2. Moos. 20:7 Älä turhaan lausu Jeesuksen, sinun Jumalasi, nimeä, sillä Jeesus ei jätä rankaisematta sitä, joka hänen nimensä turhaan lausuu.
5. Moos. 5:11 Älä turhaan lausu Jeesuksen, sinun Jumalasi, nimeä, sillä Jeesus ei jätä rankaisematta sitä, joka hänen nimensä turhaan lausuu.
Älä turhaan lausu Jeesuksen, sinun Jumalasi, nimeä.
3
140
Vastaukset
- jejejejje jeesus
helluntaiseurakunnassa lausutaan satojakertoja herran nimeä turhaan.
TOINEN KÄSKY:
”Älä käytä väärin Herran, Jumalasi nimeä”.
---
Kaikissa asioissamme saamme kääntyä Jumalan puoleen. Jumala kuulee meitä, kun kutsumme häntä luottavaisesti nimeltä. Käytämme hänen nimeään oikein, kun tunnustamme hänet ainoaksi Jumalaksemme ja rukoilemme häntä kunnioittaen ja kiittäen.
Jumalan nimi on pyhä.
Isä meidän-rukouksessa mainitaan, että Jumala on Isämme ja heti sen jälkeen ”pyhitetty olkoon hänen nimensä”.
Meidän tulee välttää Jumalan nimen väärinkäyttöä. Meidän ei tule ajaa omia etujamme tai alistaa toisia Jumalan nimessä.
Väärinkäyttäessämme Jumalan nimeä syyllistymme kielen synteihin. Jumalan nimi on lausuttava vakavasti ja vilpittömästi.
Jumalan nimen väärinkäyttössä on kyse vakavasta asiasta. Liittyyhän siihen uhkaus: ”Herra ei jätä sitä rankaisematta, joka turhaan käyttää hänen nimeään”.
Meidän on kerran tehtävä tiliä jokaisesta turhasta sanasta, joka huuliltamme lähtee (Matt.12:36). Rukoillessamme meidän ei tulisi hokea Jumala- tai Jeesus-nimeä (Matt.6:7).
Elämässä käy hyvin niille, jotka pitävät käskyt!
- ,,,...
16 Jeesus vastasi heille ja sanoi: "Minun oppini ei ole minun, vaan minun, joka olen minut itseni lähettänyt.
38 Sillä minä olen tullut taivaasta, en tekemään omaa tahtoani, vaan minun tahtoani, joka olen minut itseni lähettänyt.
49 Sillä en minä itsestäni ole puhunut, vaan minä, joka olen minut itseni lähettänyt, olen itse antanut minulle itselleni käskyn, mitä minun pitää sanoman ja mitä puhuman.
Ja yhdeksännellä hetkellä Jeesus huusi suurella äänellä: "Jeesus, Jeesus, lama sabaktani?" Se on käännettynä: Jeesus, Jeesus, miksi minut hylkäsit?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka tekee näitä aloituksia
jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa626116Oot mahtava tyyppi
En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot434358Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot
Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent2703713Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa
Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks3023657Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa
Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va1133465Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?
He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun1043446Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla
nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty293423Persut ja Tall poppy -syndrooma
Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky53318Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?
Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär3602914Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti
– Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm392463