Olen normaalipainoinen nuori nainen. Olen vasta alkanut syömään terveellisemmin ja lisäämään liikuntaa arkeeni. Olen muutama vuosi sitten ollut kovan tason urheilija, joten lihaksia ja kestävyyttä löytyy, mutta toki ne eivät ole entisellään. Toivottavasti joku jaksaisi lukea ja keskustella aiheesta kanssani.
Minulla on selluliittia koko kropassani, varsinkin pepussani ja reisissä. Sitä on ollut teinistä asti, mutta määrä kasvoi kun aloin juomaan reilummin ja söin huonosti muutaman vuoden ajan.
Täytyykö treeneissä/ruokavaliossa ottaa jotain erikoista huomioon, koska haluan selluliitista eroon? Voinko syödä ja treenata huoletta, vai pahentavatko jotkut treenit tai ruoat sellua?
Lisäksi olen aika kova juomaan ja olenkin nyt pari kuukautta juomatta. En silti lopeta kokonaan ja mietinki, saako välillä pitää ns. herkkuiltoja vai pitääkö minun olla täysin nollatoleranssilla kaikkia herkkuja kohtaan? Tiedän, että normaalisti laihduttaessa herkkupäiviä voi pitää, mutta haittaako se selluliitin lähtöä merkittävästi jos kerran pari kuukauteen pitää näitä?
Aion tapella selluliittia vastaan kaikin voimin, mutta en haluaisi rääkätä itseäni 5 kertana viikossa ainakaan aluksi. Ajattelin aloittaa 2-3 treenikerralla per viikko ja jos innostun niin urheilu tietysti lisääntyy. Onko täysin tuhoontuomittu ajatus?
Te jotka olette onnistuneet tai saaneet jo tuloksia, kuinka kauan teillä meni ja millaisella tahdilla? Puolessa vuodessa olettaisin näkeväni tuloksia, mutta onko suunnitelmani liian lepsu siihen nähden?
Taistelu sellua vastaan
appp
0
76
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4684187Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181732- 1171567
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891494Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991438Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n601405- 521356
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi991272- 451129
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa341098