pelkkä ajatuskin saa kyyneliin

jannaparikka

Moi vaan. Elikkäs olen nyt 15 vuotias tyttö, ja suunnilleen puolessa välissä yhdeksättä luokkaa. Luokallani on poika, johon minulla on vahvoja tunteita, ja hänellä myös minuun (olen siitä todella varma) olemme tunteneet esikoulusta asti. Jo silloin syttyi kipinä tähän kyseiseen henkilöön.
Nyt on sellainen tilanne, että on enään puoli vuotta jäljellä ylä-astetta. Emme ole uskaltaneet puhua toisillemme edes ryhmätöissä, ja paritöissä kunnolla. Olemme molemmat todella ujoja. Emme vain pysty. Kun se viimeinen päivä sitten keväällä koittaa, en tiedä pystynkö hyvästelemään ketään luokkalaistane, mutta että varsinkaan tätä kyseistä ihmistä! Väännän tätä tekstiä tälläkin hetkellä itku kurkussa :( mitä pitäisi tehdä?? Kun olemme menossa eri kaupunkeihinkin ja kouluihin. Enkä vain pysty unohtamaan tätä 10 vuoden ihastusta. Tai ihastus on lievä sana. Oon ihan romuna. Kiitos jos vastaat tähän epätoivoiseen ja epäselvään tekstiin❤

3

270

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • n20v

      Mites jos käyttäisit hyväksi tätä nykyajan tekniikkaa, somea. Teiltä molemmilta varmasti löytyy kik tai face? Mitäs jos niitä kautta lähestyisit varovasti, ihan itsellesi sopivaan tahtiin. Jos tiedät että tienne eroavat, eikö olisi kiva kuitenkin tietää että tulevaisuudessa voitte netin kautta päätyä taas yhteen?

      Joo, voi tuntua hassulta vaikka keskustella facessa kun toinen istuu samassa huoneessa, tai vaikka iltasin koulun jälkeen, mutta usko pois, oon mäkin (entisenä) ujona turvautunut nettiin jos joku on kiinnostanut, eikä se lähestymistapa ole tuntunut kummastakaan oudolta. Eikö se vähän lieventäisi mieltä tietää että poika on edes facekaveri kanssasi, ja että voitte jutella eikä yhteydenpito katkea :)?

    • Mitäs jos vaan tekisit silleen vanhanaikaisesti ja keksit tikusta asiaa ja meet sen pojan luo ja sitte ku et keksi sanottavaa niin hymyilet vaan. Kyllä sä huomaat jos poju vastaa hymyys vaikkei mitään sanoiskaan. Sit vaan kädestä kiinni rohkeesti ja meette jonnekin sivummalle supattelee vaikka just tästä mitä tänne kirjoitit :)

      Tuollai mullekin on tytöt tullut supattelee, kun itse olin 12-14v enkä oikeen poikien tapaan saanut aloitetta tehtyä. Aina oon tyttöjen mukaan lähtenyt jos oikein pyytävät.

      • jokutyttövaa

        Kiitos ihan hirveesti vinkeistä :) en ole kylläkään vielä itse pystynyt lähestymään poikaa.. Kävi tässä pari päivää sitten semmoinen hassu juttu, että kaveri meni mun facesta juttelemaan pojalle :D no sitten oli pakko sanoa sille että en ollut minä. Siitä se juttu lähtikin sitten luistamaan :) ❤ oon ikionnellinen sille kaverille!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1157
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      39
      584
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      548
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      218
      512
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      50
      504
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      492
    Aihe