Pitääkö työttömän itse

hakea työttömyysturvaa työmarkkinatukea tai jotain sellaista vai ilmoittaako te toimisto automaattisesti kelaan kun on ilmoittautunut työttömäksi työnhakijaksi? Odotanko nyt siis turhaan kelan lappuja ja te toimiston lausuntoa vai pitääkö minun netistä kelan sivulta itse erikseen hakea työttömyysetuuttani?
7158
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

ootat vaan, vaikka maailman tappiin.

Äänestä
  • Nää palstat on sitte fantastisia aivan vi-tun upeita! Eikö olisi parempi että suomi24 käsittäis vaan yhden palstan jonka nimi on ruoki trolleja! Joka paikka täynnä täysiä pellejä jotka eivät tee elämässään mitään muuta ku laittavat lapsellisia pelle viestejä! Ootta te aivan saa-tanan upeita ihmisiä ei herranjestas.

    Äänestä

Soita ja kysy jos et ole asiaa ymmärtänyt. h

Äänestä

Täytyy hakea Kelasta erikseen. Työkkäriin ilmoittaudutaan työttömäksi ja sitten haetaan Kelasta tai työttömyyskassasta tukea.

Äänestä
  • Kiitti

    Äänestä

Ei pidä. Ei sinun olisi tarvinnut olla yhteydessa TE keskukseenkaan. Heidän kuuluu olla yhteydessä sinuun ja täyttää paperit puolestasi. Hehän ovat työssä, etkä sinä. Jos täytät itse paperit sinun pitää tehdä elinkeinoilmoitus ja ottaa yrittäjän eläke, sekä vakuutukset. Muuten teet pimeää työtä ja joudut vankilan kuritushuoneeseen vähintään kolmeksi vuodeksi.

Äänestä

Juuri näin ethän sinä saa niitä lappuja täyttää se voidaan laskea osa aikatyöksi .ja sitten et saa täyttä päivärahaa.vaan soviteltua päivärahaa.ole tarkkana niiden lappujesi kanssa eihän suomessa edes talkoo työtä voi tehdä joku voi käräyttää.ole visusti sohvalla.ja oottele rauhassa kyllä sinuun yhteyttä otetaan kun tarpeeksi aikaakuluu

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mitä minun pitää teh kirjoitti:

hakea työttömyysturvaa työmarkkinatukea tai jotain sellaista vai ilmoittaako te toimisto automaattisesti kelaan kun on ilmoittautunut työttömäksi työnhakijaksi? Odotanko nyt siis turhaan kelan lappuja ja te toimiston lausuntoa vai pitääkö minun netistä kelan sivulta itse erikseen hakea työttömyysetuuttani?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu