Turussa palkat ovat joustaneet jo kuulemma alle 200 euron/kuukausi. Eihän nykymaailmassa kun globalisaatio jyllää yksinkertaisesti voida maksaa parempia palkkoja. Kyllä EK on ajamassa maamme parasta ja tosiaan huolissaan työttömien tilanteesta.
Palkkajoustoa
Lena
4499
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Miksei duunarienkin palkat voi joustaa, kun niin tekevät myös ylempien toimihenkilöiden palkat?
Nyt "joustavat" duunarien työpaikat ja se näkyy työttömyyden jakautumisesta koulutustason mukaan.
Palkka pitää kuitenkin maksaa lakien ja TES:n mukaan.
Työpaikkojen joustaminen on ehdottomasti parempi kuin palkkojen joustaminen. Tai sitten palkkojen pitäisi joustaa myös ylöspäin. En ole kuullut ehdotuksia, että hyvin menestyvien yritysten pitäisi maksaa duunarille vaikka 4000 euroa kuussa, näitä juttuja, joissa ehdotetaan jotain 200 euron kuukausipalkkaa kyllä näkee.
kaikkeen ei kannata suostua. Meille työpaikalla sanottiin viime syksynä, että palkkoja on tiputettava, tai muuten joudutaan lomautuksiin. Pidimme porukalla kokouksen ja ilmoitimme työnantajale, että valitsemme lomautukset mieluummin kuin pienemmän palkan. Kun työnantaja kuuli päätöksestämme, asiasta ei puhuttu enää. Palkkoja ei pudotettu, mutta myöskään lomautuksia ei tullut.
Etkö todellakaan ole kuullut palkkaliukumista?
Voi kuulkaa. Nythän käytössä jo palkka-ale. Hevon paskan tuki-yhdistelmätuki -ja harjoittelutyöt ovat niitä. Niistä ei hanki mitään minipalkalla ja vajailla työpäivillä. Miksi edes SAK-ei puutu näihin?