Mulla on nyt kolmas päivä menossa annoksella 20mg, ja ollu yhtä helvettiä.. Määrättiin alunperin masennukseen/ahdistukseen, ja on mulla myös sellaista pientä sekavuutta ollu, että tuntuu kuin kadottaisin itseni tai katselisin tätä maailmaa itseni ulkopuolelta, kuin olisin vähän unessa koko ajan.
Musta tuntuu, et mulle on tullut nuo kaikki mahdolliset haittavaikutukset:kauhee sekavuus, kuin unessa eläisi, tuntuu et saa ravistella itseään tähän maailmaan takaisin, pelottaa koko ajan vähän et mitä tapahtuu, väsyttää älyttömästi mut en kuitenkaan meinaa yöllä saada unta vaikka on unilääkkeitä, haukottelen ihan jatkuvasti, tuntuu kuin olisi kuumetta, ahdistaa ihan hirveesti koko ajan ja se tuntuu ihan rintakehässä. Pahinta tässä on ehkä kuitenkin se tunne tuosta itsensä katoamisesta, tuntuu et tulen hulluksi, vaikka on tämä vielä jotenkin hallinnassa.. Tiedän että parissa viikossa pitäisi alkaa jotenkin vaikuttaa tuo lääke, ja tulla vähän parempi olo, mut en tiedä jaksanko odottaa sitä paria viikkoa. Haluaisin kuulla jos jollain on kokemusta lääkkeestä? ja jos jollain on vinkkejä miten saisi rauhoiteltua itseään, niin mielellään ottaisin vastaan niitäkin. :)
Musta tuntuu, et mulle on tullut nuo kaikki mahdolliset haittavaikutukset:kauhee sekavuus, kuin unessa eläisi, tuntuu et saa ravistella itseään tähän maailmaan takaisin, pelottaa koko ajan vähän et mitä tapahtuu, väsyttää älyttömästi mut en kuitenkaan meinaa yöllä saada unta vaikka on unilääkkeitä, haukottelen ihan jatkuvasti, tuntuu kuin olisi kuumetta, ahdistaa ihan hirveesti koko ajan ja se tuntuu ihan rintakehässä. Pahinta tässä on ehkä kuitenkin se tunne tuosta itsensä katoamisesta, tuntuu et tulen hulluksi, vaikka on tämä vielä jotenkin hallinnassa.. Tiedän että parissa viikossa pitäisi alkaa jotenkin vaikuttaa tuo lääke, ja tulla vähän parempi olo, mut en tiedä jaksanko odottaa sitä paria viikkoa. Haluaisin kuulla jos jollain on kokemusta lääkkeestä? ja jos jollain on vinkkejä miten saisi rauhoiteltua itseään, niin mielellään ottaisin vastaan niitäkin. :)
Vastaukset 4
Vanhimmat
"tuntuu et tulen hulluksi"
Sittenhän sitalopraami toimii sinulle. Tervetuloa vaan lääketeollisuuden vakiasiakkaaksi.
Lopeta hyvä ihminen ennen kuin saat aivovaurion tuosta toiminnasta.
Joo älä jatka! Voi olla, että muutaman vkon kuluttua alkaisi helpottaa, mutta annas, kun yrität lopettaa lääkkeen! Et välttämättä pysty! Paranet kyllä varmasti muilla keinoin, paremmin ja pysyvämmin.
Lopetin tosiaan lääkkeen ja nyt on jo parempi olo, huh. En kyllä todellakaan suosittele kenellekkään tuota lääkettä, en tiedä olisinko mitenkään pysynyt järjissäni siihen asti että lääkkeen haittavaikutukset lievittyis. Tuli muutenkin todettua, että en ehkä olekkaan niin sekaisin kun alunperin luulin tai ilmeisesti voisin olla vielä enemmän sekaisin.. :D