Silloin tällöin kuulee maininnan "Sibeliuksen metsä-sinfoniasta." Mitähän se tarkoittaa. Osaisiko joku valaista asiaa?
Sibeliuksen metsä-sinfonia
25
690
Vastaukset
- En tiiä
Jospa kriitikoiden mukaan on päin mäntyä mennyt...
- Julle taivaasta
Ne on kaikki menneet metsään pahemman kerran.
- jklnnb
Tapiola sinfoninen runo ehkä?
- jklnnb
Ku tapiolahan on joku metsän herra tms suomalaisessa kansantarustossa.. Ni veikkaisin että siitä tullut.. En oo varma
- ylpyl
jklnnb kirjoitti:
Ku tapiolahan on joku metsän herra tms suomalaisessa kansantarustossa.. Ni veikkaisin että siitä tullut.. En oo varma
Ja vitut too. Tapiolaha oli Espoossa joskus 60-luvulla. Nyt sen tilalla on betoninen laatikko, jota ylpeät espoolaiset kutsuvat kauppakeskukseksi.
- sdfghjkl
Tapio on metsän herra ja Tapiola hänen valtakuntansa Kalevalassa. Asiayhteydestä riippuen voi Tapiolan käsittää Espoon alueeksi tai pankiksi. Sibelius on kuitenkin luultavasti kuvannut suomalaisen metsän mystiikkaa viitaten Kalevala-taruun.
- samurait
Kaikki humisevat sinfoniat.
- kaisajjj
Hmm, mieleeni tulee Puu -aiheiset biisit. Ainakin nää on metsässä! =)
Op. 75: Puu-sarja, viisi pianokappaletta
Kun pihlaja kukkii
Yksinäinen honka
Haapa
Koivu
Kuusi- anniemestariampuja
Kuusi taitaa olla se eniten soitettu ja tunettu teos puusarjasta..
https://www.youtube.com/watch?v=rGE3TdMx25s
- Hyvinlaskettu
Tässä vielä Sibben sinfoniat paremmuus järjestyksessä: 7,4,5,6,2. Ykkönen ja kolmonen
kiertävät toisiaan pienellä planeetalla.- Sekakäyttäjä
Kolmonen on kyllä parempi kuin ykkönen, ja ykkönenkin on parempi kuin mikään muu suomalainen sinfonia jos ei Einojuhani Rautavaaran teoksia oteta mukaan.
Mutta itse asiasta sen verran, että "waldsymphonie" viittaa kaikkein vahvimmin Tapiola-sävelrunoon. Axel Carpelan joskus kirjeessään visioi mitä Sibeliuksen pitäisi vielä tehdä, siinä mainittiin mm. Myrsky aivan nimeltä ja "wadsymphonie" noin yleensä. Tapiola on metsä/puu/tms. -aiheisista jutuista kaikkein lähinnä sinfoniaa.
- ehkäpä.tämä
Sibeliuksella oli sinfoninen runo nimeltään Metsänhaltija.
http://artos.pp.fi/pmc/w-kv96/a-kv9612.htm
Saatetaan tarkoittaa tätä. - Jack2
Liittyisiköhän jotenkin Sibeliuksen metsämiehenlauluun .. "Terve metsä, terve vuori, terve metsän ruhtinas. Täss' on poikas uljas nuori, esiin käy hän voimaa täyskuin tuima tunturin tuuli."
Tänään on myös kuvattuna Sibeliusta ja metsää kun Oopperassa saa ensi-illan Satumainen Sibelius esitys, siinä on metsää taustalla - MusiikkitalonKuiskaaja
Tapiolahan se
https://fi.wikipedia.org/wiki/Tapiola_(Sibelius)
https://fi.wikipedia.org/wiki/Sinfoninen_runo
Tämä on nähtävissä 30.9. saakka.
http://areena.yle.fi/1-2997881
Tapiola on Sibeliuksen orkesteriteosten "perusmatskua", ei aivan suosituimpia teoksia mutta hyvin lähellä. Nyt juuri on menossa Sibeliuksen 150-juhlavuosi, siis 150 vuotta syntymästä. Konserteissa on ja on ollut runsaasti Sibeliuksen tuotantoa. Ehkä löydät halutessasi tuon Tapiolan vielä jostain tänä syksynäkin:
http://sibelius150.org/wordpress/wp-content/uploads/sibelius150_ohjelma_fi.pdf
http://www.sinfoniaorkesterit.fi/fi/konserttikalenteri/
http://events.sibelius150.org/events/551aa22761b3c07373c3d2ba
Itsenäisyyspäivän juhlakonsertissa Musiikkitalossa Radion Sinfoniaorkka soittaa mm. Tapiolan:
http://events.sibelius150.org/events/555c54841312e87e091878f3
http://yle.fi/aihe/tapahtuma/2015/12/06/itsenaisyyspaivan-juhlakonsertti
Lippujakin näytti olevan vielä parville mukavasti tarjolla; permanto on tässä vaiheessa syksyä jo luonnollisesti loppuunmyyty. Tätä esitystä uskaltaa suositella, jos tuo Lahden bändin versio yhtään miellyttää!
Myöhemmin syksyllä on myös Sibelius-viulukilpailu, jota suosittelen tuodella lämpimästi. Liput alkavat olla todella kortilla finaaleihin mutta välieriin Konservatorioon saa vielä kivasti edullisia lippuja Lippupalvelusta. - IIK-HUI_KYY-HYI
Kolmonen tai ykkönen. Kämppi-Sinfonioita molemmat.
- IIK-HUI_KYY-HYI
Uusi paremmuusjärjestys: 7,6,5,4,2,3,1.
- Nimimerkel
Uusin järjestys: 7,6,4,5,2,3,1
- Jannendisko
Kyllä harvoin kuultu kahdeksikko on paras, ylivertaisesti.
- jannen-tiskivuoro
....ja yhdeksäs, joka olisi valmistunut Suomen 100-vuotis juhliin.
- Finlandia-Huusi
No, eihän tuo 8. sinfonia pelkkä vitsi ole. Eikö joitakin hiljattain löydettyjä "ORKESTERI-FRAGMENTTEJA" ole äänitettykin? Mun mielestäni "TAPIOLA" on niin nerokas sävellys, että jos teoksen kesto on 16-17 minuttia, jopa Sibeliuksen kaltainen nero on joutunut käyttämään hirmu monta (t)yötuntia sen kasaamiseen. Eikä riitä päivä eikä viikko. Eikä tainnut "Jannella" olla Capellaa tai mitään kunnollistakaan nuotinnos-ohjelmaa käytössä. Jääkärimarssin - joka on mestariteos - "Janne" taisi säveltää 3 päivässä. Mutta niin monimutkainen teos kuin "TAPIOLA" on hirmu työläs luoda. Piano ja partituuri ja joskus viulu - siinä mestarin työkaluja. Ei ihme, että monesta teoksesta "Janne" teki toisen ja joskus kolmannenkin version.
Sibeliusta täytyy kunnioittaa juuri siitäkin syystä, että mestarin itsekritiikki ei sallinut 8. sinfonian kokonaisuuden paljastuvan jälkipolville. Tuhkaksi meni "KAHDEKSIKKO". On todellinen mestari ollut tuo "JANNE", kun ei mielestään ollut onnistunut "KAHDEKSIKON" kanssa, niin poltti tuotoksen. Vaikka teoksen julkaisu olisi voinut tuoda "voileipiä lapsille"... - Äksyrakki
Mullon sellane hantsi että kasista ois tullu Sibben pastoraali-Sinfoonia. Lintujen lujerrusta ja sammakon kurnuntaa.
- Anonyymi
Sibeliuksen sävellysten laatu oli huippua mm. 7. Sinfoniassa, Tapiolassa ja Myrskyssä. Siis 1920-luvun puolivälissä. Kiehtovaa on kuvitella mitä vielä olisi voinut tulla... Tai mitä kaikkea tuhottiin. Mutta valtavan suuresti arvostan tätä suomalaista säveltäjäneroa. Ehdottomasti lempisäveltäjäni!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sibeliuksen sävellysten laatu oli huippua mm. 7. Sinfoniassa, Tapiolassa ja Myrskyssä. Siis 1920-luvun puolivälissä. Kiehtovaa on kuvitella mitä vielä olisi voinut tulla... Tai mitä kaikkea tuhottiin. Mutta valtavan suuresti arvostan tätä suomalaista säveltäjäneroa. Ehdottomasti lempisäveltäjäni!
Sibeliuksen musiikki on vaille emotionaalista voimaa ja syvyyttä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sibeliuksen musiikki on vaille emotionaalista voimaa ja syvyyttä
kuuntelin esim Tchaikovskya ja Sibeliusta ja tein vertailuja heidän sinfonioissa ja muissa teoksissa niin panin merkille tällaiset seikat;
1.Tchaikovskylla enemmän koukkuja ja hittejä niin sinfonioissa kuin muissakin teoksissa
2.Tchaikovskylla enemmän tekstuureja
3.Sibeliuksen suurin osa sinfonioista jopa tosi tylsiä, jopa onttoja
4.Sibeliuksen finlandia on hänen kirkkaasti paras teos
5.Tchaikovskylla on useita merkittäviä teoksia
viestin lähettäjä Juha pohjola (erakkohärkä) - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
kuuntelin esim Tchaikovskya ja Sibeliusta ja tein vertailuja heidän sinfonioissa ja muissa teoksissa niin panin merkille tällaiset seikat;
1.Tchaikovskylla enemmän koukkuja ja hittejä niin sinfonioissa kuin muissakin teoksissa
2.Tchaikovskylla enemmän tekstuureja
3.Sibeliuksen suurin osa sinfonioista jopa tosi tylsiä, jopa onttoja
4.Sibeliuksen finlandia on hänen kirkkaasti paras teos
5.Tchaikovskylla on useita merkittäviä teoksia
viestin lähettäjä Juha pohjola (erakkohärkä)Jotenkin näin itsekin ajattelen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen244372Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois
Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss144128Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2283787Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman273058Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.132766SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!
Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot522761Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä1082718"Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa
Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita412397Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling672361K-kauppa on liian kallis. Ei voi S-ryhmäläinen siirtyä tuonne asiakkaaksi
Hintatason ero K-kauppojen ja S-markettien välillä on niin suuri, että S-market ei juurikaan menetä asiakkaitaan K-ketju991876