(yksinkertaiset?) oireet.. mutta lääkärillä ei hajuakaan.

missädiagnoosi

Jatkuva röyhtäily. Ei mitään happamia tule suuhun tai poltetta tai mitään. Ei siis närästystä. Joskus tuntuu kummaa pistelyä rintalastan alla ja joskus siltä että tukehtuu röyhtäisyyn kun se ei tulekkaan ylös vaan jää jumiin ruokatorveen.
Joskus ruokahalut ihan sekaisin ei nälkää mutta tavallaan onkin (vaikea selittää)
ja joskus tuntuu kun täyttyisi jo muutamasta haarukasta. Eli vatsatuntuu täydeltä nopeasti...

3-4kk jo jatkunut ylikin. kahta eri lääkettä kokeiltu, ei hyötyä.
Kaikki vatsaasioihin liittyvät verikokeet, kaikki normaaleja.

Kokemuksia?
Voi kuulostaa pieneltä. No, tavallaan onkin mutta näin pitkään tämä kyllä alkaa jo ärsyttämään ja tietysti pieni pelko että jokin diagnosoimaton asia kerkee pahenemaan koska ei tiedetä mistä kyse. Tuleeko jollain mieleen mitä haittaa tälläisestä voisi tulla elimistölle? Kaipaisin todella ideoita että mistä helvetistä tälläinen johtuu.

10

300

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ruokavalio?

      Prosessoitu suomalainen maito, viljat, sokerit, stressi, keinomakeutusaineet, prosessoidut kasvirasvat (margariinit, kasvirasvakermat jne...) ja lisäaineet. Ne kun jättää pois, rauhoittuu elimistö aika monella.

      Viljojen ja/tai maidon karsiminen ei tietenkään ratkaise kaikkien ihmisten kaikkia mahdollisia terveysongelmia, mutta todella monella erittäin nopea ja yksinkertainen tapa parempaan hyvinvointiin, joka ei maksa mitään.


      Mutta jos ruokavalion muutos parempaan ei auta, niin VAADI ehdottomasti tutkimuksia, koska voit sairastaa jotain vakavaa sairautta, joka vaatii hoitoa ja hakeudu välittömästi hoitoon, jos sinulla on esimerkiksi näitä oireita: jatkuva oksentelu, jatkuva kipu, laihtuminen, jatkuva sairastelu, veriripuli, pitkittynyt ripuli, nielemisvaivat, ruuan takertumisen tunne tai jatkuvaa kuumetta.


      Viljat ja/tai maitotuotteet pois 2-4 viikoksi. Kokeile kumpi oireet aiheuttaa. Voi olla, että kumpikaan ei sovi. Jo 1-2 viikossa huomaa eron entiseen, jos jokin ruoka-aine ei sovi.


      Jos jopa kolmasosa suomalaisista kärsii vatsa- ja suolisto-oireista tai muista ongelmista joissa viljojen välttäminen auttaa, niin sinä voit olla niistä yksi. Lisäksi viljojen gluteeni (vehnä, ruis ja ohra), viljojen tärkkelys sekä maito tuottavat limaa ja tulehdusta elimistöön, joka pahentaa allergioita, astmaa, infektioita, lasten korvatulehduksia ja reuman oireita.
      http://personal.inet.fi/koti/remeli/viljat.htm


      Maitotuotteet ovat monella yksi keskeisistä syistä suolisto-oireisiin, allergioihin, astmaoireisiin sekä erilaisiin iho-ongelmiin. Maitotuotteiden eliminointi helpottaa usein näitä oireita, ja moni vuosia oireista kärsinyt pääsee pysyvästi eroon sekä ongelmasta että lääkityksestä. Lisäksi maitotuotteet keräävät limaa ja ovat usein merkittävänä tekijänä kroonisissa ylähengitystieinfektioissa.
      http://personal.inet.fi/koti/remeli/kalsium.htm


      Kannattaa huomioida, että mitään koetta ei ole olemassa, joka näyttäisin yliherkkyyden viljoille ja/tai prosessoidulle suomalaiselle lehmänmaidolle.

      Näiden diagnoosi perustuu aina välttämisaltistuskokeeseen.

    • Oikeastaan vain

      kaksi järkevää diagnoosivaihtoehtoa. Joko hyvänlaatuiset toiminnalliset ylävatsavaivat tai ruokatorven motileteettihäiriö, joka on sekin hyvänlaatuinen. Manometria selvittää kummasta on kyse.

    • phiägljuop-vgfuäp

      Hapoton maha? Vaihtoehtopiirit ovat sitä mieltä, että refluksissakin on yleensä syynä vähähappoisuus, ei liikahappoisuus. Eli suolahappotableteilla vaikkapa voisi hoitaa.

      Jos tässä vaiheessa oletkin vielä kunnossa, niin jossain vaiheessa huonosti toimiva ruuansulatus sairastuttaa kunnolla. Eli asiaan kannattaa puuttua ajoissa. Ruuansulatuskanavan alueella on valtava määrä hermoverkkoa. Siten ruuansulatuksen ongelmat vaikuttavat mieleenkin - ja päinvastoin. Oletko stressaantunut? Sillä voi olla asiaan isompi vaikutus, kuin luuletkaan.

      Lääketiede taitaa olla varsin välinpitämätön "vähäisiä ruoansulatusongelmia" kohtaan. Ei ole mediaseksikästä tutkia vatsavaivoja, kun tiedemiehet toivovat saavansa noobeleitä syövän selättämisestä.

      • missädiagnoosi

        Olen kyllä noita ruokavalioasioita kokeillut lääkäristäkin sain listan eriruokaaineista no kokeilin jokaista ilman väh. Päivän ja vedin lappuun ruokaaineen yli viivan että pysyin kärryillä. Mikään ei vaikuttanut. Ilman maitotuotteita tulee helposti oltua päivä ei vaikutusta. Viljoja onkin niin paljon kaikessa että niitä vaikeampi välttää en kait ole kokeillut. ? Tosin 4kk aikana voisin veikata että sellainenkin viljaton päivä on ollut.


      • missädiagnoosi
        missädiagnoosi kirjoitti:

        Olen kyllä noita ruokavalioasioita kokeillut lääkäristäkin sain listan eriruokaaineista no kokeilin jokaista ilman väh. Päivän ja vedin lappuun ruokaaineen yli viivan että pysyin kärryillä. Mikään ei vaikuttanut. Ilman maitotuotteita tulee helposti oltua päivä ei vaikutusta. Viljoja onkin niin paljon kaikessa että niitä vaikeampi välttää en kait ole kokeillut. ? Tosin 4kk aikana voisin veikata että sellainenkin viljaton päivä on ollut.

        Viljasta ei kyllä ollut minkäänlaista puhetta lienekkö että se ei voi tälläisiä oireita aiheuttaa. Eikös viljat laita niillä keillä laittaa vaan lähinnä vatsaa ripulille ja sen semmosta vessassa ravaamista? Luulisi lääkärin tuotakin ehdottavan jos voisi siihen liittyä.


    • nainen5

      refluksi tautia tai voisi olla palleatyrä, tämmöset tuli mieleen.

    • 3-hyötybakteeria
    • missädiagnoosi

      Palailinpa nyt huvinvuoksi aloittamalleni ketjulle. Nyt lääkäri epäilee röyhtäilyjäni sydänperäisiksi. Tämmöisistä kokemuksia? Kuulemma sydän niin lähellä palleaa että on tapauksia joissa oireina röyhtäilyjä ja närästysoireita jotka aiheutuu jostakin sydänperäisestä. Kaitpa se jotenkin osuu sitten palleaan ja pallea tuottaa röyhtäilyjä. Enpä tiedä.

    • koklaa.

      Päivässä elimistö ei ehdi palautua väärästä ravinnosta. Tarvitaan useampia päiviä. Viljaton ruokavalio on helppo, kun tekee itse ruokansa.

      Vilja on halpaa, joten siksi sitä lykätään ihan joka paikkaan.

      Närästys ja refluksitauti!


      Närästys ja refluksitauti
      http://elamanenergia.blogspot.fi/2012/02/narastys-ja-refluksitauti.html


      Hapoton vatsa?
      Kuuntele Paula Heinosta
      13.04.14
      Osa 1/1 (27:50)
      http://www.terveydentukipilarit.fi/radio-ohjelma/mediasali/


      Närästyslääkkeiden haitat!
      Kuuntele Paula Heinosta
      25.05.14
      Osa 1/1 (28:20)
      http://www.terveydentukipilarit.fi/radio-ohjelma/mediasali/


      LOSEC, NEXIUM JA PARIET mahan liikahappoisuuteen!

      Antasidit ja PPI-lääkkeet, eliprotonipumpun estäjät, Gasterix, Helipak, Lansoprazol ja Zolt (lansopratsoli), Omeprazol, Esomeprazol, Gastrostad, Losec ja Vimovo (omepratsoli ja esomepratsoli), Pantoprazol, Panzor ja Somac (pantopratsoli) sekä Pariet (rabepratsoli). Protonipumpun estäjiä myydään 8 % osuudella kaikista määrätyimmistä reseptilääkkeistä markkinoilla, joissakin maissa jopa ilman reseptiä. Pratsoleja määrätään eniten refluksitauteihin ja mahahaavaan.

      Toimintatapa ja seuraukset: Ne hillitsevät suolahappojen eritystä limakalvon parietaalisolun protonipumppuja säätelemällä. Pratsolit imeytyvät ohutsuolessa ja häiritsevät normaalia ruoansulatusta. Myös pratsolien aineenvaihdunnan hoitaa sytokromi P450-järjestelmä. Mahdollisia haittavaikutuksia ovat Angina Pectoris, mahahaavat, sydän ongelmat, kohonnut verenpaine ja -sokeri, haimatulehdus, maksatulehdus ja –vauriot, lihasheikkous, iho-ongelmat, tinnitus, silmätulehdus, anemia jne.

      Korvaavia luonnontuotteita: Greippi, probiootit, parsakaalin idut, manuka-hunaja, mastik (mastiksipistaasipuun pihka), rohtosalkoruusutee, glutamiini, punajalava (Ulmus rubra), glykyrretsiinitön lakritsi (DGL), aloe vera –mehu, ruokasooda ja maustekurkkujen liemi.

      Lääkärit määräävät refluksitautiin kallista Nexiumia. Käytännössä samaa lääkettä myydään myös eri nimellä, halvemmalla ja ilman reseptiä.
      http://www.hs.fi/tiede/Miksi l%C3%A4%C3%A4k%C3%A4rit suosivat kallimpaa l%C3%A4%C3%A4kett%C3%A4/a1398747674278


      Reseptivapaiden närästyslääkkeiden jatkuva käyttö on yleistynyt. Suolahappoa neutraloivien ja sen tuotantoa ehkäisevien lääkkeiden päivittäinen käyttö sotkee kuitenkin helposti mahalaukun luonnollisen toiminnan.

      Lääketilastojen mukaan vuonna 2010 mahan liikahappoisuuden hoitoon on korvattu yli puoli miljoonaa lääkitystä.

      - Ei ole suotavaa käyttää närästyslääkkeitä pitkään ilman lääkärin tarkempaa tutkimusta.

      - Tilapäisesti käytettynä närästyslääkkeet ovat toki melko vaarattomia, mutta pitkäaikaisessa käytössä ne voivat peittää joitakin oireita ja vakaviakin tauteja, jotka kaipaisivat lääkärihoitoa.

      Närästyslääkkeiden ahkera käyttö sotkee helposti mahalaukun luonnollisen, aseptisen tehtävän.

      - Lääkkeet vaikuttavat mahalaukun vastustuskykyyn bakteereja kohtaan, joita saamme ruuan mukana. Mahahappojen tehtävä olisi niiden torjuminen ja tappaminen ja kun maha tehdään hapottomaksi lääkkeillä, kasvaa suoliston tulehdusten riski ja ravintoaineiden imeytymättömyys ruuasta.




      Ennen apu ruokavaliosta, nyt lääkekaapilta!

      Suomalaisista 10-15 % kärsii päivittäisestä närästyksestä. Useimmiten syynä ikävään vaivaan ovat väärät ruokailutottumukset, stressi, tupakointi ja runsas alkoholinkäyttö.

      - Refluksitauti liittyy usein myös ylipainoon. Annoskokojen kasvaminen ja raskas ruoka ovat myös suurimpia syitä taudin taustalla. Kun aiemmin lääkkeitä ei vaivaan ollut, apu oli pakko saada ruokavalion muutoksesta.

      - Ennen mahavaivoja koitettiin selättää löytämällä parempi ruokavalio, mikä on paljon terveellisempi tapa. Nyt otetaan vaan lääkettä, mikä on helpompaa. Ei tarvitse luopua kahvista, runsaasta viljan ja sokerin syömisestä, prosessoiduista maitotuotteista tai prosessoidusta kasvisrasvapohjaisesta (margariini, kasvirasvakermat jne...) ruuasta.

      - Parempi olisikin keventää syömistä ja välttää ruoka-ainetta, jonka epäilee närästystä aiheuttavan.



      Viisi minuuttia närästyslääkkeiden mahdollisista riskeistä
      http://sundqvist.blogspot.fi/2011/08/viisi-minuuttia-narastyslaakkeiden.html


      Linkissä ohjeita vatsahappojen toimintahäiriöihin
      http://www.terveydentukipilarit.fi/terveysinfo/terveyden_avaimet/kysymykset_ja_paulan_vastaukset/73/


      Nelli tuunasi ruokavaliota ja elämäntapoja ja vältti refluksileikkauksen! Hyvin kirjoitettu teksti, joka sisältää myös napakan yhteenvedon Chris Kresserin gerd-artikkeleista, kannattaa lukea!
      https://www.facebook.com/helsinkipaleo/posts/68532057155380

      • Anonyymi

        Makkarat närästyttää. Lopeta niitten syönti, nii tervehdyt


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      226
      5034
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      66
      3354
    3. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      87
      3008
    4. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      37
      2999
    5. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      62
      2855
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      90
      2685
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      14
      2401
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      103
      2227
    9. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      151
      1612
    10. Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä

      Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn
      Haapavesi
      9
      1290
    Aihe