Suomen kansa on todellakin niin pässiä,että itkee autoveron suuruutta mutta menee silti ja ostaa uuden auton?!?äly hoi!!!kansalaisethan sen viimekädessä päättäää kuinka autoa voidaan hankinnassa verottaa!riittäisi kun ihmiset vain yksinkertaisesti lopettaisivat uusien autojen oston esim 6kk joka on kuitenkin aika mitätön aika,tällä jo saataisiin autokauppojen talous polvilleen ja valtion olisi pakko alentaa verotusta autoa-alan painostuksesta johtuen!!!kerätkää vaikka nimiä listaan ja luopukaa uuden auton ostosta esim.tuoksi puoleksi vuodeksi!!kansa on se joka määrää verotuksen ostokäyttäytymisellään!!!missään muualla tälläistä riistoa ei vain kiltisti hyväksyttäisi.
AUTONOSTOBOIKOTTI!!!
KANSA PÄÄTTÄÄ
223299
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
tai ainakin hyvin ajattelematon on sattunut jäämään näille nurkille.
Kannatan edellistä kirjoittelijaa, enkä osta uutta autoa Lipposlovakiasta koko loppu ikänäni.
Jos ihmisellä ei ole riittävästi rahaa taskussa, niin ehdottamasi päätös on äärimmäisen helppo tehdä hyvinkin mahtipontisesti
voisin nytkin mennä kauppaan ja ostaa 3 uutta corollaa,muuta miksi tukea nykyistä hankintaan perustuvaa verotusta?
uskotko jos olen sitä mieltä,että tällä pastalla kirjoittavilla ei yhdelläkään ole 10000€ säästöjä.tai 500€lompakossa.siinä minun mielipiteeni tämän porukan varallisuudesta.
Sinähän sen varmasti paremmin tiedät mikä minun varallisuuteni on?jos itselläsi ei rahaa ole lompakossa/tilillä,ei se tarkoita ettei kenelläkään muulla olisi.
ajattelin aiemmin. Mutta luettuani näiltä palstoilta nimimerkki "Fossiilin" varoittavia esimerkkejä kuinka autoihin sijoitettu raha vie turmioon päätin sitten kuitenkin sijoittaa rahani maailmanympärimatkaan. Ja hyvinhän tuo vanha pösö tuntuu vielä eteenpäin vievän.
koko tietokone ei kiinnosta rahamiehiä,ne kommunikoi aivan muulla tavalla.tämä on meidän amispoikien kommunikointi väline.
Me jotka käytämme tietokonetta olemme siis rahattomia amiksia?rahamiehet kommunikoivat savumerkeillä?
tajuat varmaan itsekkin etteivät rahamiehet lueskele jotain suomi24 keskustelu palstaa.tämä paikka on köyhiä varten.jos muistat vielä "lälläri"puhelimet tämän palstan käyttäjät olivat niiden käyttäjiä.rahamiehet puhuivat nmt450 tai vhf puhelimilla.usko vaan näin se on.
Ostin ensimmäsitä kertaa ihan uuden auton keväällä ja KYLLÄ tuntuu hyvältä. Tästä lähtien en osta koskaan enää mitää käytettyä paskaa. Heti kun takuu loppuu, niin vaihdan sen taas uuteen tuliterään autoon. On se vaan kiva ajella AIVAN uudella autolla.
voit kuvitella minkälaisella autolla ajaa muut saman summan sijoittaneet ihmiset jotka kuuluvat SIVISTYNEESEEN EUROOPPAAN!!!kumman otan mielummin samalla summalla twingon vai esim avensiksen?
Uuden auton arvo laskee vuodessa 5000-9000 euroa
Mä en ostaisi millään rahalla autoa... veroa veron pällee potenssiin 4 koko touhussa. Ostakaa ihmiset asunto työpaikan viereltä ja kävelkää töihin. Bussilla pääsee sukuloimaan kerran vuodessa. Tämän tulen tekemään siinä vaiheessa kun henkilökohtainen autoveroituksen kipuraja ylitty EIKÄ SE OLE KAUKANA... ***TANA !!!
Tuo on ainut tapa tiputtaa autojen veroitusta tässä Lipposlovakiassa (kusimaassa).
Jos kielitaitoa olisi, ei minusta olisi kuin muisto jäljellä tässä vitun junttilassa missä auton osto on rikos, varsinkin dieselin auton.
Valtio imee kansalaiset aivan kuiviin, sitten ihmetellään, että miksi suomalainen on masentunut, äksy ja ryyppää sairaaksi asti...
Katsokaa rajojen ulkopuolelle. Esim. Espanjassa on vähän roskia maassa, jäteastiat haisee vähän kakille ja veroitus on alhainen mutta... ihmiset siellä ovat onnellisia koska heillä on uudet halvat autot
T: Malla asuva, kaupungissa työskentelevä diesel autoilija
>>Jos kielitaitoa olisi, ei minusta olisi kuin muisto jäljellä ....
Joo,juuri niillä autoverorahoillahan ne tarjotaankin...esim. ruotsissa on autoveron poiston jälkeen jouduttu luopumaan koulutuksesta kokonaan...JOOPAJOO!Koko autoilun verotuksen tuotto on 1/40 osa valtion budjetista ja siinä on mukana kaikki bensiinin verot,(VÄLIAIKAISET)käyttömaksut ymym.,ja viimeksi kun autoveroa laskettiin veron tuotto kasvoi!
kun jotkut jaksaa sitkeästi ja avokätisesti tukea tämän takapajulan päättäjiä. P K:lle siitä aivan erityiskiitos.
Mojovia kicksejä siinä autossasi vielä vuodenkin kuluttua!
PÖHLÖ
Siinähän käy niin että mikään ei muutu. Ei siinä mitään autokauppiaita polvilleen saada vaan Valtio puuttuu peliin. Eihän verot voi mihinkään hävitä! Jos autovero jää pois, niin valtion täytyy vastaava rahasumma kerätä jostain muualta, ja ellei se sitä saa kerättyä niin silloinhan valtio on se joka menee konkurssiin. Ja niinhän ei voi käydä vaan me tunnemme sen heikentyvinä julkispalveluina ja kiristyvinä veroina. Tietullit, polttoainevero, itä muuta herrat keksivätkään. Ja autoilija on se joka joka tapauksessa maksaa.
Valtio tietää varsin hyvin, että jos joku aikansa pihtaa auton ostoa, niin siiten jossakin vaihessa se ostopäätös joka tapauksessa syntyy. Tässäkin ehdotettiin puolen vuoden ostolakkoa!!! Kyllä valtio sen kestää, että ne kaikki 30 innokasta siirtävät sen verran hankintaansa.
Jos jotakuta kiinnostaa, näinhän asia oli muutaman vuoden, pihdattiin ja pihdattiin, eikä valtio siitä kummemmin hetkahtanut. Nyt sitten on ostettu.
Se siitä "lakon" vaikutuksesta.
autoala ei kestä kovinkaan pitkälle jos kaupanteko pysähtyy ja ihmiset odottavat veromuutosta.veromuutos on jokatapauksessa väistämätön koska suomi on niin pieni kärpäsenpaska,että jos ja kun eu:ssa ovat isot automaat:saksa,ranska ja espanja päättäneet,että suomi haittaa veropolitiikallansa autojen myyntiä se sitä joutuu muuttamaan.mielenkiintoista on se,että kun eu:n suunnalta tulee jokin direktiivi/ohjeistus,niin sitä noudatetaan sen mukaan miten mieluisa se on suomen päättäjille,verraten esim mp-kortin ikärajamuutos joka astui heti voimaan.
"Jos jotakuta kiinnostaa, näinhän asia oli muutaman vuoden, pihdattiin ja pihdattiin, eikä valtio siitä kummemmin hetkahtanut."
Tarkoitatko viimevuotista autoveron alentamista tuolla "ei valtio kummemmin hetkahtanut"? No sittenhän meille riittää kyllä jos valtio samalla tavalla "ei sen kummemmin hetkahtaa" jälleen.
Saadaan vauhtia veronpoistumiseen, kun se kumminkin tulee, sen päättää muut kuin suomen herrat
PITKÄÄN