä ei saa ylityökorvausta tai tehtyjä tunteja vapaana.
Tiedän tulleeni suoraan sanoen kusetetuksi ja pahasti, mutta työnantajan vaatimuksesta painan pitkää päivää viisi päivää viikossa.

Haluaisin ilmiantaa yrityksen, mutta keneen ottaa ensisijaisesti yhteyttä asian tiimoilta?

Mikä työntekijän vastuu juridisesti on tehdessään ylitöitä ilmaiseksi?

3

470

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minävaan

      Omaan ammattiliittoon tai jos et kuulu mihinkään työsuojelu piiriin.

    • Olenko rikollinen?

      No mulla oli toimistohommia sellaiset 240h/kk ja palkkaus tietysti provisiona, jolloin mitään ylityöprosentteja, iltatyöprosentteja, tai lauantaiprosentteja ei tarvikaan maksaa. Tuosta on nyt jo sen verran aikaa, että viitsii jo kirjoittaakin aiheesta. Olin kyseisissä hommissa reilun vuoden ja jos äkkiä laskee vuoden työtunnit, siitä kertyy 240hx12kk=2880h/vuosi... kuinkakohan suuriin rikkomuksiin lie olen syyllistynyt. Varsinaisesti kukaan ei vaatinut tekemään tuollaisia tuntimääriä, mutta työsopparissa kerrottiin kyllä selkeästi hoidettavat velvollisuudet ja jotta ne sai kaikki hoidettua, päivät vaan venyi väkisellä pitkiksi. Ei tuota kukaan kieltänytkään.

    • tosityoton

      Tähän mennään. Yrittäjän riskiä siirretään duunarille. Ei 50-50 tai 50-60 vaan 0-100. Itsellä 170 70h/kk 11kk/v jotta piikkarina putkiremppatyössä oli varaa olla suomen johtavassa putkiliikkeessä. Yöjakaja-työ auttoi. Ei tulevaisuutta. 7v viitsin luulla että akat.opinnot toisi työtä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      52
      1043
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      20
      965
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      513
      831
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      49
      791
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      45
      712
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      649
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      181
      595
    9. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      59
      568
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      560
    Aihe