7-15.30

ei ole hyvä tämä

Siis tuo työaika on ihan hirvee! Miksi melkein kaikki työt on tehty aamuvirkuille? Toinen miksi ne ketkä menevät 8 pääsevät 16? Miellummin menisin itse 8 ja lähtisin 16 kun mennä vähillä unilla seiskaan ja olla vielä puol tuntia pitempään. Joo joo toislla on 40h ja toisilla 37,5h ja miellummin ottaisin tuon 37,5h
Miksi ylipäätään on 8h ja 8,5h työpäiviä? 6h olisi ihan riittävästi jaksais mennä töihin ja jaksaa olla kun nykyisin se on yhtä kellon katsomista ja vitutusta.6h vois mennä 8.30 ja lähtee 14.30. Onhan sitä tietty osa-aikatyötä jossa olla joku 2-4h päivässä mutta se lähinnä vittuttais mennä töihin ja rahallisestikkaan ei saa oikein mitään 6h saisi kuiteskin ihan kohtalaisesti.

5

255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aefyk

      Se on sitä kun vain ja ainoastaan omasta mielestään viisaimmat saa aina tahtonsa läpi ohjaten muiden elämää.

    • ihana aamu

      olin omaan työaikaani erityisen tyytyväinen, eli 5.30-13.30....muut painoi 2-vuoroa.Olisin voinut liu'uttaa 2 tunnin verran eteenpäin, mutta miksi olla siellä15.30 asti, kun voi jo lähteä 13.30....ehti jotain tehdä kotonakin. Nääs kun olen se aamuvirkku, vieläkin nousen 5.30-6.30 välillä vaikkei tarvetta ole.

    • ammatinvalintaa

      Ammattia vaihtamalla voi päästä liukuviin toimistotyöaikoihin ja lyhempään työpäiväänkin.

    • ghggh

      minä haluan toimisto työaikohiin... mihin opiskella.. nyt lähihoitaja 3-vuoroa huh huh

      • 3+8

        Ensimmäiseksi tulee mieleen joko merkonomi eli ammattiopistossa tai tradenomi ammattikorkeakoulussa.

        Mutta kyllähän lähihoitajille on päivätöitä tarjolla esim päiväkodissa ja saattaahan esim sairaaloissakin olla jotain toimistotyyppisiä päivätöitä esim sihteeri?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      38
      3629
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      98
      1731
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      136
      1615
    4. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      48
      1575
    5. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      93
      1337
    6. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      30
      1256
    7. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      289
      1154
    8. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      57
      1135
    9. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      126
      1025
    10. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      271
      1001
    Aihe