yöllä alkanut kipu alaselässä

Niin mikä hän lue juilii kun yöllä heräsin suhkot voimakkaaseen kipuun ikään kuin selkärangan aivan alaosassa pakaroiden välissä tuntuu kipu.oon tässä pari tuntia googletellu ja ainut mikä vastaa edes yhtään tätä oiretta ne niin on "ratsastus paikka oireilu" parempaa elämää sivustolla.
4324
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Anteeksi huono kirjoitusasu tabletin autocorrectin mielestä noin on hyvä...tarkoitus oli kirjoittaa mikähän lie juilii.

Äänestä

Hei!

Kertomasi perusteella on vaikea sanoa tarkalleen, mistä voisi olla kyse. Vaikka kipu alkoi yöllä, voi sen taustalla kuitenkin olla edellisenä päivänä tapahtunut vähäinen selän nitkauttaminen, joka puolestaan on voinut aiheuttaa lievän välilevyvaurion tai muun ärtymystilan selkärangan alueelle.

Ohimenevää selkäkipua voi hyvin hoitaa esim. muutaman päivän tulehduskipulääkekuurilla (esim. ibuprofeeni 600mg 1 x 3). Samoin kannattaa pyrkiä pysymään normaaliin tapaan liikkeellä. Tarkemmin selkäkivun eri syistä, oireista ja tutkimuksista voit lukea esim. osoitteesta: http://klinik.fi/terveysinfo/selkakipu

Kuvaamasi "ratsupaikkaoireyhtymä" liittyy äkillisesti tulleeseen suureen välilevytyrään selkärangan alaosassa. Sen tyypillisiä oireita ovat mm. virtsaamisen aloitusvaikeus, virtsaumpi, ulosteen pidätyskyvyn vaikeus, puutuminen "ratsupaikka-alueella" sekä yleensä alaraajahalvausoireet. Tästä tuskin on tilanteessasi kyse.

Mikäli kuitenkin kipu yltyy hyvin hankalaksi tai siihen liittyy yllä mainittuja oireita, on välitön lääkärin arvio paikallaan.

Tsemppiä viikkoon toivotellen:

-Klinikin lääkäritiiimi

Klinik - terveyspalvelusi netissä
www.klinik.fi

Äänestä
  • Kiitos vastauksesta tässä päivän mittaan olen huomannut että istuminen ja siitä etenkin ylösnouseminen on se kaikkein kivulian asia hetken kun on jalkeilla kipu hellittää tai sitten jos makaa kyljellään.seljällään makaaminen ei myöskään ole kaikkein mukavin asento juuri nyt.minä kävin eilen olkapääni takia fysioterapeutilla ja hän ikäänkuin naksautti niveliä kohdilleen olkapäästä tai jotain vastaavaa.muuten en ole juuri fyysistä rasititusta kokenut eilissä päivänä.

    Äänestä

Ok. Todennäköisesti kivun taustalla on ärtymystila selässä, jota voit hyvin yrittää hoitaa tulehduskipulääkekuurilla tässä vaiheessa (sammuttelee elimistön ärtymysreaktiota ja vähentää paikallista turvotusta). Mikäli pelkkä ibuprofeeni ei vie kipua pois, myös parasetamolia voi ottaa lisäksi (1000mg 1-3 kertaa päivässä).

Mikäli kipu ei hellitä tämän viikon aikana, kannattanee sitten hakeutua lääkärin pakeille.

-Klinikin lääkäritiimi

Klinik - terveyspalvelusi netissä
www.klinik.fi

Äänestä

Kommentoi aloitusta


koskoo kirjoitti:

Niin mikä hän lue juilii kun yöllä heräsin suhkot voimakkaaseen kipuun ikään kuin selkärangan aivan alaosassa pakaroiden välissä tuntuu kipu.oon tässä pari tuntia googletellu ja ainut mikä vastaa edes yhtään tätä oiretta ne niin on "ratsastus paikka oireilu" parempaa elämää sivustolla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu