Pitääkö jäähdytysnesteen lämpötilamittari laittaa jäähdyttimen ylä vai alaputkeen?
Jäähdytysnesteen lämpötilamittari.
15
6933
Vastaukset
- ....................
Jos puhut autosta, ni eipä sillä mitarilla ole paljo virkaa konehuoneessa.
- ---
Ylävesiletkuun
- temp gauge
yleensä ne on tainneet olla termostaattikotelon yhteydessä ne anturit mikäli autossa on tehtaalta lähtien moottorin lämpömittari. Samoilla tienoilla sijaitsee yleensä sähkötuulettimen lämpöanturikin.
- 735733
Se anturi tulee sinne missä neste virtaa jäähdyttimeen eli ylävesiletkun yhteyteen. Ja tärkeää on että se on ennen termostaattia jotta huomataan termarin jumiutumisesta johtuva ylikuumeneminen. Jäähdytintuulettimen anturi tulee taas termarin jälkeen.
Ihan moottoritekniikan perusasioita että jäähdyttimen jälkeinen vedenlämpötila ei kiinnosta koska se ei kerro mitään moottorin jäähdytyksestä. Moottorista ulosvirtaava neste taas kertoo jos se pysyy riittävän viileänä koko matkan moottorin läpi niin että jäähdytysteho säilyy.- hööö
Voi prk! Se termostaatti on jus yläletkussa ja vielä ihan moottorin vieressä:
http://www.forum-super5.fr/?showtopic=4895
Eli tähän autoon on käytännössä mahdotonta asentaa veden lämpötilamittaria? - on sille paikka
hööö kirjoitti:
Voi prk! Se termostaatti on jus yläletkussa ja vielä ihan moottorin vieressä:
http://www.forum-super5.fr/?showtopic=4895
Eli tähän autoon on käytännössä mahdotonta asentaa veden lämpötilamittaria?Tuossa linkissä ei oikein kunnolla ole kuvaa, mutta oikea paikka sille anturille on se kappale mihin tuo temostaatillinen letkunpää kiinnittyy.
- Sivukysyjä
Entäs jos jäähdytinneste on niin vähissä, ettei sitä virtaa ollenkaan anturin ohi? Miten anturi reagoi, mitä mittari näyttää?
- ---
Miksi muuten lämppärille otetaan lämmitysvesi alavesiletkusta eikä ylävesiletkusta?
Ylävesiletkustahan saataisiin todella lämmintä vettä ja auto lämpenisi nopeasti?- sitroen.
Sinä voit tietenkin ottaa sen veden mainitsemistasi paikoista, mutta tuskin kukaan muu.
- Otetaan?
Ettei vaan olisi paluuletku.
- sitroen.
Se lämpömittarin anturin paikka riippuu ihan siitä, mistä haluat sitä lämpöä mitata.
Yksinkertaista, rakas Watson. Sanoisi Cherlock Holmes. - Sherlock Holmes
Sherlock Holmes, urpo.
- eygcvn
Mittari on itselläni aina pysynyt aivan samassa kohdassa moottorin lämmittyä, ei väliä ajoiko uusilla öljyillä vai 30000 kilometriä vanhoilla öljyillä. Sen näkee helposti kun viisarin kylki osuu juuri ja juuri valkoiseen jäähdytysmerkkiin. Täysin turha mittari!
- Anonyymi
Ranskalainen parfyymi!
Vaikka tämä on vanha ketju, olen silti sitä mieltä, että vedenlämpölitilan mittari on auton tärkeimpiä mittareita. Sen on toki oltava asennettuna oikeaan paikkaan , jotta lukemat olisivat informatiivisia. Jos mittarin lukemia osaa tulkita, saa hyvän käsityksen moottorin toiminnasta. Parhaimmat mittarit reagoivat jopa vain liikennevaloissa hieman pidempään seisomisesta.
Jos vaikka päättää käyttää vuoristotietä, mittari reagoi heti siihen, että nesteen lämpötila nousee.
Se, joka sanoo, että "turha mittari", ei ymmärrä moottoreista yhtään mitään!
Jotkut autonvalmistajat korvaavat mittarin säästösyistä pelkällä varoitusvalolla - säätävät sen vielä niin, että se syttyy liian myöhään, niin soppa on valmis.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383819Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362954Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81855Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51588Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71924
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44764
- 65731
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22708